Црвени крст града у акцијама прикупио 3.457 јединица крви

НОВИ САД: У Новом Саду је прошле године прикупљено 9.776 јединица крви, а од тога је, у сарадњи са Заводом за трансфузију крви Војводине, Црвени крст Новог Сада прикупио 3.457 јединица, организујући 143 редовне и 10 ванредних акција добровољног давања крви.
k
Фото: Crveni krst Novog Sada

На акције се одазвало више од 2.000 давалаца, а како је за “Дневник” рекао секретар Црвеног крста Новог Сада др Драган Лазић, генерације и генерације су уткале себе у ту хуману мисију Црвеног крста, да би подигле свест о значају непроцењивог лека, који не може да се произведе.

- Тај мали сегмент који је неопходан приликом било ког оперативног захвата је крв, зато је давање крви толико важно – казао је Лазић, истакавши да је добровољно давалаштво крви делатност која се не може тренутно унапредити, а основа свих активности том сегменту је, по његовом мишљењу, колико у току године буде првих давања. - Ко да крв пет пута, даће и шести, али треба много уложити воље, труда и жеље да анимирате неког да први пут да ту непроцењиву течност која живот значи. А таквих је лане у Новом Саду било 970. Покушавали смо све време да анимирамо грађане путем трансфузиомобила, а све у координацији са струком, односно Заводом за трансфузију крви Војводине.

Како каже, постоји мрежа сарадника који су у предузећима, институцијама и организацијама, те се тако организују добровољне акције. У години се редовно настоји да, осим обучавања, буду предочене и одређене новине. Обележавају се обавезно и два веома важна датума унутар те хуманитарне организације. То су 11. мај, Национални дан добровољног давања крви, и 14. јун, Светски дан добровољног давања крви.


Будући доктори пример

Секртетар Црвеног крста Новог Сада др Драган Лазић каже да је специфичност то што се први пут организују акције давања крви на Медицинском факултету. С обзиром на то да се он налази у непосредној близини Завода за трансфузију крви Војводине, то ранија није била пракса.

- Замолили смо, конкретно, запослене у Заводу да се акције добровољног давања крви организују баш на том факултету, како бисмо послали поруку колико је давалаштво значајно, када и један будући лекар даје крв – истиче наш саговорник, казавши да је веома битно слати поруке и разбијати табуе, нарочито када је у питању спасавање живота.


Фото: Crveni krst Novog Sada

- Људи често постављају питање да ли су Новосађани хумани, а ми из Црвеног крста Новог Сада волимо да одговоримо за даваоце да су то најхуманији међу хуманима и дајући део себе практично спасавају нечији живот – поносно ће др Лазић. - Имамо сјајну сарадњу, пре свега, са Универзитетом у Новом Саду, а оно што је било тешко током пандемије коронавируса је што су факултети имали онлајн наставу – искрен је наш саговорник. – Сарађујемо са готово свим факултетима, око 50.000 студената и 5.000 запослених. Прошле године због препорука и мера заштите, био је осетно смањен број акција јер су људи били болесни, а има тачно и период који треба да протекне од болести. Кренуло се и са донирањем крвне плазме након прележане инфекције, много је ту било непознаница, али смо се ми трудили да привучемо људе како би сваког пацијента чекала крв, а не обрнуто.

Он је истакао и чињеницу да су у тој хуманој организацији јако поносни на новосадске средње школе, са којима су, такође, остварили сарадњу.

- Имамо сараднике који анимирају матуранте да буду племенити и дају крв, то су ти први даваоци – искрен је секретар Лазић, рекавши да је Црвени крст систем који треба да функционише пре и после нас, а на садашњим генерацијама је да наставе са традицијом и покушају да је унапреде.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести