Креатори принципа одрживости програма у култури

Поучени искуствима сарадника и пријатеља из луксембуршког града Еш, носиоца титуле европске престонице културе 2022, који су иницирали, а њихово министарство прихватило принципе одрживости у култури и увело у реализацију током ове године, пет невладиних организација, предвођених Покретом горана Војводине покрануло је иницијативу да и Нови Сада прихвати такву стратегију одрживости у свим културним програмима који би се примењивали и у будуће.
1
Фото: Покрет горана Војводине

По речима координатора тог својеврсног пројекта код нас и иницијативе „Одрживост сада” Николе Благојевића, луксембуржани Мишел Гревис и Валери Клеин осмислили су седам принципа одрживости, које је њихова градска и државна власт прихватила и под називом „Локална зелена карта” програми културе се у тој земљи сада реализују.

- Оценивши то као добар пример, ми смо покренули иницијативу да се то примени и у Новом Саду - каже Никола Благојевић, додајући да је идеја наишла на одобравање Фондације Европска престоница културе Нови Сад 2022, која је омогућила да се она кроз три корака и реализује. – Први корак јесте да нам пријатељи из Луксембурга пренесу своја искуства у креирању тих принципа. Истраживање јавног мњења кроз анкете и директне разговоре с људима шта мисле о томе, да бисмо знали који је реалан ниво таквих мера за Нови Сад и да бисмо добили њихову подршку, што је у току, други је корак, а трећи је да ми сачинимо предлог локалне стратегије која ће прописати принципе одрживости за све манифестације у култури и предамо га граду Новом Саду.

Током маја и јуна, Луксембуржани су одржали семинар за представнике покретача иницијативе, као и такозване фокус групе за шири круг учесника, а сада је при крају једнонедељна заједничка акција младих из Луксембурга и Новог Сада и Карловаца на новосадском Штранду.

- Петоро младих из Еша гости су Покрета горана Војводине у нашем Еколошком центру “Радуловачки” у Сремским Карловцима, у ком су са исто толико Карловчана и Новосађана креирали акцију „Доживи - размени - инспириши” и спроводе је на најлепшој плажи у Новом Саду у оквиру програмског  лука „Дунавско море” – објашњава Благојевић. – На врло очигледне начине и примере они посетиоцима Штранда презентују шта су то принципи одрживости у култури и разговарају са њима о томе. Да би им дочарали колико је људима с инвалидитетом и најмања препрека непремостива баријера, користе при том чак и инвалидска колица. Данас ће у Културној станици „Лиман” бити одржан међународни скуп садашњих и будућих европских престоница културе, на ком ће они разменити искуства и дискутовати о могућности да се створи мрежа или алијанса ЕПК која ће даље да заговара да се ови принципи развијају на европском нивоу ,а не само у Ешу и Новом Саду.

Фото: Покрет горана Војводине

Данашња конференција биће одржана уживо и онлајн и њоме се завршава седмодневни боравак Луксембуржана у Сремским Карловцима и Новом Саду. 

Никола Благојевић напомиње како ће након њиховог одласка сачинити поменути документ и предати га граду Новом Саду, и ако буде среће, до краја године би могло да се деси да буде и усвојен. У оквиру сарадње са Луксембуржанима, у септембру делегација младих из Новог Сада и Карловаца одлази у Еш, где ће се на лицу места уверити како изгеда када се пинципи одрживости примењују. У овом пројекту учествују још Покрет горана Новог Сада, Дечија еколошка академија, „Зелени сад” и „Живи град”.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести