НОВОСАДСКИ ХУМАНИТАРНИ ЦЕНТАР Психолошка подршка за време епидемије

Координаторка рада Саветовалишта за младе Новосадског хуманитарног центра Мира Новаковић Илин објашњава да се мора узети у обзир да нису сви пођеднако ментално јаки и да немају сви исти ниво самопоуздања у оваквим ситуацијама.
Odgovornost i strah tište mlade  Foto: privatna arhiva
Фото: Одговорност и страх тиште младе  Фото: приватна архива

За разлику од пролећног таласа коронавируса, када је било уведено ванредно стање и ограничено кретање грађана, сада су људи у обавези да свакодневно одлазе на посао, да буду у директном додиру с другима, носе заштитне маске на већини места, многи забавни садржаји су отказани, затворени биоскопи и базени, а на једном месту не може бити више од десет људи. Све су то велике промене у животу појединца које захтевају одређени степен психичке припремљености и стабилности како би се успешно носио с њима.

Координаторка рада Саветовалишта за младе Новосадског хуманитарног центра Мира Новаковић Илин објашњава да се мора узети у обзир да нису сви подједнако ментално јаки и да немају сви исти ниво самопоуздања у оваквим ситуацијама.

- Грађани нас најчешће контактирају јер страхују за здравље својих ближњих, посебно уколико живе у породици где су родитељи хронични болесници - истиче Мира Новаковић Илин. - Због тога осећају изузетно велики терет, одговорност и обавезу, а приморани су да сваки дан, због пословних обавеза, долазе у контак с другим људима, па иако примењују све препоручене мере превенције и даље су у великом страху да вирус не пренесу неком ко спада у ризичну категорију. Ментални пристисак и осећај појачане одговорности доводе до анкциозности, односно осећаја немира, стрепње, бриге, страха. Међутим, приметили смо да грађани умеју да препознају та стања и одлучују да потраже помоћ.

Мира Новаковић Илин каже да волонтери најчешће саветују грађане како да смање ниво анкциозности, како да се изборе с негативним мислима, да увере себе да све мере које предузимају су у неку руку довољне да се заштите од преноса коронавируса.


Позив или посета

У Саветовалишту Новосадског хуманитарног центра  млади могу добити бесплатне услуге психолошког саветовања, психотерапије и емотивне подршке. Поред он лајн разговора грађани могу и да посете Саветовалиште на Булевару војводе Степе , Ново насеље, али је разговоре са психологом потребно заказати на телефон 063/694-677 или на имејл savetovaliste.nshc@gmail.com.


- Саветујемо грађане да покушају да прихвате да је ситуација с коронавирусом постала саставни део нашег свакодневног живота и да ће вероватно тако бити дуже време -објашњава Мира Новаковић Илин. - Већина нас приликом сунчања користи крему са заштитним фактором. Исто је и с ношењем маски, прањем руку и социјалном дистанцом. Мере превенције заразе не треба схватати као наметнуту обавезу или као наредбу, него као савет како најбоље заштити себе и друге, а одговорност лежи искључиво на појединцу. Међутим, одређени број грађана је од раније имао проблем с повишеном анксиозношћу и с опсесивно-компулсивним поремећајем који карактерише принудне, наметљиве мисли и присилне радње (нпр. опсесивно прање руку). У тим случајевима човек све види као могући извор опасности, анксиозност расте и он губи контролу над ситуацијом и стање се погоршава, те је изузетно важно да се што пре обрати за помоћ.

Према речима Мире Новаковић Илин у послење време често се јављају грађани који су током пандемије остали без посла и то из области које су у вези с угоститељством и туризмом. Углавном се пожале да се тешко могу изборити и помирити с тим што су остали без примања и то не својом кривицом. Како каже наша саговорница Центар им не може помоћи да нађу запослење, али волонтери увек могу да их саслушају, пруже подршку и дају савет за превазилажење тренутне ситуације.

С. Ковач

 

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести