Директор „Зеленила“ Милош Егић најављује амбициозне планове

Да би се обезбедило трајно и несметано пружање комуналних услуга, указала се потреба за формирањем ЈКП „Градско зеленило”, чија је претежна делатност пружање услуга уређења зелених површина и одржавања околине.
1
Фото: Dnevnik.rs

По речима директора Милоша Егића, на првом месту су производња, подизање, очување и унапређење зеленила у функцији заштите животне средине на јавним површинама у Новом Саду. Такође је веома битно и подизање заштитних и ветрозаштитних појасева, који су планирани новцем из буyета Града.

Осим основне делатности, предузеће управља и купалиштем Штранд, пристаном за туристичке бродове, цвећарама „Нарцис” и „Цвет”, а пружају услуге и трећим лицима.

– Од почетка године ЈКП „Градско зеленило” је реализовало неколико пројеката који су уговорени с Градском управом за заштиту животне средине током 2019. године – каже за „Дневник” директор Егић. – Један од њих је Пројекат очувања и унапређења зеленила на Сентандрејском путу, где су посађене 374 саднице лишћара, 10.060 садница шибља, а подигнути су и травњаци на површини од 22.354 квадратна метра. Кроз пројекте се ради на унапређењу и подизању новог зеленила на читавој територији града, што, наравно, подразумева и приградска насеља.

Како каже, у овој години су наставили садњу новог зеленила кроз акцију „Засад за Нови Сад”, коју је у новембру 2019. иницирао градоначелник Милош Вучевић. Тада је посађено више од 6.000 стабала и близу 70.000 садница шибља, а до краја акције ће тај број бити значајно већи.

– Од почетка године смо, кроз редовне активности, уклањали болесне и суве гране на дрвећу у граду, орезивали живе ограде, уређивали цветне гредице, заливали новопосађено зеленило – рекао је наш саговорник. – Од марта је почело редовно кошење траве на јавним зеленим површинама, а од маја кошење коровских површина, док је од јуна актуелно кошење и уклањање амброзије, кроз Програм одржавања јавних зелених површина под амброзијом за 2020. годину, на површини од 9.500.000 квадратних метара. Такође, на Штранду су потпуно реконструисана два тоалета – постављене су хидро и термоизолација, и замењене санитарије. У оба тоалета је повећан број кабина, а што је најзначајније, у новим тоалетима постоје кабине за особе с инвалидитетом, што до сада није било случај. Сва дечја игралишта су реконструисана и офарбана. Простори за истрчавање паса су обновљени према потребама и стању на терену, поправљени су реквизити, као и ограде у парковима за истрчавање паса.

Директор каже да су током фебруара радили на реконструкцији језера у Дунавском парку, као и атмосферској канализацији и изградњи система за заливање у читавом парку. Тако је омогућено да се на одговарајући начин прихрањује и залива свака биљка у једном од омиљених паркова у граду. У току је реализација и других послова и пројеката, попут радова на заштити Споменика природе – стабла копривића у Улици Модене.

– Стабло се третира биолошким средством, у циљу сузбијања трулежи – поносан је Егић. – То је најсавременија метода заштите стабала, која је први пут примењена у Србији баш на копривићу у Улици Модене. У циљу појачаног интензитета и квалитета одржавања зеленила, урађени су пројекти за изградњу заливних система у Лиманском парку и на Булевару Михајла Пупина, а у реализацију ће се кренути тек по добијању грађевинских дозвола. Такође је у завршној фази и израда пројеката заливног система на Булевару Европе, од Футошког пута до кружног тока на Лиману и у Футошком парку.

Од почетка године ЈКПГрадско зеленилоје реализовало неколико пројеката који су уговорени с Градском управом за заштиту животне средине

У склопу нове управне зграде ЈКП „Градско зеленило” формиран је едукативни центар који ће, по Егићевим речима, служити за организовање едукације и презентације производње, одржавања зеленила, заштите животне средине... Едукација ће се радити у сарадњи с основним и средњим школама, када епидемиолошка ситуација то дозволи, с циљем подизања свести код основаца и средњошколаца о значају и очувању зеленила и заштити животне средине.


На Штранду јесењи радови

По речима директора Милоша Егића, купалишна сезона на Штранду је завршена последњег дана септембра, а била је специфична по томе што је почела нешто касније у односу на раније године због пандемије. Стога је и наплата улазница почела тек 1. јуна, а до краја сезоне продато их је више од 400.000, што је био и очекиван број, без обзира на пандемију. У јесењем периоду ће се уморни травњаци прихрањивати ђубривом и подизаће се нови, уколико за тим постоји потреба. Сада се скупља лишће, орезују се крошње дрвећа, саде нове саднице и живе ограде. Ради се и на конзервацији објеката, благајни и кабина који се више не користе.

Угоститељски објекти ће бити отворени све док им временски услови то буду дозвољавали, а капије Штранда су отворене за све посетиоце сваког дана од 8 до 20 часова. У припреми су инвестициони планови за следећу годину, кроз које ће предузеће настојати да инвестира у новине, ради још квалитетнијег пружања услуга посетиоцима.


Фото: Dnevnik.rs

– У наредном периоду имамо у плану да реализујемо изградњу заливних система као и наставак уређења Дунавског парка, који подразумева партерно уређење – поставку ограде, замену мобилијара и уређење шетних стаза – истакао је директор. – На крају бих изразио задовољство што је у претходном периоду Град, препознајући важност улагања у животну средину, помогао „Градском зеленилу” финансирањем комплекса новог Расадника, тако да сада, не само да имамо нови простор и савремену механизацију него и први пут радимо у свом простору, што значајно олакшава и побољшава услове рада. До краја године биће реализовано 13 пројеката које финансира Градска управа за заштиту животне средине. Укупна вредност свих пројеката је 122.000.000 динара.

Током пандемије, како каже, предузеће је радило појачаним капацитетом, а одговорним понашањем запослених, могућност заразе је сведена на минимум, док су све редовне активности текле по плану. Уз то је део запослених био обучен и радио је на дезинфекцији зграда с предузећем „Циклонизација”.


„Хуманитарни понедељак”

Акција „Хуманитарни понедељак” је ове сезоне била веома успешна, а директор каже је 14 особа успело да добије финансијску помоћ. Укупан износ који је сакупљен током купалишне сезоне је 2.312.820 динара, а највећи појединачни износ је био за Лану Јовановић, када је прикупљено 295.000 динара. Директор каже да је одзив грађана сваке године приметно све већи, стога је поносан на чињеницу што толико људи дели њихове жеље и имају воље да помогну, донирајући сваки понедељак новац за људе којима је био потребан за лечење тешких болести и здравствених стања у којима су се нашли.


– Захвалио бих свим својим радницима, нарочито оним на терену, и могу да кажем да сам срећан што је највећи део њих остао у фирми и не планирају да нас напусте, иако неки услови и нису баш задовољавајући – искрено ће Егић, додавши да су то људи који раде тешке физичке послове с великом љубављу јер воле свој град и поносни су што дају свој допринос за чистију и здравију животну средину.

И. Бакмаз

Фото: С. Шушњевић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести