На Тесла фесту дупло више патената од излагача

Међународни фестивал иновација, знања и стваралаштва „Тесла фест” ове године окупио је више од 100 излагача, који су приказали око 200 иновација и нових технологија.
в
Фото: Дневник/Филип Бакић

Фестивал је угостио институте, факултете, универзитете и мултинационалне компаније из Кине, Русије, Румуније, Индије, Чешке, Португала, Сирије, Египта, Уједињених Арапских Емирата, Републике Српске и наше земље.

Да представљени пројекти, иновације и патенти спадају у сам врх технологија потврдио и председник 32. „Тесла феста” Анђелко Главашевић. Како је рекао, одличан пример за то је штанд кинеских излагача на којем се може наћи неколико патената иза којих стоје велики тимови научника, а један од њихових проналазака „повукао” је за собом још 40 патената у вези са употребом компонената из алги за обогаћивање хране.

– Код домаћих излагача доминирају иновације из области енергетске ефикасности, медицине, хемије, те уређаји који спречавају крађу струје, а угостили смо физичара који је изложио занимљиву идеју о „укроћавању” муња – навео је Главашевић. – Осим тога, излагачи током фестивала имају прилику да покажу стечена искуства, сазнања и открића, да размене идеје, али и да остваре пословне контакте.

По његовим речима, Србија је тренутно неоправдано на зачељу Европе по броју пријављених, заштићених и реализованих патената. Међутим, с обзиром на то да наша земља бележи економски раст, он је уверен у то да ће се ускоро прећи с инвестиционе економије на иновациону, која се ослања на иновационе потенцијале домаћих проналазача.

Призор из научно-фантастичних филмова наша екипа затекла је на изложбеном простору иноватора Гордона Јанићевића из Ниша. Он је посетиоцима представио прототип електро-медицинског уређаја ГЕК 001, који се, по његовим речима, може сврстати у домен квантне медицине.

Фото: Дневник/Филип Бакић

– У медицини смо отишли корак даље и сад лечимо наночестицама, односно наш уређај емитује контролисане негативне електроне који регулишу однос база и киселина у организму – објаснио је наш саговорник, и додао да уређај ГЕК 001 лечи широк спектар болести. – Патентиран је у Заводу за интелектуалну својину, а спроведена су бројна испитивања у Институту „Михајло Пупин” да бисмо потврдили да је уређај безбедан за коришћење. Чекамо одобрење Министарства здравља и Агенције за лекове, а прибављамо и сертификате.

Гордон Јанићевић је најавио да би за неколико месеци требало да стигне одобрење Министарства здравља, након чега ће се уређај пласирати на европско тржиште, где има највише заинтересованих.

Занимљиву машину су приказали ђаци Машинско-саобраћајне школе из Чачка. Ученик Матеја Зечевић казао је да је компјутерски навођена глодалица направљена у њиховој школи да би ученици могли вежбати и да стекнну осећај рада на машини.

– Глодалица је сачињена од алуминијума да би била лакша, а с њом се може обрађивати алуминијум, дрво, челик, па чак и резбарити иконе – казао је Матеја, и додао је у плану да се могућности машине побољшају. Међународни жири ће оцењивати радове иноватора, а награде, у виду златних, сребрних и бронзаних  плакета с ликом Николе Тесле, биће додељене сутра. Власнику најуспешнијег проналаска припашће златна плакета Светске огранизације за интелектуалну својину.

С. Ковач

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести