Како студенти архитектуре виде Нови Сад у будућности

У последње време Новосађани се све чешће буне против „бетонизације” града и све се више говори о одрживом развоју. Студенти архитектуре на Факултету техничких наука, у оквиру Урбанистичког пројектовања, изучавају приниципе одрживог развоја и примењују их у својим радовима.
Pogled odgore
Фото: Dnevnik.rs

Будуће архитекте на трећој години студија имају прилику да покажу како у будућности виде Нови Сад, а Теодора Николић имала је задатак да уреди блок зграда на Новом насељу.

„Децентрализација града је основни задатак одрживог развоја па сам између стамбених зграда, на површини трга испројектовала јавне просторе“, објаснила је Теодора Николић.

„То мења карактер самог насеља и подстиче његов развој, што, опет, утиче на то да Бистрица, односно Ново насеље постане атрактивније и становницима других квартова.“

Фото: Теодора Николић, фото: Дневник (Ф. Бакић)

Сачувати аутентичност

Теодора Николић сматра да је Нови Сад одговарајуће величине, баш по мери човека, није превише мали, а има садржаје који одликују веће градове.

„Допада ми се то што је град у равници, што је у урбанистичком смислу супер јер олакшава уређивање простора“, објаснила је Теодора, и напоменула да јој се највише свиђа центар, по којем је, заједно с подрграђем, Петроварадином и Тврђавом, Нови Сад препознатљив.

Наша саговорница сматра да приликом уређивања акценат треба да буде на томе да се сачува карактер поменутих делова града, а то се, по њеном мишљењу, нажалост, полако нарушава.


Фото: Dnevnik.rs

Трг, који је окружен стамбеним зградама, Теодора је поделила на две целине.

Да би привукла становнике других делова града, део блока који је отворенији ка Булевару Слободана Јовановића, наменила је јавним садржајима, а затворенији део уредила је за станаре зграда и ту испројектовала терен за баскет, кафиће, простор за пензионере...

Фото: Dnevnik.rs

„Иако објекат у средини трга дели простор на две целине, оне су јединственим дизајном, ипак, повезане“, објаснила је Теодора.

„Акценат је био на томе да људи из других делова града дођу на Ново насеље, а исто тако и да они који ту живе, у близини свог стана добију простор за социјализацију у оквиру неких културних институција. Трг тако постаје место зближавања.“

Фото: Dnevnik.rs

Пошто је из Каменице, где је претежно породично становање и мало је ванстамбених садржаја, студенткиња архитектуре напомиње да јој је било занимљиво да промени намену простора и да Ново насеље учини атрактивнијим и живот становника тог дела града комфорнијим.

„Децентрализација је важна јер се на тај начин активирају други делови града, који су вредни пажње те се житељима оних делова у којима доминира вишепородично становање побољшава квалитет живота“, нагласила је Теодора Николић.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести