Нови Сад у држави издваја највише новца за запошљавање

На крају претходне године, Филијала Нови Сад Националне службе за запошљавање (ФНС НСЗ) бележи пад стопе незапослености у граду од 13 одсто у односу на децембар 2017, речено је на јучерашњој годишњој конференцији за медије.
nsz SajamZaposlavanja-BLU-002
Фото: Дневник (Б. Лучић)

Тачније, на евиденцији је 14.608 незапослених, што је 2.200 мање у односу на претпрошлу годину.

Програми и активности кроз које се повећава запосленост, осим из Републике, суфинансирју се из Покрајинске владе, пројекта ИПА 2013 и локалних самоуправа, од којих предњачи Град Нови Сад, који је, како је истакла директорка филијале Нови Сад Татјана Видовић, лидер у држави у издвајању новца за запошљавање. Наш град је издвојио 160 милиона динара за реализацију Акционог плана запошљавања, те су тако у разне финансијске мере запошљавања успели да укључе 2.350 особа.

Протеклу годину обележила су три сајма запошљавања, која су оборила рекорде када је реч о посећености, али и броју пријављених послодаваца и понуђених радних места. Наиме, лане је сајмове посетило 7.000 грађана, а у понуди је било 6.841 слободно радно место.

„У мерама активне политике запошљавања прошле године предност су имале особе из категорије теже запошљивих и чак 94 одсто њих смо укључили у те наше мере“, навела је Татјана Видовић, додајући да је за то Република Србија издвојила 3,65 милијарде динара, док су из Буџетског фонда за професионалну рехабилитацију и подстицање запошљавања особа с инвалидитетом (ОСИ) добили 550 милиона динара, што је довело до тога да се број незапослених ОСИ смањи четири одсто.


Траже се инжењери

У плану је да се у 2019. години одрже два сајма запошљавања, те је први заказан за 7. март и биће у холу Новосадског сајма, док ће други бити у мају. Како су на јучерашњој конференцији истакли, тренутно је највећа потражња за инжењерском струком – ИТ, машинство и технологија, као и за професорима природних наука и еколозима. Најмање су тражени правници, политиколози и економисти.


Проблем при запошљавању јесте недостатак практичних знања и вештина. Међутим, успели смо да укључимо 12.000 особа и у нефинансијске мере, односно пружили смо им саветодавне услуге, разне обуке, информације и саветовање за развој каријере, менторство,...

Како је речено у протекле четири године незапосленост у Новом Саду смањена је за 47 одсто захваљујући подршци Републике Србије, Министарства за рад, социјална и борачка питања, као и Покрајинске владе и локалних самоуправа, али и повећаном броју страних инвестиција.

„У Србији је на крају трећег квартала 2018. године остварена до сад најнижа стопа незапослености – 11,3 одсто, док Војводина бележи најнижу стопу (7,9 процената)у односу на остале регионе у земљи“, рекла је директорка Покрајинске службе за запошљавање (ПСЗ) Снежана Седлар.

„С друге стране, стопа запослености у нашој покрајини је 49 одсто и лане је запослено 63.170 особа с евиденције ПСЗ-а. Прошле године је Средњобанатски округ, односно Зрењанин, додатно осветлао образ вишемилионском инвестицијом кинеске компаније за производњу аутомобилских гума.“

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести