Награде Љубици Отић и Чарној Милинковић из Музеја Војводине

Музејској саветници Љубици Отић и вишој кустоскињи Чарни Милинковић из Музеја Војводине недавно је за тимски рад на изложби „Испит зрелости”, уручено престижно признање „Михаило Валтровић” које додељује Музејско друштво Србије.
1
Фото: Музеј Војводине Љубица Отић и Чарна Миленковић

На изложби, која је отворена 15. маја 2019. године у Музеју Војводине, представљен је развој гимназијског образовања на простору данашње Војводине, с акцентом на матурски испит. Ауторке су кроз њу желеле да пробуде сећања и емоције посетилаца, да их врате у време ђачких дана, полагање и прославу матуре. У томе су успеле јер је више од 14.500 људи погледало изложбу и наградило ауторке осмесима, лепом речју, похвалама и одушевљењем.

По речима Љубице Отић, признање „Михаило Валтровић” је изузетно значајно јер га додељује струка, а Музеју Војводине је она припала већ шест пута.

– Конкуренција је била изузетно јака па сам била уверена да нема шансе да будемо награђене – искрена је Љубица Отић. – Међутим, наша изложба је препозната као најбоља и доказале смо да се не треба плашити и да никада не треба посустати. Пошто сам на заласку каријере, за мене је награда потврда да сам 35 година радила праве ствари. Још ми је дража јер је у реализацији изложбе учествовала и млада колегиница и моја некадашња ученица Чарна Милинковић.

Чарна Милинковић је збирку о школству преузела 2009. године и приликом њене ревизије уочила прелепе матурске таблое па јој је синула идеја да би једног дана могла да их прикаже на изложби.

– Идеју сам предложила Љубици Отић и убрзо смо отпочеле сарадњу иако нам је било потребно много времена да је реализујемо – каже Чарна Милинковић, додајући да је дуго пажљиво изучавала тему школства и литературе, али и да су се сусреле и с финансијским изазовима. – Желеле смо да искористимо прилику и да грађанима покажемо богатство које се крије у Музеју па нам циљна група нису била само деца већ и сви грађани. За мене награда значи велики подстрех за даље и да наставим да радим на себи и свом знању и идем путем који није утабан.

Наградаје  потврда да сам 35 година радила праве ствари, а још ми је дража јер је у реализацији изложбе учествовала и моја некадашња ученица Чарна Милинковић (Љубица Отић)

Како ауторке објашњавају, изложба је имала две целине – једна је била посвећена полагању мале и велике матуре, а друга реконструкцији учионице. На изложби су били приказани таблои свих гимназија с простора Војводине од деведесетих година 19. века до шездесетих година 20, али се по лепоти посебно истакао табло Гимназије „Јован Јовановић Змај”, односно тадашње Српске велике православне гимназије из 1904. године. Великих је димензија, рам је дрвен, резбарен и ручно осликан, а аутор је дворски фотограф црногорског књаза Николе. Занимљиво је да су на фотографијама многе познате личности које су похађале ту школу, попут Ђорђа Дунђерског и Илије Огњановића, али се међу њима нашла и прва девојчица на таблоу – ћерка проте Михалyића, Ана.

С. Ковач

Фото: Музеј Војводине

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести