Евровизијски времеплов у Фабрици: Студенти спојили хуманост и забаву

НОВИ САД: Група студената са одсека Туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета организовала је прексиноћ тематско вече „Евровизијски времеплов” у Студентском културном центру „Фабрика”, с намером да прикупе хуманитарну помоћ за Удружење за булозну епидермолизу „Дебра”.
f
Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

– Хуманитарно вече, 55. по реду, традиција је дуга 17 година, а представља практични део испита из анимације и логистике у туризму и хотелијерству – рекла је професорка са Департмана за географију, туризам и хотелијерство Анђелија Ивков Џигурски. – Циљ је да се студенти кроз практични рад упознају са елементима неопходним за организовање догађаја, јер ће им, као будућим менаџерима у хотелијерству, то бити посао сваког дана. С друге стране, желимо у њима да пробудимо емпатију ка угроженим људима. Вођена досадашњим искуством, могу да кажем да успевамо јер смо до сада прикупили осам-девет милиона динара.

Према речима професорке Ивков Џигурски, коју је одзив људи позитивно изненадио, веома је важно да се широј јавности и појединцима скрене пажња на оне којима је помоћ потребна, као и да се код младих развија осећај да су корисни и да су ту једни за друге. Како је додала, помоћ није била искључиво новчана, већ су многи својим радом, трудом, присуством и самим учествовањем увеличали хуманитарно вече.

Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

Према речима студенткиње Анђеле Пјевић, академци су овога пута одлучили да подрже Удружење „Дебра”, које помаже деци оболелој од неизлечиве болести – булозне епидермолизе, познатијој као „деца лептири”. Како су им неопходне огромне суме новца за медицинска средства, којима свакодневно ублажавају последице обољења, организатори програма оценили су њихове потребе као приоритетне.

Забавни програм састојао се од три целине. У првом делу представили су се афирмисани музичари, међу којима су Чаба Киш са својим бендом, група „Гифт”, као и студенти са Природно-математичког факултета, који су извели евровизијске песме „Молитва” Марије Шерифовић и Констрактин прошлогодишњи хит „Ин корпоре сано”. У продужетку вечери студенти су изводили старе песме са најпознатијег музичког фестивала у Европи, што је био такмичарски део програма.

На хуманитарној вечери учествовали су и студенти гастрономије, чије су специјалитете, попут шведских ћуфти, холандских палачинака и грчке салате, могли да пробају сви присутни. Током вечери била је приређена и томбола, те су тако гости добили вредне поклоне.

Потпредседник Удружења „Дебра” Мирко Савић припремио је презентацију, упознавши присутне са проблемима и изазовима на које наилазе „деца лептири”, као и чланови њихових породица.

Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

– Булозна епидермолиза је неизлечива болест, која пацијенте изолује од друштва, па је њима значајна свака материјална и људска помоћ – истакао је Мирко Савић. – Нажалост, лека нема. Постоје само медицинска средства која санирају ране, али покренута су нека истраживања, која су далеко одмакла. Чекамо легализацију лекова који су у Америци дали значајне резултате. Републички завод за здравствено осигурање у последње време прави значајне кораке у погледу оболелих. У име Удружења захваљујем Граду Новом Саду, као и професорки и студентима са Природно-математичког факултета, због организоване приредбе.

Д. Клашња

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести