Купачи на Штранду под будним оком 18 спасилаца у смени

За безбедност купача на Штранду или другим отвореним купалиштима задужени су спасиоци, који морају проћи кроз обуку високошколских установа. Председник Удружења спасилаца на води Војводине Горан Радивојевић за „Дневник” истиче да у Новом Саду већ дужи низ година није било случајева утапања на организованим купалиштима, док је превентивно деловање основни задатак спасилачке службе.
е
Фото: Дневник (К. Ивковић Ивандекић)

– Спасиоци се највише баве упозоравањем купача на мере превенције и подсећају оне који их не поштују да то чине – каже Радивојевић. – Првенствено саветујемо људе да, када бирају купалишта, то увек буду она организована, а не дивље плаже. Не саветујемо да се не посећују дивље плаже, али купање на рекама где не постоји спасилачка служба није безбедно.

Најлепша новосадска плажа Штранд располаже с више од 30 спасилаца, а у смени када је лепо време ради њих 18. Како истиче координатор спасилачке службе Мирослав Беговић, због повлачења воде бове су сада веома удаљене од обале, што им представља потешкоће у раду.

– Највећи проблем имамо с људима који прелазе бове и задржавају се тамо, а спасиоци не могу ни да их опомену, нити могу да, ако се нешто деси, брзо реагују – каже Беговић. – Тај проблем смо имали и прошле године, али у августу. Сад се то десило нешто раније, а вода још увек опада па ће бити све теже за рад. Ове године имали смо неколико интервенција, али није било ништа озбиљно.

Фото: Дневник (К. Ивковић Ивандекић)

Беговић напомиње да посетиоци углавном слушају, док највеће потешкоће имају са старијим искусним купачима.

Срђан Лазић као спасилац ради 11 година и тврди да је тај посао леп, али да, као и сваки други, мора да се воли да би се радио исправно. Он је тренутно спасилац на отвореном базену на Спенсу, где је овог лета било две-три интервенције. Углавном је, како Лазић каже, реч о слабијим пливачима или деци између десет и 15 година, а има и оних који не знају да пливају, али ипак ускоче у воду.

– Превенцијом успевамо да спречимо 95 одсто нежељених ситуација – каже Лазић. – Кад би сви људи поштовали правила, свима би било лепо на базену јер онај ко не поштује правила – прави проблем и оном ко их поштује. Не можете утицати на то да ли ће некога ухватити грч или нека акутна болест, нити можемо знати да ли ће се неко уморити током пливања или је слабији пливач, али му је непријатно да каже да не зна да плива. То се често дешава с децом која дођу с друштвом па неће да кажу да не знају, него уђу у воду, стигну до трећине базена и онда настане проблем.

Фото: Дневник (К. Ивковић Ивандекић)

Правила јасна, али их неки не поштују

Када су у питању правила на отвореним базенима, Срђан Лазић каже да сви углавном знају правила понашања, али да има оних који, упркос томе, желе нешто да пробају, не схватајући да тиме могу угрозити нечији живот. Најважнија правила на отвореним купалиштима су да се не сме скакати у воду и користити лопта, да треба пазити на друге људе, а родитељи да воде рачуна о својој деци. На Штранду је забрањено купање иза бова, скакање у воду, коришћење плутајућих и пловећих објеката, купање испод моста на шпицу где је пловни пут и код клуба „Данубиус”, где је кривина.

:К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести