Основне школa "Светозар Марковић Тоза" спремно дочекала нову школску годину

- Сваке године уписујемо велики број ученика у први разред, тако је у клупе сео 241 првак - рекао је рекао је директор Основне школе “Светозар Марковић Тоза” проф. Петар Наранчић.
u
Фото: Dnevnik.rs

- Имаћемо девет првих одељења што је добра ствар за нас, јер тако обезбеђујемо норму за наше наставнике. Као основна школа подржавамо инклузивни систем образовања и активно учествујемо у њему, те су два инклузивна ученика уписана у први разред. Укупно их  имамо шест, а педагошко-психолошка служба се труди да пружи максималну подршку тим ђацима, док поједини имају пратиоце.

Како каже Наранчић, школа сарађује и са ШОСО “Милан Петровић”, као и са Центром за социјални рад, те деца у инклузији, уз подршку учитеља, другара, педагошко - психолошке службе савладавају посебне програме који су намењени за њих и на тај начин стичу образовање у редовној школи. 

- Што се тиче обезбеђења, школа има физичко обезбеђење и видео надзоре са ИП камерама, те путем интернета можемо да пратимо и од куће дешавања у школи - рекао је Наранчић. - Покривени су ходници и она места за која знамо да могу да буду проблематична. За физичко обезбеђење ангажована је агенција, са којом родитељи склапају уговор. Поред тога, увели смо и унутрашње дежурство, када  одређени број наставника дежура за време великих одмора у дворишту школе, а током малих и великих одмора у ходницима. Као и све школе, имамо и ми проблема, али ниједан нећемо заташкати, већ ако треба, укључујемо и спољни фактор попут Центра за социјални рад или полицију.

Фото: Dnevnik.rs

Према његовим речима, осим инвестиције Града за куповину комјутерске опреме за школу, уз помоћ Градске управе за образовање се задње две године реконструишу се тоалети, који су били врло стари. У питању је потпуна санација, са увођењем топле воде на нивоу целе школе.  Део школе је окречен, односно читав спрат и четири учионице у којима су замењене и клупе, а за тај посао школа је сама обезбедила новац.

- Најважнија новина којом смо ушли у ову школску годину је нови наставни план и програм за први и пети разред - рекао је Петар Наранчић. -  Министарство просвете, пратећи савремене токове у образовању у свету и у Европи, покушава да реформише наш систем образовања и на тај начин омогући да деца не уче више само “бубањем”, већ да градиво усвајају разумевањем и да ученик, на крају првог и петог разреда ипак нешто зна и уме то знање да примени. Припремљени су и нови уџбеници за те разреде, а сви наши наставници који ће радити у та два разреда су током лета ишли на обуке, како би спремни дочекали почетак школске године.

Новим планом и програмом наставна градива за први и пети разред су сужена, избачене су непотребне ствари, јер су деца била преоптерећена. На овај начин се ђацима омогућује да се базирају на оно што је битно, те ће тако лакше разумети и савладати градиво.

- Једна од новина је дигитална учионица, јер Министарство просвете покушава да уведе дигиталну наставу и дигиталне уџбенике у наше школе - рекао је Наранчић. - Пре извесног времена, наставници из свих школа у Србији су конкурисали за тај пројекат, а из наше школе је прошло неколико наставника, који су обучени за дигиталну наставу. Опрема стиже, те ћемо са савременом технологијом и опремом моћи да радимо са ученицима. Поред тога, од почетка школске године почели су да се примењују електронски дневници.

По речима нашег саговорника, данашњи ученици су генерација интернета, таблета, паметних телефона, те су информације у потпуности доступне, а интернет је много добра ствар, ако се паметно користи, те треба ићи у корак са временом. Из тих разлога се прибегава и модернизацији наставе, те ће се за дигиталну наставу користити LCD пројектори, паметне табле и слично. У школи су наставник српског језика и географије обучени за професоре који ће држати тај вид наставе, а у неком наредном периоду и други наставници ће се обучити.

Тестови на дрогу

Нови Сад је тренутно једини град у Србији који је спровео тестове на дрогу у основним школама, па је тако акција спроведена и у ОШ “Светозар Марковић Тоза”.

- Било је родитеља који су одбили да узму тестове, али је велика већина ипак то прихватила, јер ако на прави начин објасните људима да је то добра и позитивна ствар као вид превентиве, онда ћете имати и добру сарадњу са родитељима, битан је приступ - рекао је Петар Наранчић.

Текст и фото: И. Миклоши

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести