Крајем лета сређивање Позоришног трга и околине

Након што је пре две године, после вишедеценијског пропадања, обновљено прилазно степениште код Српског народног позоришта, у августу би могло почети сређивање Позоришног трга, Успенске улице и дела пролаза до полукружног трга, између „Аполо” центра и СНП-а.
1

Наиме,  Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције недавно је расписала тендер за прву фазу уређење дела градског језгра, а сви радови морају бити завршени за највише 270 календарских дана. Програмом уређивања грађевинског земљишта ове године је за реконструкцију најужег центра намењено готово 368,6 милиона динара. Техничка документација коштала је око 18,7 милиона динара, а тај посао је поверен „Андзор инжењерингу”, који је на тендеру учествовао с новосадским фирмама ДБА, „Хидрозавод ДТД” и „Геоглобал”, као и „Студиом МС” из Сомбора и „Кото” из Београда.

Како се из тендерске документације може приметити, прва фаза радова подразумева партерно и хортикултурно уређење, реконструкцију подземних инсталација, изградњу јавног и декоративног осветљења и постављање новог урбаног мобилијара. Зона Позоришног трга, као партерна површина намењена првенствено пешацима, биће поплочана гранитним плочама у три нијансе, уз повећање зелених површина. Према Успенској улици је планирана амбијентална целина с плитким воденим огледалом, фонтаном, простором за седење и жардињерама с украсним жбуњем.

У зони Успенске улице пројектоване су аутобуске нише, с два стајалишта и две надстрешнице. Потпорни зидић око Позоришта биће преобликован у континуалну клупу, док је уз тротоар до зеленог појаса предвиђена двосмерна бициклистичка стаза с уградном подном расветом. Дуж Успенске улице предвиђен је нов дрворед, који би требало да прати намену и функцију простора и нових садржаја, а планирано је повећање зеленог појаса уз теретни улаз у Позориште, као и његово преобликовање садњом нових биљака.

Када је реч о урбаном мобилијару, планирано је постављање континуалне клупе и клупе са жардињерама, канти за отпатке, држача за бицикле, стубића за спречавање проласка возила, као и три јавне чесме. Замишљено је да се клупе делом стапају са зеленим површинама, те да на тај начин допринесу повезивању простора у јединствену целину.

Просецањем Булевара Михајла Пупина шездесетих година прошлог века, умногоме је промњена матрица старог градског језгра. Парна страна такозване Мале јеврејске улице је срушена, а читав простор је рашчишћен, да би се ослободио простор за изградњу Српског народног позоришта. Као успомена на некадашњу Малу јеврејску улицу, која је постојала до седамдесетих, у нивоу партера ће бити постављене металне „меморијалне траке”, ширине 40 центиметара и дужине око 160 метара, која се ка Булевару Михајла Пупина уздиже у виду информативног стуба. Подаци на меморијалној траци замишљени су као „проток времена” Новог Сада, од прве насеобине до данас. Уз меморијалну траку ће бити постављено подно осветљење које ће формирати светлосну линију и, како је наведено, дати посебну атмосферу обновљеном Позоришном тргу.

У подножју стабала, на јавној травнатој површини код споменика Марији Олењиној, биће постављено подно осветљење, а, осим поплочавања стазе око споменика и садње новог цвећа и жбуња, на том простору је планирана и јавна чесма. 

Зона Успенске улице задржава своју функцију, односно ту остају аутобуско стајалиште, појас зеленила и тротоар. Планском документацијом предвиђна је аутобуска ниша уз Успенску улицу и ту ће бити постављене две надстрешнице. На зеленој површини ће бити формиран нов дрворед, а потпорни зидић око позоришта и зелене површине преобликоване у континуалну клупу. Уз тротоар је пројектована двосмерна бициклистичка стаза, која ће бити обележена разделном линијом од гранитних коцки и сигнализацијом. Стаза полази од пешачког прелаза и пројектована је целом дужином Успенске улице.

Када је реч о трећој зони, односно пролазу до полукружног трга између СНП-а и „Аполо” центра, планирано је повећање зелених површина. Око стабла платана, као централног дела простора, предвиђено је партерно уређење и нова урбана опрема, а планирано је и постављање чесме.


Радови у фазама

Целокупним пројектом обухваћене су јавне површине које се простиру на укупно 6,82 хектара, а због величине и комплексности простора, пројектовање и реализација подељени су по зонама, односно фазама. Осим Позоришног трга, Успенске улице и дела пролаза између „Аполо” центра и СНП-а, у наредним фазама планирано је сређивање и реконструкција полукружног трга на месту монтажне гараже и Пролаза Милоша Хаyића, платоа испред старог биоскопа ЈНА, дела Његошеве улице, Трга слободе, Улице Модене и дела Улице краља Алекасандра, као и пролаз уз Менратову палату. Интересантно је то да је тендеру за пројектанта претходио урбанистичко-архитектонски конкурс, те су најбоља решења с тог избора послужила као полазна основа за даљу разраду пројектне документације.


На раскршћу Позоришног трга и Успенске улице пројектом је предвиђена амбијентална целина у оквиру које ће бити партерна водена површина с плитким воденим огледалом и млазницама, три клупе и шест жардињера уз фонтану, као и жардињера са зеленом површином у нагибу с ниским дрвећем. Замишљено је да тај простор нагласи завршетак визуре меморијалне траке и информативног стуба, посматрано од Трга слободе.

Интересантно је то да ће декоративно осветљење водене површине, континуалних клупа и жардињера, „меморијалне траке”, споменика и појединих стабала, имати могућност управљања.

Програмом уређивања грађевинског земљишта ове године је за реконструкцију најужег центра намењено готово 368,6 милиона динара

Рок за подношење понуда истиче 25. јуна, а 25 дана након тога биће донта одлука о додели уговора или пак обустави поступка. Имајући у виду да је потребно одређено време за увођење извођача у посао, уколико јавна набавка успе, сређивање дела градског језгра могло би почети у августу.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести