heavy intensity rain
14°C
09.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1768
usd
99.7929
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КАКО ЈЕ НОВИ САД ЗАСИЈАО МЕЂУ ГРАДОВИМА БУДУЋНОСТИ У фокусу дигиталне уметности света

09.07.2025. 08:43 08:47
Пише:
Извор:
А. Брзак
а
Фото: В. Величковић

У време када се границе између уметности, технологије и свакодневице бришу, Нови Сад је направио корак који га смешта међу пионире савремене културне продукције.

Категорија у којој је наш град ушао у УНЕСКО Мрежу креативних градова носи назив „Медиа Артс” – односно нове и дигиталне уметности. Иза овог израза крије се много више од визуелно атрактивних инсталација – то је простор у којем се спајају код, дизајн, звук, покрет, интеракција и дигитална иновација. То је уметност 21. века.

Медиа Артс (медијске уметности) обухватају све форме креативног израза које користе дигиталну технологију као средство, медиј или тему. То укључује електронску музику, видео уметност, интерактивне инсталације, ВР и АР пројекте, креативну употребу интернета, генеративну уметност, дигитални дизајн и још много тога. У питању је уметнички правац који директно комуницира са савременим начином живота и мишљења, и који захтева техничку софистицираност, иновативност, али и дубоку уметничку визију.

Резултат вишегодишњег стратешког развоја

Улазак Новог Сада у ову захтевну категорију није дошао преко ноћи. Он је резултат вишегодишњег стратешког развоја, започетог током припрема за Европску престоницу културе, када је отворен простор за савремене уметничке праксе, као што су новосадски Креативни дистрикт, Културне станице и бројни фестивали који комбинују уметност и технологију. Нови Сад је развио и сарадње са универзитетима, ИТ сектором и независном сценом – а све то су били кључни фактори које је УНЕСКО препознао као доказ постојања живе и иновативне медијске сцене.

Када је 31. октобра 2023. године објављено да Нови Сад улази у УНЕСКО Мрежу креативних градова баш у категорији Медиа Артс, наш град се нашао међу реткима. Само четири града у свету те године добила су ову титулу. Нови Сад се тако придружио друштву престижних метропола попут Линза (Аустрија), Торонта (Канада), Остина (САД), Модене (Италија) и Лиона (Француска), које годинама граде свој идентитет управо кроз спајање уметности и дигиталних иновација.

Титула није само признање, већ и обавеза. Бити део мреже Медиа Артс градова значи сталну размену знања, сарадњу на међународним пројектима и укључивање у заједничке програме у области образовања, културе и одрживог развоја. За Нови Сад, ово је нова прилика да развија сопствене капацитете, подржи локалне уметнике и позиционира се као центар дигиталне креативности у овом делу Европе.

Публика постаје саставни део уметничког процеса

Оно што ову категорију додатно издваја јесте њена изразита отвореност према грађанима и потреба за активним укључивањем заједнице. Медијска уметност, за разлику од традиционалних уметничких форми које често заузимају простор галерија и музеја, излази на улице, тргове, фасаде зграда, па чак и у виртуелне просторе. 

Кроз разне формате као што су радионице дигиталне уметности, интерактивне изложбе, ВР и АР инсталације, јавне пројекције, као и употребу мобилних апликација и дигиталних платформи, публика постаје саставни део уметничког процеса. Ова димензија уметности посебно је важна у времену када је дигитална писменост постала основна потреба, а технологија део свакодневног живота. У том контексту, медијска уметност игра кључну улогу у образовању, инклузији и културном ангажовању различитих друштвених група – од деце и младих, до старијих и рањивих заједница.

Управо зато је Нови Сад, са својим пројектима као што су “Калеидоскоп културе”, “Дочек”, интерактивне светлосне инсталације у Дистрикту и програми Визуелне уметности у оквиру Европске престонице културе, препознат као средина која зна како да споји уметност и заједницу. Ови програми нису само уметнички спектакли, већ и платформе за дијалог, учење и иновацију. Тиме Нови Сад не само да гради свој имиџ на међународној сцени као град који прати савремене токове, већ и ствара окружење у којем се култура живи – свакодневно, отворено, дигитално и, што је најважније, доступно свима. Медијска уметност у Новом Саду тако постаје мост између уметности и грађана, прошлости и будућности, локалног и глобалног.

Извор:
А. Брзак
Пише:
Пошаљите коментар