Новосађанке бесплатно уче да програмирају

Бесплатна радионица обуке веб програмирања за жене одржана је у суботу, 7. и у недељу, 8. јула у новосадском огранку Стартит центра, који се бави подстицањем иновација у домаћој информационо-технолошкој (ИТ) заједници.
zene IT1
Фото: "Rails Girls" radionice

Обуку организује тим глобалне иницијативе непрофитног и волонтерског карактера „Rails Girls“, која је настала у Финској и радионице те врсте до сада су одржане у више од 150 градова у свету. Организација има циљ да изгради ИТ заједницу која ће омогућити женама да реализују своје идеје.

Мисија седме по реду „Rails Girls“ радионице била је да приближи ИТ свет женама и да их подстакне да се активирају у том сектору. Током два дана трајања обуке, учеснице су у малим групама уз помоћ ментора правиле веб апликацију користећи „Рубy он Раилс“ и училе су о основама програмирања, интернета и развоја софтвера. Руби је програмски језик, а „Ruby on Rails“  је алат који је написан у том програмском језику и који се користи за креирање апликација попут „Фејсбука“, „Твитера“ и било којег сајта где се корисници могу улоговати. Идеја је да полазнице након два дана могу да направе нешто што је функционално.

Учесница радионица и студенткиња Факултета техничких наука Љиљана Поповић каже да је информације о обуци пронашла на интернету, а мотивација су јој биле препоруке професора да би тај програмски језик требало знати.

„Мислим да жене могу бити пођеднако успешне у ИТ свету као и мушкарци, мада верујем да су чак и боље, с обзиром на то да је први програмер била жена“, подвукла је студенткиња.

На претходним радионицама више од 200 Новосађанки различитог старосног доба упознало се са првим корацима веб програмирања. Учешће је бесплатно и није неопходно имати програмерског знања, потребно је понети свој лаптоп и поседовати основно познавања рада на рачунару и енглеског језика. Реализују се две радионице годишње, а организаторке кажу да се увек пријави више потенцијалних учесница него што има обезбеђених места. Пријаве су шаролике, почевши од жена које уопште немају искуства и желе да науче нешто ново, до оних које би да се преквалификују и студенткиња које желе да допуне своје знање. Због те различитости, полазнице су подељене у групе тако да је свака прилагођена одређеном нивоу знања.

Фото: "Rails Girls" radionice


Још бесплатних обука

Национална служба за запошљавање такође ће организовати обуке које ће обезбедити неопходна знања и вештине за рад у ИТ сектору и чије је програме ускладила са потребама тржишта рада. Обезбеђена обука биће прилагођена за Јава програмирање, израду веб апликација, „ПХП“ и „Нет“ програмирање. У плану је извођење специјалистичких информатичких обука у десет градова широм Србије у које ће бити укључено 775 полазника.

Први циклус почиње у септембру, а пријаве су отворене од 9. до 22. јула на сајту www.itobuke.rs. Услов је да се кандидати налазе на евиденцији незапослених, да имају завршену најмање средњу четворогодишњу школу, да познају рад на рачунару и минимално А2 ниво енглеског језика.


Организаторка „Rails Girls“ иницијативе у Новом Саду Јелена Керавица каже да су девојке из тима читајући пријаве стекле увид у то шта би заинтересоване желеле и какви садржаји радионица би им били интересантни.

„Радионице су успешне јер су бесплатне и зато што омогућавају девојкама да „уђу са улице“ и за два дана науче практично програмирање. Желеле бисмо и да у будућности организујемо сличне догађаје, који су пре свега корисни и имају одређену вредност“, објашњава Керавица, додајући да су жене и мушкарци пођеднако заинтересовани и способни, али је проблем генерално у култури, не само у Србији, већ и у свету, јер девојчице од малих ногу уче да се оријентишу ка женским професијама, те се најчешће одлучују за психологију или неке друге друштвене науке.

Организаторка „Rails Girls“ Кристина Стојаковић истиче да је најпоноснија на то што су њихове радионице иницијатива која се шири.

„Две учеснице наших радионица организовале су исте такве у другим градовима, па се тако десио „Rails Girls“  Ниш и Зрењанин“, задовољна је Кристина Стојаковић.

Девојке из тима „Rails Girls“ објашњавају да су њихове активности позитивна дискриминација, која подстиче жене да се више укључе и добију прилику да искусе рачунарство. Ментори су волонтери који својевољно помажу полазницима да науче да програмирање и такође се могу пријавити тој организацији.

Марија Рашић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести