Отворен 34. „Тесла фест”: Енергија иноватора и младих научника

Међународни фестивал иновација, знања и стваралаштва „Тесла фест”, 34. по реду, отворен је јуче на првом спрату Спенса и одржава се до 15. октобра.
1

Манифестација по броју учесника и њихових проналазака не заостаје за досадашњим, међутим, у складу с околностима и прописаним ограничењима, лично је присутно десет излагача, док су остали своје радове послали путем видео-материјала или писане документације. Међу учесницима из иностранства је и Кина, одакле је на „Тесла фест” стигло десет патената, међу чијим ауторима су и два најмлађа проналазача са заштићеним патентима. Фестивал прати међународна конференција посвећена иновацијама и проналасцима, који могу помоћи привредном и економском развоју.

Посебан део овогодишње манифестације представља изложба о животу и делу Милутина Миланковића, поводом обележавања 100 година његове теорије о климатским променама.

– „Тесла фест” има непроцењив значај за наш град јер представља место сусрета иноватора и младих научника из Србије и региона – истакла је чланица Градског већа за образовање Дина Вучинић, подсетивши на чињеницу да је наш град много пре других Николу Теслу прогласио почасним грађанином. – Данас, 123 године од Теслине презентације система наизменичне струје, желимо да кажемо да Нови Сад више него икад обраћа пажњу на науку и образовање. Као што је Тесла говорио и имао визију да је знање изузетно важно за човечанство, ми желимо да кажемо да локална самоуправа и Град Нови Сад, заједно с Републиком Србијом, желе највећи акценат да ставе на децу, образовање и науку. Због тога обнављамо постојеће школе, а планирамо да градимо и нове. Подсетићу и на то да се „Тесла фест” одржава у нашем граду, који је на историјском минимуму кад је реч о незапослености, сада већ испод 6,8 процената, а који је и ИТ центар целог региона. Осим тога, на иницијативу градоначелника Милоша Вучевића и Владе Републике Србије, планирано је да управо Спенс, у чијем се простору налазимо, постане национални центар за вештачку интелигенцију. Налазимо се неколико стотина метара од Универзитета, као и од Научно-технолошког парка, тако да цео кварт јесте кварт знања и науке, и то заиста треба тако и да остане.

Традиционално, „Тесла фест” је прилика да се чују искуства предузетника, као и предлози о томе шта би у нашој земљи требало учинити да би се подстакла бржа примена знања и иновација.

– На овој манифестацији видећете проналаске, али и иноваторе и предузетнике, који су своје фирме основали управо на бази својих проналазака, па су чак и у време коронавируса своје идеје успели да претворе у стварност – поручио је оснивач „Тесла феста” и председник Савеза проналазача Војводине Анђелко Главашевић. – То је знак да имају изузетну стваралачку енергију којом желе да допринесу економском и технолошком развоју наше земље. Уједно се надам да ће, захваљујући сарадњи с образовним институцијама и Градом, „Тесла фест” наставити да врви од младих јер то је будућност. Сусрет младих и старијих даје велику снагу да се искуства пренесу, а инспирација им је Никола Тесла.

На „Тесла фесту” је додељена Златна медаља Светске организације за интелектуалну својину и награда најуспешнијем проналазачу, која је припала Зорану Копањи из Новог Сада за аутоматску машину за производњу кора за питу, коју пласира у земљи и иностранству.

Данас, 123 године од Теслине презентације система наизменичне струје, желимо да кажемо да Нови Сад више него икад обраћа пажњу на науку и образовање (Дина Вучинић)

– Радио сам месецима и годинама док нисам дошао до савршенства – потврдио је награђени Зоран Копања. – Машина коју сам конструисао једина је на свету која прави пет врста кора – хељдине, кукурузне, беле, црне и интегралне. Уштеда енергије је велика, а постиже се значајан квалитет. Ради на струју и на гас, опслужује је један радник, а тесто је искоришћено 100 одсто. Постоје две врсте машине: једна прави 120 килограма кора, а друга 240. До сада сам их направио 56. Током ванредног стања, две машине су послате у Америку, а правим и трећу. Две припремам за Косово. Три моје машине налазе се у Србији, има их у свим државама некадашње Југославије, као и у Русији, Мађарској и Немачкој.

Текст и фото: Б. Павковић     

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести