До априла четири пута више пожара на отвореном него лане

Новосадски ватрогасци су од почетка године до 1. априла на територији Јужнобачког округа од укупно 1.007 интервенција због пожара на отвореном, на терен излазили чак 647 пута.
р
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

То је четири пута више него лане, када су ватру на отвореном гасили 162 пута. Како сазнајемо, од почетка године највише пожара на отвореном било је на депонијама, у контејнерима, шумама и осталим отвореним просторима. По речима команданта Ватрогасно-спасилачке бригаде Нови Сад Стојана Миловца, пожаре на отвореном изазвали су временски услови, односно дуг период суше које је пратила виша температура.

– Имамо огромне површине с материјом која је сува и спремна да гори, а ту смо и ми људи као извор паљења и тако долази до пожара – објашњава Миловац за „Дневник”. – Треба да препознамо такве периоде у години када постоје високи ризици од настајања пожара на отвореном. Не треба спаљивати ништа напољу и не препуштати ризику да се ватра негде пренесе.

Наш саговорник каже да је и јесенас број интервенција на отвореном био повећан, али да је то било због паљења остатака биљних култура на пољима, те да су то била намерна, односно наменска паљења. Сада се, прича Миловац, пале некултивисане површине, што непажњом или нехатом људи изазива пожаре. Тако су недавно у пламену били Ковиљко-петроварадински и Раковачко-лединачки рит, где је горела трска површине и 100 хектара, због чега је претила опасност од преношења пожара на околне објекте, али и уништавања велике површине природе.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

– У Раковачко-лединачком риту је ватра дошла до саме бензинске пумпе на путу Нови Сад – Беочин, а угрожено је било и неколико фирми које се ту налазе. Одбранили смо 30 викендица од пожара, који је успешно угашен и ниједан објекат није захваћен ватром, све је спасено – казао је командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Нови Сад Миловац. – У питању су мочварна подручја и земљиште којима је тешко прићи. Пожари на таквим местима захтевају ангажовање великог броја ватрогасаца и возила, а тада је и снабдевање водом отежано. Пожари на отвореном се веома тешко гасе зато што су углавном на неприступачном терену. Углавном су на површинама које нису култивисане, које се не обрађују. Самим тим, прилазни путеви су лоши или се дешава да негде чак не можемо ни да приђемо пожару. Потребна су некада и специјална возила да се приђе таквим теренима, тако да је само гашење веома отежано, а ватрогасци се веома исцрпљују.

Због већег броја пожара на отвореном и Управа за ванредне ситуације у Новом Саду апеловала је на грађане да спрече појаву ватре и допринесу очувању природе и добара. Закон о заштити од пожара забрањује спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа на отвореном простору. Забрањено је и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме, изузев на видно обележеним местима. За непоштовање закона прописане су и високе новчане казне.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Густ дим узбунио град

Дим који се током једног преподнева крајем прошлог месеца раширио по готово целом граду резултат је вишеструког паљења на отвореном у околини Новог Сада. Како каже Стојан Миловац, дојава о пожару који би узроковао појаву дима тог дана није било, али су се грађани веома заинтересовали за цео случај и позивали ватрогасце не би ли сазнали шта је узрок.

– Сами смо морали да ангажујемо све могуће екипе и возила које смо имали на терену у околини Новог Сада и сами пронађемо пожар – прича Миловац. – Радило се о више пожара на отвореном простору који су изазвали ту количину дима који је ишао на град. Међутим, то се веома брзо рашчистило и после је било све у реду.

        В. Бијелић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести