Дани Матице српске од понедељка у Сремским Карловцима

НОВИ САД: „Дани Матице српске у Сремским Карловцима“, које заједнички организују општина Сремски Карловци, Матица српска, Карловачка гимназија и Креативни клуб Едуко, биће одржани од 28. до 30. новембра у свечаним салама Магистрата и најстарије српске гимназије. 
m
Фото: Ilustracija

Након представљања Матице српске у Карловцима убрзо после потписивања споразума о сарадњи тамошње локалне самоуправе и те најстарије српске институције културе, ово је први заједнички вишедневни програм на који су се између осталог, две стране обавезале склопивши споразум. 

Кроз тродневни догађај намера организатора јесте да, преко одабраних тема из карловачке прошлости, приближи научну делатност Матице српске и њених сарадника становницима Сремских Карловаца, али и свакоме кога ово место и његова културно-историјска баштина привлаче богатством својих садржаја.

У склопу „Дана Матице српске у Сремским Карловцима“ биће одржана два стручна предавања и једна научна трибина, која ће пред карловачку публику довести петорицу универзитетских предавача из Београда и Новог Сада. Они ће, кроз предавања изложити своје погледе, али и савремена научна гледишта о темама од значаја за Сремске Карловце када је реч о културном и образовном развоју српског народа у нововековној историји.

Првог дана у Скупштинској сали од 18 часова на реду је предавање на „Улога Сремских Карловаца у културном животу Срба у Хабзбуршкој монархији“ историчара и ванредног професора на Филозофском факултету у Новом Саду др Горана Васина.

Сутрадан на истом месту и у исто време ванредни професор на Одсеку за историју Филозофског факултета у Новом Саду др Ненад Нинковић говориће о школству код Срба у 18. веку у Хабзбуршкој монархији.

Последњи дан, 30. новембар биће посвећен животу и делу једног највећих српских интелектуалаца 20. века, академику Дејану Медаковићу, о коме ће, на научној трибини у свечаној сали Карловачке гимназије, говорити председник Матице српске и редовни професор на Одсеку за српску књижевност Филозофског факултета у Новом Саду др Драган Станић, историчар уметности и ванредни професор Филозофског факултета у Београду др Владимир Симић и др Срђан Орсић, доцент на Одсеку за српску књижевност Филозофског факултета у Новом Саду.

Трибина у Карловачкој гимназији, која почиње у 19 часова, биће уједно и повод да најстарија српска средња школа и најстарија српска културна и научна установа потпишу протокол о сарадњи.

З. М.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести