Клуб самоодбране „Реални аикидо” у Футогу ради и у доба короне

Клуб самоодбране „Реални аикидо” у Футогу ове јесени ушао је у своју осамнаесту сезону.
Клуб самоодбране „Реални аикидо”
Фото: Клуб самоодбране „Реални аикидо”

Власник и главни учитељ Клуба Марко Дивјак (црни појас, пети дан) за „Дневник” је казао да се од појаве коронавируса није догодила драстична промена у начину одржавања тренинга, али да је њихов изостанак имао велики утицај на кондицију чланова клуба.

– Чланови који су били здрави и који су могли да похађају тренинге, имали су прилику да науче нове ствари и одрже своју кондицију – рекао је Марко Дивјак. – Међу децом, наравно, има и оних који нису желели да тренирају, па им је коронавирус послужио као изговор за недолазак. Ту се чувена флоскула нас спортиста показала истинитом, јер заиста, ко хоће – нађе начин, а ко неће – проналази изговор.

Пошто су тренинзи током марта и априла прошле године били забрањени, Клуб самоодбране „Реални аикидо” имао је дугу паузу, која је највише утицала на децу узраста од 8 до 12 година.

– Почели смо да радимо тек у мају, када су мере релаксиране, а већ у јулу и августу смо имали паузу – објаснио је Дивјак. – Мислим да су мала деца и тинејyери доста времена проводили напољу, док је физичка активност изостала у групи средњег узраста, од 8 до 12 година, али су сви брзо повратили кондицију.

Како је казао, све мере и препоруке Кризног штаба се поштују у просторијама Клуба, те на улазима стоје дезобаријере, пре тренинга се мери температура сваком полазнику, руке се редовно дезинфикују, а између тренинга дезинфикује се и сала.

–  Родитељи деце која тренирају код нас су се од самог почетка одговорно поставили према клубу и придржавали су се свих мера заштите. Уколико је неко од родитеља био у контакту с неким ко је заражен, иако нису имали симптоме, одмах су повлачили и децу у изолацију на две недеље да се остала деца и родитељи не би довели у опасност, што веома ценим. Међутим, поједина деца су се улењила током месеци у којима смо имали паузе, те је потребно да их родитељи додатно мотивишу да би поново кренула на тренинге. Сва такмичења су се за време короне одржавала „про форме”, а последице које је мањак тренинга оставио на спортисте ће се тек осетити у будућности – казао је Марко Дивјак.

Често насиље над женама и насиље у породици мотивисало је Дивјака да покрене пројекат „Курс самоодбране за жене”, који се одржавао два пута недељно током децембра прошле године. Програм се одржавао бесплатно у просторијама Клуба самоодбране на Спенсу, а у активностима су учествовали и психолошкиња Нада Падејски Шекеровић из Сигурне куће у Новом Саду, инструктор специјалних јединица Интернационалне полицијске асоцијације Србије Милорад Ашћерић, као и правни саветник у случајевима физичког и психичког злостављања Драган Милић.

– Тај пројекат разликовао се од обичног курса самоодбране по томе што смо одржали и радионице, али и предавања и саветовања – казао је Дивјак. – Током планирања пројекта, инсистирало се на томе да жене које учествују остану анонимне, а да им се пружи све неопходно знање у случају да је нека од полазница већ била жртва насиља.

Осим учења примарне физичке самоодбране, жеља организатора била је и да увере жене и девојке у то да је помоћ ближа него што то оне у том тренутку мисле, да им се укаже на то да постоје различити механизми одбране, као и правни аспекти које треба да знају.

– Сматрам да је потребно више таквих пројеката и у Новом Саду и у Србији – истакао је Дивјак.

Наставак пројекта „Курс самоодбране за жене” подржао је Град Нови Сад – Градска управа за спорт и омладину, планиран је током марта, а потом и новембра ове године.

Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести