Новосадска Скупштина у петак гласа о буџету за наредну годину

У наредној години, према предлогу новосадског буџета који ће се наћи на седници Скупштине града заказане за петак, у градску касу би требало да се слије 40.654.117.730 динара, рачунајући ту и 2.660.316.730 динара који нису потрошени у претходним годинама.
novi sad panorama, Dnevnik/Radivoj Hadžić
Фото: Дневник/Радивој Хаџић

Планирани дефицит од нешто више од 3,7 милијарди динара, биће покривен управо неутрошеним новцем из ранијих година и новцем од задуживања.

„Чист” буџет, односно онај заснован текућим приходима и примањима износи око 37,7 милијарди динара и већи је за 1,9 одсто у односу на овогодишњи. Уједно, предвиђени приходи градских установа културе увећани су за 4,5 одсто у односу на 2022. годину и износе 304,76 милиона динара. Сабрано, Град би у наредној години требало да прикупи близу 38 милијарди динара, не рачунајући „суфицит” и кредите.

Текући приходи од скоро 32,58 милијарди чине 86,4 одсто буџета без неутрошеног новца из претходних година и већи су за 1,8 одсто у односу на важећи буџет, док остатак чине примања из разних извора која су већа за 2,1 одсто у односу на 2022. годину.

Планира се и почетак изградње пешачко-бициклистичког моста преко Дунава на стубовима некадашњег Моста Франца Јозефа

Приход од пореза доминира са 73,5 одсто међу текућим приходима и пројектован је на скоро 24 милијарде динара, а у оквиру тога порез на доходак, добит и капиталне добитке износи 16,75 милијарди динара, што је 51,4 одсто текућих прихода, односно 44,4 одсто укупне суме планиране у градској каси за наредну годину. Порез на имовину донеће Граду 6,1 милијарду динара, а порез на добра и услуге 773,2 милиона.  

Од непореских прихода, највећи су они од доприноса за уређење грађевинског земљишта - 4,3 милијарде динара, а ту су 210 милиона динара од камата на градски новац депонован код пословних банака, новац од закупа пољопривредног земљишта, таксе, наканаде и друго. Нешто више од две милијарде у градски буџет ће стићи с других нивоа власти.

Наставиће се прибављање документације за изградњу Атлетске дворане, финансирање изградње Спортског комплекса у Футогу, те завршетак изградње дома здравља на Видовданском насељу

Од продаје земљишта Град планира да заради 3,6 милијарди динара, 654,6 милиона стићи ће од домаћег кредита за Спортски комплекс у Футогу, а 818,4 милиона динара од кредита Европске банке за обнову и развој за набавку електричних аутобуса.

Градиће се канализација у деловима Петроварадина, Адица, Бегеча, Ветерника и Руменке

Расходи су планирани на нивоу укупних прихода, а 72,3 одсто чине текући расходи који су пројектовани на око 29,2 милијарде динара и већи су за 2,2 одсто у односу на текућу годину. Нашто мање од 10,8 милијарди биће утрошен углавном на зграде и грађевинске објекте, те на отплату главнице и набавку финансијске имовине. У предлогу буyета представљена је укупна капитална потрошња као сума издатака за нефинансијску имовину од поменутих 10,8 милијарди, капиталних субвенција од скоро 2,5 милијарди динара, капиталним трансферима другим нивоима власти од око 823 милиона и капиталних дотација и трансфера и тако представљена износи 14,4 милијарде динара, то јест 35,7 одсто укупног новосадског буyета за наредну годину.


Стадион РФК, вртићи, дом пензионера

Градска управа за имовину и имовинско-правне послове имаће на располагању око 1,4 милијарде динара, а од тога ће се финансирати и опремање и адаптација зграда у Кинеској четврти, као и изградња трафо-станице, вредности 490.7 милиона динара. Изградња Културне станице Ново насеље коштаће 58,6 милиона динара. Још 200 милиона динара намењено је наставку реконструкције стадиона РФК „Нови Сад”, а 317 милиона биће утрошено на изградњу вртића у Улици Мише Димитрјевића. Наставиће се изградња дома пензионера у Буковцу, биће изграђена нова ватрогасна станица у Футогу за 55 милиона динара, док ће 50 милиона бити утрошено за реконструцију зграде тамошње месне заједнице.

Градска управа за комуналне послове за 144 милиона изградиће постројење за рециклажу грађевинског отпад, док ће са 20 милиона динара наставити да финансира изградњу рециклажног дворишта за потребе регионалне депоније. Предшколска установа имаће 346 милона динара за изградњу вртића на Адицама, доградњу вртића у Ковиљу и реконструкцију обданишта на Клисанском путу.


Међу текућим расходима, највише новца ће отићи на коришћење услуга и добара – скоро 10 милијарди динара. На запослене биће утрошено око 550 милиона динара више него ове године, односно скоро 5,9 милијарди динара. Као разлог је наведено планирано повећање плата од 12,5 одсто од јануара 2023. године, за 1.405 запослених у градској администрацији и 2.640 засполених у установама кулутре, „Радосном детињству” и Туристричкој организацији Новог Сада.

Фото: Dnevnik.rs

Субвенције, планиране на четири милијарде динара, мање су за око 200 милиона него у овој години. Текуће субвенције од 1,33 милијарде за скоро милијарду динара су мање него током 2022. године, док су капиталне увећане за 800 милиона динара и износе 2,49 милијарди динара. Стални трошкови града за струју, комуналије и друго, већи су скоро за 30 одсто него у овој години и предвиђени су на скоро 2,4 милијарде динара или скоро шест одсто буџетске потрошње.

У плану је изградња 10,5 километара бициклистичке стазе Нови Сад – Бегеч код Футога

Око 1,55 милијади динара планирано је за услуге по уговору (14 одсто мање него у овој години). За основно образовање намењено је 1,2 милијарде динара, од којих 857 милиона за текуће трошкове, док је за средње образовање планирано 978 милиона динара, од којих 585,6 милиона за текућу потрошњу.

Основне школе ће моћи да рачунају и на 341 милион динара за капитална улагања, међу којима је изградња школе на Југовићеву (156 милиона), доградња спортске сале у ОШ „Васа Стајић” (96,7 милиона) и доградња школе и изградња спортске сале у ОШ „Десанка Максимовић” у Футогу (28,3 милиона динара). За капиталну потрошњу у средњим школама обезбеђено је 392 милиона динара, те ће се од тога доградити СМШ „7. април” (191 милион) и опремити фискултурна сала у Гимназији „Лаза Костић” (173,6 милиона).


За Алмашки крај 672 милиона динара

За уређење Алмашког краја ове године планира се 672 милиона динара ове године и по 800 милиона динара у 2024. и 2025. години. Што се тиче улагања у основна средства града, за зграде и грађевинске објекте намењено је скоро 8,6 милијарди динара, а за машине и опрему 342 милиона. Градска управа имаће на располагању скоро шест милијарди динара за санацију Моста слободе и моста на путу Сремска Каменица - Петроварадин, комунално опремање појединих локација на захтев инвеститора, као и изградњу саобраћајница са пратећом инфраструктуром као што је 10,5 километара бицклистичке стазе Нови Сад – Бегеч код Футога. Ту је и партерно уређење околине цркве у Криловој улици, изградња канализације у деловима Петроварадина, Адица, Бегеча, Ветерника и Руменке.


За социјалну заштиту предвиђена је 1,1 милијарда динара. Дом здравља Нови Сад добиће 78,5 милиона динара између осталог и за опремање новог дома здравља на Виовданском насељу, те за набавку опреме за лимански дом здравља, као и за пројектовање реконструције домова здравља у Змај Огњена Вука и на Новом насељу.

Наредне године као подршка за постављање енргетско ефикасних фасада, замену термичких система у зградама, постављање соларних панела и колектора намењено је 63 милиона динара, док ће подршка за замену столарије износити 23 милиона. За субвенцију куповине бицикала опредељено је 20 милиона динара. Наредне године за програме спортских клубова биће обезбеђено 585 милиона динара, а 20 милиона за програме за младе. Град је предвидео и нешто више од милијарду динар за текућу резерву, која може да се користи за „непланиране или недовољно планиране сврхе”.

Према скупштинском материјалу, требало би да буде настављено уређење дела градског језгра за скоро 397 милиона динара. Планира се и почетак изградње пешачко-бициклистичком моста преко Дунава на стубовима некадашњег Моста Франца Јозефа. Наставиће се прибављање документације за изградњу Атлетске дворане, финансирање изградње Спортског комплекса у Футогу, те завршетак изградње дома здравља на Видовданском насељу.

С. Крстић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести