Детектори за мерење радона стигли у осмолетке и вртиће

Школска управа Нови Сад дистрибуирала је пасивне радонске детекторе у 34 новосадске осмолетке и у 12 вртића Предшколске установе „Радосно детињство”.
Vrtić Foto: Dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Број мерача у школама зависио је од броја ученика, тако да су оне до 500 ђака добиле три, од 500 до 1.000 – четири и преко 1.000 ученика пет мерача.

– Све основне школе по аутоматизму су укључене у тај пројекат, а учешће је потпуно бесплатно –  објаснио је начелник Школске управе Нови Сад Јован Вукчевић. – Ово је јединствена прилика да се провери квалитет ваздуха који наша деца удишу док бораве у вртићима и школама. Приликом постављања мерача, школе су биле у обавези да попуне упитник који је подразумевао да се евидентира број детектора, датум и место на које су постављени, затим на којем спрату су просторије, материјал од којег је сачињен под, начин грејања, врста столарије, спољашња изолација и година изградње објекта.

Мерење концентрације радона трајаће до 31. маја. Након тог периода изложености детектора у просторијама, они ће бити прикупљени и послати у овлашћену лабораторију, где ће се након хемијског третмана очитати концентрација тог гаса.

– Резултати добијени у оквиру националне кампање биће анализирани и презентовани јавности, као и свакој институцији која је учествовала у пројекту – додаје наш саговорник. – Они ће бити основа за прављење акционог плана, чији је основни циљ смањење дугорочних ризика излагања радону у затвореним просторијама. Честа проветравања и промене у вентилационим системима могу знатно допринети смањењу концентрације радона. Уколико се ти поступци покажу недовољним, она се у боравишним просторијама може смањити низом грађевинских мера.

По речима пи-ара Предшколске установе „Радосно детињство” Руже Пајантић, за постављање апарата изабрани су вртићи у Висарионовој, Јиречековој, Ченејској, улицама Драгише Брашована, Јанка Чмелика 87, Стојана Новаковића, Антуна Урбана, Соње Маринковић, те у Шангају, Сремским Карловцима и Футогу. Они су постављени високо да не би били надохват деци, а налазе се у приземним просторијама, тачније, у једној од радних соба.

– Водичи за тестирање на радон послати су у поменуте вртићке групе и подељени родитељима да би били обавештени о том националном програму, тако да нема места за забринутост – потврђује она.

Агенција за заштиту од јонизујућег зрачења и нуклеарну сигурност Србије, у сарадњи с Међународном агенцијом за атомску енергију и ресорним министарствима, спровела је исту акцију 2015. у новосадским домаћинствима.       

 

С. К-ч и С. М-ћ

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести