Прва школска вежба понашања у ванредним ситуацијама

Прва показна вежба понашања у ванредним ситуацијама у Војводини одржана је у новосадској Основној школи „Ђура Даничић”.
в
Фото: Дневник (Филип Бакић)

 Та школа изабрана је због своје специфичности јер се налази у ужем градском језгру и није на приступачном месту. Вежбу је организовала Заједница извиђачких организација Србије, у сарадњи са Савезом извиђача Новог Сада и Руско-српским хуманитарним центром из Ниша.

Вежбу чине два сегмента, од којих је први симулација пожара у школи, потом евакуација ученика да би били проверени безбедносни планови и време које је у њима предвиђено. У другом делу изведена је симулација спасавања с висине неколико наставника и ученика којима је ватра препречила евакуациони пут. Евакуисани су коришћењем хоризонталног и вертикалног спуста ужадима и одговарајућом аплинистичком опремом.

Основна школа „Ђура Даничић” је за вежбу изабрана јер се налази у ужем градском језгру и није на приступачном месту

„Наставни програм предвиђа основе понашања у ванредним ситуацијама, али уколико се то не вежба, постоји велики ризик да то неће бити спроведено на одговарајући начин“, подвукао је старешина Савеза извиђаача Новог Сада Јован Коцевски Коцевски. Додао је да оваквим активностима треба да буде обухваћено што више школа.

Фото: Дневник (Филип Бакић)

Школа „Ђура Даничић” показала је велико интересовање и пружила потпуну подршку организацији показне вежбе од првог састанка до тренутка реализације.

Директор школе Обрад Остојић наглашава да је важно да се деци укаже на то да постоји могућност да некада дођу у опасност и да у таквим ситуацијама морају знати шта прво треба да ураде.


Знање које могу спасти живот

Потпредседник Заједнице извиђачких организација Србије (ЗИОС) Зоран Стојковић истакао је важност Управе за цивилну заштиту Сектора за ванредне ситуације Србије, која је упутила ЗИОС на сарадњу с Руско-српским хуманитарним центром и тако омогућила реализовање циклуса показних вежби.

До сада је изведено шест таквих вежби и у плану је да их до краја године буде бар десет широм Србије, а бар још две или три у Војводини, с циљем да се што већи број просветних радника и ученика упути у реаговање и понашање у ванредним ситуацијама и да се покрене одржавање показних вежби и у осталим школама и домовима ученика да би готово сва деца и омладина била приремљена за знање и радње које им могу спасти живот.


„То је прави пример да се докаже како се на време можемо припремити за било какву ванредну ситуацију и поносан сам што је наша школа прва у Војводини којој је то омогућено“, закључио је он.

Наставници те школе врло радо су прихватили изазов да баш они буду ти који ће ученицима демонстрирати вежбе спасавања. Професор историје Слободан Грбић с ентузијазмом је тренирао спуст и пре него што је вежба званично почела.

Фото: Дневник (Филип Бакић)

„Данашњи догађај је изузетно едукативан и важан јер треба знати како се избавити из опасних ситуација, а није ни страшно спустити се“, поручио је наставник.

Ученици су посматрали вежбу док су, осим наставника, и млади извиђачи из Ветерника, Сремских Карловаца, Београда, Врања и Мајура, код Шапца, показивали вршњацима како се правилно треба спустити с висине.

М. Рашић

Фото: Ф. Бакић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести