Интервју: Добросав Арсовић, директор ЈКП „Новосадска топлана“

На основу остварених резултата у 2017. години Јавно комунално предузеће „Новосадска топлана“ је у буџет Новог Сада уплатило 646,4 милиона динара, а да при том није корисник ни текућих, ни капиталних субвенција Града, упркос томе што су стратешка улагања стална.
е
Фото: ЈКП Топлана

 Оно што је битно за грађане Новог Сада је свакако чињеница да је у овој години „Новосадска топлана“ два пута снизила цена услуга. С обзиром на то да испраћамо 2018. годину, о постигнутим пословним резултатима, плановима, инвестицијама… разговарали смо са директором ЈКП „Новосадска топлана“ Добросавом Арсовићем.

- Много тога смо урадили у овој години и сумирање утисака се намеће само по себи, поготово када сте на челу великог и сложеног система као што је „Новосадска топлана“ – каже за „Дневник“ Арсовић. - Наравно, и више сам него задовољан учинком у 2018, поготово због чињенице да смо домаћинским и одговорним пословањем створили услове за два снижења цена услуга.   

Пословну 2017. годину завршили сте успешније него годину пре тога, што је био један од фактора да се високо позиционирате у годишњем извештају “100 нај... привредних друштава у Србији”, који објављује Агенција за привредне регистре. Како Топлана стоји финансијски?

- Одлично. Топлана је стабилно и ликвидно предузеће. Држимо се провереног рецепта за успех и опет нам се исплатило, јер пословну 2017. годину завршили смо позитивним резултатом у износу од 1,3 милијарде динара, што је добит већа чак за 55,1 одсто него у 2016. години. Додатне приходе у 2017. години, у износу од 794 милиона динара, остварили смо продајом електричне енергије из когенерационог постројења на Топлани „Запад“ и у 2018. смо из исказаног резултата за 2017. годину у буџет Града уплатили 646,4 милиона динара. То је значајан допринос напретку Новог Сада, јер је некоришћењем пара, већ уплатама у градски буyет, створена могућност да се оне преусмере и искористе за унапређење других сегмената комуналног система Града којима је то потребно. Наравно, све ово утицало је да се нађемо међу седам најпрофитабилнијих јавних предузећа у држави у извештају који сте споменули, који сваке године објављује Агенција за привредне регистре.   

Доста се причало и о аутоматизацији подстаница. Коликог је обима био тај посао?      

- Током ове године реализовали смо по обиму највећи посао на аутоматизацији топлотних подстаница. У 2018.  завршена је аутоматизација и модернизација 441 примарне топлотне подстанице, односно 175 мега вата конзума, што је била инвестиција вредна 2,9 милиона евра и самостално смо је финансирали. Стратешким вишегодишњим спровођењем процеса аутоматизације дошли смо до нивоа од 1.600  потпуно модернизованих примарних подстаница на систему за даљински надзор и управљање, што чини укупно 75 одсто конзума или 665 МЊ. Оваквих примера је веома мало и у европским оквирима. Улагањем у аутоматизацију топлотних подстаница „Новосадска топлана“ оствариваће уштеду од око милион евра по грејној сезони. Веома смо поносни што је овај пројекат препознат као високоефикасан и одржив по више критеријума од стране Словеначке агенције за одрживи развој, те смо искористили погодност коју је Влада Словеније понудила преко своје канцеларије ЦМСР за пројекте који доприносе енергетској ефикасности, да донира 30 одсто инвестиције. Ове године та донација износила је око 850.000 евра.

Грејну сезону обележила су два снижења цена свих услуга. Како сте то успели? 

- Одговорно пословање је, између осталог, резултирало првим предлогом Одлуке „Новосадске топлане“ о смањењу цена услуга у 2018. години, на који је Градско веће дало сагласност средином септембра, и те цене почеле су да се примењују 1. новембра. Непуна два месеца након тога упутили смо још један предлог да се цене снизе за још три одсто, што је Градско веће на челу са градоначелником Милошем Вучевићем радо прихватило на седници одржаној 26. децембра 2018. године, тако да смо у овој години успели и други пут да обрадујемо Новосађане снижењем цена услуга које пружамо. Варирање цене нафте на тржишту, као и цене гаса, основног енергента који користимо, трудимо се да амортизујемо повећањем укупне ефикасности целог система, а не повећањем цена услуга. Наиме, сви радови о којима говоримо, за циљ, између осталог, имају да се ефикасност система подигне на виши ниво тако да за исту количину произведене топлотне енергије утрошимо мање енергената. 

С почетком грејне сезоне 2018/2019. године у рад је пуштен и нови котао на Топлани „Исток“. Шта је све тамо урађено?    

- Најзначајнији пројекат „Новосадске топлане“ за 2018. годину био је реализација пројекта изградње новог котловског постројења капацитета 60 МЊ на топлани „Исток“. Ово је био изузетно захтеван инжењерски изазов имајући у виду задате временске рокове и да је у међувремену успешно спроведен и поступак експропријације на парцели топлане „Исток“. Систем за производњу топлотне енергије за грејање топлане „Исток“ добио је ново, високоефикасно котловско постројење са степеном корисности од 98 одсто и изузетно ниском емисијом продуката сагоревања у складу са највишим стандардима ЕУ. У складу са стратегијом развоја топлификационог система Града, ново котловско постројење дугорочно ће повећати енергетску ефикасност, расположивост и поузданост рада топлане „Исток“, као и квалитетније снабдевање топлотном енергијом за грејање на Подбари, Роткварији и у делу Старог града.

Са поносом могу да кажем да је нови објекат топлане „Исток“ архитектонски и естетски изузетно уклопљен у урбанистичку целину овог дела града. Уговорена и реализована вредност радова је 325 милиона динара и они су у потпуности финансирани из сопствених средстава предузећа.   


Подмлађена мрежа

- Ове године реконструисано је 15 километара вреловодне мреже, односно положено је 32,5 километра нових цеви у ровове. Вреловодна мрежа је од виталног значаја за дистрибуцију топлотне енергије од извора до домова и пословних објеката корисника наших услуга. Значајно се смањују губици на мрежи, хаварије су сведене на минимум и грејање је квалитетно и континуирано. Кад већ причамо о радовима, споменуо бих да смо у циљу ефикаснијег обављања послова на терену, као и бриге о здрављу и безбедности запослених који такве послове раде, у последње три године обновили чак 80 одсто возног парка, што је у потпуности финансирано из сопственог новца предузећа. 


Почела је изградња когенерационог постројења на Топлани „Југ“, нешто врло слично постојећем постројењу на „Западу“. Каква су очекивања од  „Југа“ и до када ће трајати радови?      

- Као повлашћени произвођач електричне енергије настављамо са спровођењем стратегије коришћења подстицаја за високоефикасну комбиновану производњу електричне и топлотне енергије. У току је реализација уговора о реконструкцији топлане „Југ“ и изградњи когенерационе електране на овој топлани, инсталисане снаге 4 МЊе + 4 МЊ.  До краја наредне календарске године планирано је да се изгради когенерационо постројење и изведе грађевинска реконструкција топлане „Југ“ са изградњом свих помоћних подсистема. Планирано је да се из когенерационог постројења топлане Југ испоручује годишње око 30.000 мегават часова електричне и 30.000 МЊх топлотне енергије. Уговорена вредност радова је 500 милиона динара и у целости ће бити финансирани из сопствених пара предузећа. Подсећам да је когенерациона електрана „Запад“ за првих 27 месеци експлоатације произвела укупно 165 милиона киловат часова електричне и исто толико топлотне енергије, а Топлана као повлашћени произвођач продала ЕПС-у електричну енергију у вредности 15 милона евра. Континуираним стратешким улагањима у модернизацију техничког система, „Новосадска топлана“ крупним корацима граби у процесу транформације у 4. генерацију система даљинске енергетике и намеће се као регионални лидер.

Оно што сигурно још интересује наше читаоце је како ћете грејати за време новогодишњих празника?

- Током празничних дана и ноћи корисници могу да очекују топле домове. Ништа нас неће омести у плану да останемо на висини задатка како током празника, тако и сваког преосталог дана грејне сезоне. Искористио бих прилику да вама у „Дневнику“, вашим читаоцима и свим суграђанима пожелим све најбоље у Новој години, да верују у себе и сопствене снаге и могућности, да буду доброг здравља и ведрог духа.

Изградња вреловода за Клинички центар и Кинеску четврт

- Поред радова на Топлани „Југ“, који не утичу на квалитет грејања корисника са овог конзумног подручја, изводе се радови на још два места – каже Добросав Арсовић. - У току је изградња вреловода и вреловодних прикључака за делове Клиничког центра Војводине, који до сада нису били прикључени на систем даљинског грејања „Новосадске топлане“. Радови се одвијају у фазама, а у оквиру прве фазе до сада су прикључени Фармацеутски и Медицински факултет и ти радови не утичу на квалитет испоруке топлотне енергије у текућој грејној сезони.Такође учествујемо у пројекту „Нови Сад 2021 – европска престоница културе“, у оквиру ког се изводе радови на изградњи вреловодне мреже и прикључака за Кинеску четврт.

Александра Брзак

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести