УСКОРО ОБНОВА ЈОШ ДВА БУНАРА НА "РАТНОМ ОСТРВУ" Важан корак у одржавању новосадске водоводне мреже
Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација” издвојиће око 21,1 милион динара с ПДВ-ом за обнову два бунара (БХД 2 и БХД 5), на изворишту „Ратно острво”.
Рок за завршетак радова је 90 календарских дана, од увођења извођача у посао, с тим да то не може трајати више од 30 дана. Посао је у поступку јавне набавке поверен београдском предузећу „Beogeoaqua”, с којим је пре десетак дана закључен уговор.
Ове године већ обнављани бунари на „Ратном острву”, додуше БХД 3 и БХД10, а тренутно су у току радови на бунарима на изворишту „Петроварадинска ада”.
Регенерација бунара, како се из техничке спецификације објављене на Порталу јавних набавки може приметити, између осталог, подразумева утврђивање почетног стања подводним снимањем седам дренова и анализом талога и воде из бунара. Након тога је, у склопу припремних радова, предвиђено пражњење окна бунара, с монтажом пумпе за муљ и потисног цевовода, те уклањање талога и испитивање састава атмосфере у окну бунара, уз мерење садржаја О2, СО2, СН4, Н2 и сумпордиоксида. У склопу регенерације и разраде дренова планирано је чишћење и пражњење окна бунара, као и чишћење дренова након хемијске регенерације (методом утискивања воде под високим притиском...), те уклањање талога након хемијског поступка. Кад то све буде завршено следи утврђивање стања.
Прање и дезинфекција резервоара „Штранд”
Прање и дезинфиковање новог резервоара „Штранд” коштаће 8.388.000 динара, с порезом, а недавно је одабрана и фирма која ће те послове обавити - „Flowtech” из Новог Сада, а рок за завршетак радова је 30 дана.
Осим тога, Водовод планира и санацију опреме за аерацију у СБР базенима на постројењима за прераду отпадних вода у Степановићеву, Ковиљу и Руменки, што ће, како је процењено, коштати 15 милиона динара, a понуде на тај тендер подносиле су се до 4. децембра.
„Утврђивање стања након регенерације бунара подразумева опит црпења у трајању од 80 часова (са праћењем повратка НПВ од 8 сати). Том поступку претходи монтажа мерача дајвера за аутоматско мерење промене нивоа у бунару и околним пијезометрима. Узимање узорака воде из бунара при крају опита црпења неопходно је за израду основне физичко-хемијске и микробиолошке анализе са транспортом до овлашћене лабораторије и израда анализе, један узорак. Предвиђено је подводно снимање стања шахта бунара и дренова. Број дренова по бунару је седам са просечном дужином дрена 40 метара”, објаснили су из „Водовода и канализаије” у документацији на Порталу јавних набавки.
Пре пуштања у рад бунар ће бити дезинфикован Жавеловом водом и испиран, након чега ће бити узети узорци за микробиолошку анализу у овлашћеној лабораторији.
Ј. Вукашиновић