Нови бројачи возила и радари код четири школе

Нови уређаји за бројање и категоризацију возила до лета ће бити постављени на Булевару Европе, у улицама Корнелија Станковића, Бате Бркића, Народног фронта, као и на Футошком путу.
с
Фото: Dnevnik.rs

 Осим тога, Град набавља и фиксне мераче брзине, који ће бити монтирани код четири основне школе: „Никола Тесла” у Новом Саду, „Иван Гундулић” на Ченеју, „Вељко Петровић” у Бегечу и „Михајло Пупин” у Ветернику. Набавка и уградња комбинованих бројача (моторних возила и бицикала) коштаће готово девет милиона динара, с ПДВ-ом, док ће за саобраћајну опрему код школа бити издвојено око шест милиона (5.988.000). Сви радови морају бити завршени за три месеца (90 дана), укључујући и израду техничке документације и прибављање дозвола, као и набавку и постављање опреме.

У обе јавне набавке Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције одабрала је добављаче од ранијих година: „Богал инжењеринг” за бројаче возила и бицикала, односно за брзинске дисплеје предузећа „ДМВ Индустријски контролни системи” из Ниша, „Адомне” из Новог Сада и „Сигнал” из Сомбора.

Нови Сад већ има успостављен систем за аутоматско бројање возила и одговарајући уређаји су постављени на више од 40 места у граду. Тај систем подразумева прикупљање података путем опреме, која је постављена на бројачким местима, као и аутоматски пренос података на централни рачунар у надлежности Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције, али и извештавање о тренутном стању саобраћаја на сајту Управе.

На појединим локацијама грађани на дисплејима поред стаза могу видети колико је бицикала прошло, док опрема на неким другим местима мери проток и моторног саобраћаја, те категорише возила. Прикупљени подаци, који показују врсту возила, региструју и њихову брзину у реалном времену, с тим што дисплеји приказују и број бициклиста/возила по дану, као и укупан број за целу годину, али и опште информације попут датума, времена, температуре.

Ни фиксни мерачи брзине, с доплер-радарима, нису новина, те су први уређаји постављени још 2019. године и то у Улици Максима Горког код ОШ „Ђорђе Натошевић”, као и на Телепу у зони ОШ „Јожеф Атила. У претходне три године у граду и приградским насељима постављено је више од 30, како их ђаци често називају, „смајли знакова”.

Знак с упозорењем „деца на путу” има могућност да на дисплеју прикаже ограничење брзине, а и испод тих натписа су приказани емотикони „осмех” у зеленој боји и емотикон „тужан” у црвеној, зависно од детектоване брзине кретања возила. У зависности од брзине кретања возила, у доњем делу знака појављује се порука „успори” у црвеној боји или „хвала” у зеленој, а, као додатна упозорења, у горњем делу знака налазе се два жута трептача.

Фото: Dnevnik.rs

Знак с упозорењем „деца на путу” има могућност да на дисплеју прикаже ограничење брзине, а испод тих натписа су приказани емотикони „осмех” у зеленој боји и емотикон „тужан” у црвеној, зависно од детектоване брзине кретања возила

Саобраћајна сигнализација, с дисплејом, информише возаче о ограничењу брзине, стварној брзини кретања, али их и упозорава на прекорачење. Прикупљени подаци користе се за анализу и требало би да омогуће детектовање периода када је највише саобраћајних прекршаја, те да помогну откривање насилних возача. Осим тога, софтвер обезбеђује податке о максималној и просечној брзини кретања, окупираности улице, броју возила, активности знака и броју прекорачења брзине. Знак с дисплејом мора бити интегрисан у систем надзора и контроле и повезан преко оптичке, жичане или ГСМ/ГПРС мреже, те да буде и компатибилан с већ инсталираним системом. 

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести