Прошао план генералне регулације Лимана

На данашњој седници Скупштине града одборници су усвојили 11 урбанистичких планова и још девет предлога за израду нових планова за поједине делове градске територије или измену постојећих.
1
Фото: Dnevnik.rs

Новосадска скупштина, без одборничких група Демократске странке и Независних грађана, које бојкотују седнице у складу са "Споразумом са народом", углавном већином гласова усвојила је, између осталог, и одлуку о минималним месечним износима за одржавање зграда, измену програма рада СПЦ "Војводина", те низ извештаја о прошлогодишњим инвестицијама новосадских предузећа, установа и агенција. Уједно, Скупштина је потврдила избор Милана Амиџића за директора ЈГСП "Нови Сад", као и Ивана Радојчића за директора ЈКП "Стан".

Данашњој седници је претходиогрупа грађана Лимана и представника иницијативе "Сачувајмо Лиман од бетона" испред здања градског парламента.

Од опозиције у сали остале су одборничке групе Српске радикалне странке и Покрета "Доста је било", и тих дванаестак гласова били су једини дисонантни тонови у композицији владајуће коалиције јуче у Скупштини града. Председник ОГ СРС Ђурађ Јакшић истакао је да су радикали против 19 предлога урбанистичких докумената, укључујући ту и предлог за Лимане, а подржали су предлог плана за Лединце где се планира заштита древног црквишта, за које се претпоставља да је из 13. века.

Директор "Урбанизма" Душан Миладиновић, бранећи предлоге који су стигли на дневни ред, нагласио је да је проблем паркирања кљузчни на Лиману и да је разлог за то високи степен моторизације, који би за десетак година могао да достигне и 500 возила на 1.000 станбовника, док је Лиман пројектован за 100 возила на 1.000 грађана.

- Јавни саобраћај не решава проблем паркирања. Гараже смо планирали на већ постојећим паркинзима, а они који се брину да гараже доприносе загађењу ваздуха, требало би да знају да ауто загађује док ради, односно док возач кружи и тражи паркинг - истакао је Миладиновић.

Он је за скупштинском говорницом поновио да и поред тога што нема стручног основа, уважен захтев дела грађана и број гаража смањен са седам на четири. Што се тиче планирања локала од 300 квадрата у парку, Миладиновић је нагласио да у сваком парку у развијеним државама постоји такав угоститељски објекат, те да је његова површина занемарљива у односу на 127.300 квадарата на којима се простире Лимански парк.

Фото: Dnevnik.rs

- Вишак аутомобила на Лиману није последица погрешног урбанистичког решења Грбавице. Подсетићу да раније "Урбанизам" није могао да направи план без сагласности Завода за изградњу града, што је било мешање политике у струку. Подсетићу и да су за све планове који су довели до овог плана за Лимане, гласали одборници који чине сада опозицију и то док су били на власти - рекао је том приликом директор "Урбанизма" Душан Миладиновић.

Ипак, за говорницу је потом изашао и заменик градоначелника Срђан Кружевић, како је рекао, "због јавности".

- Данас је испред Скупштине протестовало 12 људи са својих десетак паса. Недопустиво је да се говори о хиљадама незадовољних грађана Лимана, као и да ће Лимански парк постати декор за локал који се планира. Не стоји прича о уништавању града: с једне стране покрећу се иницијативе да се све сачува и остави тако како јесте, а онда траже од нас да обезбедимо услове за останак младих и нове послове. Иза тога се крије политика, а мишљење о раду градских власти грађани ће дати на изборима - поручио је Кружевић.


На јесен избор приватног партнера за Спенс

У расправи о Спенсу, поводом зајма од 100 милиона динара за отпремнине за 73 запослена овог предузећа, помоћница градоначелника Адријана Месаровић јуче је најавила наредне кораке градских власти у покушају да Спенс изведу из константних проблема.

- Нови Сад се одлучио за замену свих расхладних и грејних уређаја на Спенсу. Седам комапнија из земље и света јавило се на наш необавезан позив за побољшање енергетске ефикасности СПЦ "Војводина". На основу њихових предлога, рачунамо да ћемо уштедети између 40 и 45 одсто енергије. Правимо и пројекат јавно-приватног партнерства за Спенс, и очекујем до краја јесни расписивање конкурса. Град ће у наредним месецима одредити и концепт садржаја на Спенсу, а планирамо и улагање у обнову фасаде и партерно уређење - напоменула је Месаровић.


Као примере, навео је чињеницу да је 180 деце са Лимана остало без места у вртићима, док су њихове комшије пре за ливаду, него да се тамо гради вртић. Исти случај је, каже Кружевић, и са гаражама: не тренану нам гараже, већ су добре закрчене и небезбедне улице.

- Изградили смо Хитну помоћ, градимо школе, вртиће, ширимо Универзитет... Обећали смо да ћемо град развијати у правцу метрополе и то и чинимо. Нико не спомиње што проширујемо капацитете Клиничког центра Војводине, што радимо планове за Градску болницу... - навео је Срђан Кружевић.

Након дела седнице посвећене урбанизму, на расправи се нашао и предлог о ценама одржавања зграда. Одборник из редова ДЈБ Реља Алексић, казао је да ће се тиме увећати избноси које грађани плаћају за одржавање, те ће тако за зграду од 10 до 20 година старости, с лифотом, њени станари месечно плаћати између 850 и 900 динара. Он је додао и да је као основа за ове цене послужила просечна плата у Новом Саду од преко 54.000 динара, док би, по њему, реалније било да се за основу узела медијана, односно износ до којег половина запослених прима зараду, што је, на републичком нивоу, мање од просечне зараде између 12.000 и 13.000 динара. Алексић је критиковао и чињеницу што градска одлука не уважава социјални статус грађана у одређивању цене одржавања зграде.

Скупштина је јуче усвојила и градски програм подршке руралном развоју и пољопривреди, за који је члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић нагласио да је са прошлогодишњих 16 милиона "нарастао" на оогодишњих 457 милиона динара. По његовим речима, намера је да се подржи удруживање пољопривредника и да се помогне постојећим удружењима. За органску пољопривреду намењено је пет милиона динара.

- Први пут ћемо са 20 милиона динара подржати младе до 40 година старости, који могу да добију до милион динара за своја газдинства - истакао је Радојевић.

С. Кр.

Фото: Р. Хаџић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести