Град Нови Сад помаже и подстиче предузетнице

Уговоре о међусобним правима и обавезама у реализацији одобрене субвенције за самозапошљавање жена у Градској кући добило је 50 предузетница, као вид подршке и помоћи Града Новог Сада у смањењу незапослености али и подстицању економске равноправности.
subvencije1, ssusnjevic
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Ове године је из буџета Града издвојено десет милиона динара, односно дупло више него лане, што значи да су кандидаткиње добиле бесповратне субвенције у распону од 150.000 до 280.000 динара.

На Јавни позив се пријавило 80 жена са евиденције Националне службе за запошљавање, а обавеза лица која су добила субвенцију, њих 50, је да обављају делатност 12 месеци и да за то време редовно уплаћују порезе и доприносе. Регистроване делатности су фризери, козметичари, адвокати, стоматолози, администартивне и производне делатности, трговинске радње као и по један педијатар, преводилац, производња ТВ програма, архитекта, хостел, угоститељска радња, антикварница и играоница.

„Приликом обележавања 8. марта кажемо да желимо да сваки дан буде дан за жене: овај дан би могао бити пример такве праксе и приступа“, рекао је градоначелник Милош Вучевић.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

“Поносан см на то што су наше суграђанке покренуле бизнисе из разних делатности и што су разних животних доби и, наравно, у већем броју него прошле године. То је најбољи доказ како се у пракси примењује оно што смо 2015. као Град Нови Сад дефинисали да ће бити део родног буџетирања у оквиру наших средстава. Жене које су прошле године добиле субвенције, ове године конкуришу за отварање нових радних места, и то значи не само да су успеле да се одрже на тржишту него и да направе додатни искорак напред. Ја желим да видим ту слику и наредних година, желим да имамо прогресивно ширење тог процеса у виду подстицања и резултата.”

Током уручења уговора, градоначелник је истакао да је бизнис тих храбрих жена неопходан за развој наше државе, али и велики изазов да буду стуб нашег друштва. Вођењем такве политике разбијају се предрасуде, а подстичу економска равноправност и независност, што резултира чињеницом да ниједна жена не мора да трпи било какву агресију и нељудска дела.

„Око шест месеци сам незапослена и одлучила сам да кренем у самостални бизнис“, казала је Драгана Грубач, која је на конкурсу добила 200.000 динара за посао у области дератизације, дезинсекције и дезинфекције.

“То ми много значи и добар је подстицај за нас младе, али и остале, да не идемо из земље, тако да ћу остати с породицом и гледаћу да овде развијем свој бизнис. Кад посао више крене, тражићу раднике с Бироа.”

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести