Скупштина града усвојила буџет: Трећина за капиталне инвестиције

Скупштина града је већином гласова усвојила градски буџет за 2018. годину вредан 24.478.953.296,04 динара, да би током целог дана и великог дела вечери расправљала о плановима и програмима управа, предузећа и установа који из њега произлазе.
Skupstina grada budzet 2
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Градоначелник Милош Вучевић изразио је задовољство буџетом, док је опозиција критиковала Предлог, од тврдњи да је сличан претходним, до предлога Демократске странке да се повуче с дневног реда и уведе привремено финансирање. Тај предлог Скупштина је већином гласова одбацила, као и 16 амандмана које је та странка предложила.

„Ради се о буџету који је добро планиран, добро припремљен, који је развојни и има снажан сегмент капиталних инвестиција, али је и социјално одговоран. Буџет за 2018. годину већи је 1,446 милијарду више од Предлога буџета из децембра 2016. године. Много значајније је да изворни буџет износи 18,580 милијарди динара и да је десет процената већи од прошлогодишњег“, истакао је Вучевић, објаснивши да је то постигнуто већим приходима од пореза на зараде због повећања броја запослених, већим обухватом пореза на имовину, финансијском дисциплином Новосађана и покретањем грађевинарства.

Он је казао да је за капиталне намене издвојено укупно 8,151 милијарди динара, односно 33,5 одсто укупног буџета. Додао је и да су текуће субвенција јавним предузећима на нивоу од 653,8 милиона динара, а капиталне 1,303 милијарду. Од расхода, Град је за образовање наменио 4,495 милијарде динара, за социјалну заштиту 1,261 милијарду, за спорт, културу и младе 2,375 милијарде, за здравство 140 милиона, за заштиту животне средине 2,17 милијарде динара.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

„Што се тиче капиталних пројеката, очекујем да 2018. крену радови на будућем Сентандрејском булевару од Велебитске до Приморске улице, за инфраструктуру у Кинеској четврти град ће издвојити 250 милиона динара. Предвиђено је и партерно уређење угла Булевара цара Лазара и Булевара ослобођења за 300 милиона динара, кружна раскрсница код Института у Сремској Каменици од 90 милиона динара, канализација у неколико делова Ветерника, наставак изградње канализације у Руменки, завршетак изградње у Будисави“, навео је Милош Вучевић.

Он је додао и да је издвојен новац за пројектовање наставка улице Бате Бркића и Булевара Јована Дучића, чија би изградња требало да буде финансирана из наредног јунског ребаланса буџета. За наставак изградње Музичко-балетске школе биће издвојено 250 милиона динара. Вучевић је истакао да је Град обезбедио новац за повећање плата од пет одсто за запослене у градској управи и десет одсто за запослене у култури, предшколској установи и у социјалној заштити.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

„Нисам најзадовољнији реализацијом, пре свега капиталних инвестиција, и 2018. година биће апсолутно боља, имајући у виду првенствено то што су отклоњене одређене техничке препреке. Тако, очекујем да ћемо у марту или априлу отворити нову зграду Хитне помоћи, очекујем и набавку нових аутобуса, улагање у нову опрему. Град је подржао Спенс са 400 милиона динара за измирење дуга „Топлани” за грејање, издвојили смо 200 милиона више за одржавање путева“, навео је Вучевић, и додао да се наставља обнова фасада у подграђу, Алмашком крају и центру града.

„Креће пројектовање за подземну гаражу иза Скупштине АПВ с два нивоа, 200 места и очувањем зелене површине. Надам се и решавању врло компликованих имовинскоправних односа за гаражу у Шафариковој улици. Издвајамо четири милиона евра да се повећа капацитет главне црпне станице ГЦ-1 код „Жежељевог” моста, што је предуслов за касније преспајање излива канализације на Кеју жртава Рације и његово гашење до краја 2019. Године“, истакао је Вучевић, додавши да су то неопходни кораци, чија је процењена вредност 12 милиона евра, пре изградње централног градског пречистача отпадних вода.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

У скупштнској расправи, шеф одборничке групе СРС-а Ђурађ Јакшић рекао је да се буџет одлично пуни и планира, али да је релаизација капиталних инвестиција „колосално лоша”. Због тога се, по њему, Нови Сад не развија како би могло и требало. Он је нагласио да је планирани суфицит рекордно висок, да је 3,5 милијарде неутрошене у овој години већ распоређено кроз буџет за 2018. годину, а да ће се ребалансом на лето у градску касу слити између 2,5 и три милијарде динара неискоришћених ове године. За Горана Радојева из ДС-а планирани дефицит од 3,5 милијарде је такође рекордан, а свега 15 одсто реалног буџета намењено је капиталним улагањима. Шеф одборничке групе „Доста је било” Александар Бујић критиковао је недостатак храборости код владајуће коалиције да решава крупне градске проблеме, док издаваја велике субвенције за ГСП и „Чистоћу”.

Скупштина је претходно усвојила програме помоћи Спенсу, уређења грађевинског земљишта, комуналних делатности, одржавања путне привреде, те инвестиционе планове предузећа. Пред Скупштином је остало да расправља о плановима рада предузећа и установа, о формирању одбора за обележавање века присаједињења Војводине Србији, али и о постављању споменика краљу Петру Првом Карађорђевићу на Тргу републике. Занимљиво је да је коалициони партнер СНС-а, Лига социјалдемократа Војводине, најавила да неће подржати тај предлог. 

С. Крстић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести