Прихватилиште у Футогу: Реконструкцијом до 70 расположивих кревета

НОВИ САД: Прихватилиште за одрасле и старе у Футогу од средине октобра чека реконструкција и доградња, вредна 100 милиона динара, што ће финансирати покрајинска Управа за капитална улагања и Градска управа за социјалну заштиту.
prihvatiliste futog
Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

Тако ће капацитет објекта бити повећан за 24 места, што ће, како каже директорка Геронтолошког центра „Нови Сад” Славица Шкрбић, бити довољно да задовољи потребе града јер ће на располагању бити око 70 кревета.

Последњих година се повећао број људи којима је потребна наша помоћ, тако да смо имали ситуацију да током године имамо попуњене капацитете и лети, а зими смо морали да смештамо људе и у ходнике и просторије који нису намењени за смештај, објашњава Славица Шкрбић.

Предвиђени радови би требало да трају око пет месеци, а њима ће бити обухваћени сређивање фасаде, замена комплетне столарије, радови на водоводу и канализацији, електроинсталацији, а будући да ће се доградити још један спрат и додатне просторије у ширини, неопходно је и ојачати темеље.

Радови ће се одвијати током зиме, тако да ће корисници бити измештени на пети спрат у Дому на Новом насељу и у монтажно-демонтажним објектима у кругу Дома у Футогу.

Фото: Dnevnik (Filip Bakić)


И Дом “Лиман” пред обновом

Озбиљна реконструкција чека и Дом „Лиман”. У плану је да ускоро почну радови на фасади, столарији, санацији крова и сутерена, водоводу и канализацији са санитарним чвором, прелазак с електричних бојлера на топлотне пумпе, постављање ЛЕД расвете, као и подела двособних јединица на једнокреветне и гарсоњере.

Само „Топлани” плаћамо 6,5 милиона динара месечно за домове на Лиману и Новом насељу. Овом реконструкцијом ћемо смањити трошкове грејања бар трећину јер су то радови на енергетској ефикасности објекта, истиче директорка Славица Шкрбић, додајући да су они највећа установа социјалне заштите у Војводини и да у сваком тренутку имају око 800 корисника.


Све је више људи у стању социјалне потребе, који не могу да се брину о себи, немају ни документацију. Ми примамо све људе од 26 година па навише, а то је променљива категорија, што значи да је структура наших корисника у сваком тренутку различита, каже директорка Геронтолошког центра.

Према њеним речима, сваки корисник би требало да нам остане максимално шест месеци па да се изместе у установу где ће бити трајно збринут, али, нажалост, остају и дуже.

Будући да међу корисницима Прихватилишта има и веома талентованих људи, реконструкцијом ће се направити и просторија намењена за радну терапију, а у сарадњи с Пољопривредном школом и уз помоћ Града поставиће и стакленике у којима ће узгајати цвеће и повртарске биљке.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1138
Најновије вести