Манифестација Рогаљ окупила на Ченеју преко 30 фестивала

Сусрет организатора туристичких, гастрономских и етно манифестација Војводине “Рогаљ” одржан је у недељу на Салашу 137 на Ченеју, где је преко 30 војвођанских фестивала имало прилику да представи своја обележја и укусне специјалитете.
д
Фото: Дневник/Ф. Бакић

Приликом свечаног отварања тог фестивала, члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић истакао је да је поносан на туристичку понуду Новог Сада и Војводине, као и да су такве манифестације показатељ колико богатства и разноликости која постоји на овим просторима. 

– Иако су често оспораване у јавности, овакве манифестације значајне су за промоцију идентитета локалне заједнице, као и за економски развој – рекао је Радојевић. – Данашњи сусрет организатора манифестација је прилика да се разговара на тему како их унапредити, да би оне добиле још значајније место у туристичкој понуди Војводине и Новог Сада.

Део програма фестивала “Рогаљ” биле су и две панел дискусије на теме “Значај манифестационог туризма за развој локалне дестинације“ и „Дигитализација локалних манифестација“, када је Радојевић истакао да Град Нови Сад са задовољством подржава фестивале који на квалитетан начин представљају гастрономску и туристичку понуду Војводине.

– На територији Војводине одржава се више од 1.800 манифестација које није могуће класификовати јер су све пођеднако важне, а битно је да се оне ове године одржавају, за разлику од прошле када их је у томе омео коронавирус – нагласио је Покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић. – Ово је прилика и да мали произвођачи продају своје специјалитете, што је и циљ оваквих манифестација. Крајем октобра ћемо организовати Фестивал старих заната и производа, како бисмо их што више промовисали, а припремамо се за Светску изложбу у Дубаију и мислим да се управо на “Рогљу” налазе производи који ће нас тамо представити. 

Фото: Дневник/Ф. Бакић

Према процени Иванишевића, “Рогаљ” је посетило више хиљада гостију који су, обилазећи штандове на којима је било свега од “личке басе” па до мађарских јела, имали прилику да виде Војводину у правом светлу. Он је истакао и да је Аутономна покрајина Војводина ове године издвојила око 50 милиона динара за подршку свима војвођанским манифестацијама, а у плану је да се тај износ повећа у наредним годинама.


„Веселе Босанке” улепшале „Рогаљ”

На штанду Асоцијације жена из Крајишника које себе зову и “Веселе Босанке” и ове године припремао се чувени “Босански лонац”. Посетиоци су имали прилику да се прикључе припреми старих и аутентичних јела, као и да добију савете и добро чуване рецепте за укусне босанске специјалитете које никога не остављају празног стомака.

– Припремале смо босанки лонац у који стављамо кисели купус, сланину и маст, као и бели пасуљ, уштипке и питу од печених кора, уз наравно, печену паприку као салату, која је посебно актуелна на јесен – рекла је Светлана Филиовић из те Асоцијације жена.


Фото: Дневник/Ф. Бакић

– Поред 30 војвођанских манифестација, имали смо и госте из Крупња, а сви посетиоци имали су прилику да уживају у богатом програму, у оквиру ког је била и салашијска пијаца изложбено-продајног карктера – казала је организаторка фестивала Лидија Арсенин. – Наши гости су могли да се прикључе традиционалним војвођанским радњама, те да учествују у печењу паприке и ракије, а на панел дискусији бавили смо се темема које су заиста важне за будући развој манифестација.

У оквиру манифестације “Рогаљ” одржано је и 17. Међународно такмичење у кувању пасуља “Беан фестивал”, где се велики број учесника окупио како би се, уз музику, разговор и добро расоложење, окушали у томе ко ће добити награду за најукусније скуван пасуљ. Учесници и посетиоци фестивала имали су прилику да уживају у културно-уметничком програму, наступима тамбурашког оркестра Салаша 137, фоклорних ансамбала, групе “Апсолутно романтично” и изложби слика ликовне колоније. Током програма одржане су и Равничарске игре хуманитарног карактера.

Златну плакету “Рогља” за сеоског неимара добио је Чедомир Кец, Златну плакету “Рогља” за промоцију ликовне уметности додељена је Месној заједници Војка, док је Златна плакета “Рогља” за организацију и подршку сеоским манифестацијама уручена је месној заједници Мужља, а месној заједници Бачки Моноштор припала је Златна плакета за успешну организацију манифестације “Бодрог фест”.

Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести