СОС женски центар: Свака друга жена трпи неку врсту насиља

– Наш основни циљ је да пружимо свеобухватну подршку женама и девојкама које су у ситуацији породичног, партнерског или другог облика насиља или који сумњају на насиље – каже координаторка СОС женског центра Ивана Перић.
1
Фото: приватна архива

Овај центар представља волонтерско удружење основано 2004. године као пројектна активност тадашњег новосадског Женског центра. СОС женски центар пружа услуге директне подршке, попут јављања на СОС телефон, психолошко саветовање, консултације путем мејла или „Скајпа”, правно саветовање, а периодично, по потреби се организују и радионице и семинари. У свему томе учествују стручне и искусне жене и девојке, као и волонтерке које имају обавезу да прођу четвородневну обуку. Ивана Перић истиче да раде и са женама и девојкама које нису изложене насиљу, а с којима раде на превенцији, истраживању и емотивном развоју, чиме, како каже, доприносе борби за равноправност рода и за превенцију и основна права. С друге стране, када су у питању радионице чији је директан фокус насиље – одзив је слаб.

– Сама тема одбија и тешка је, а вероватно се већина жена боји да ће својим доласком бити разоткривене – казала је наша саговорница. – Управо због тога смо организовали мало другачије радионице које се тичу партнерских односа, комуникације у односима, емотивне писмености, а кроз које се такође о свему може разговарати. Сматрам да је проценат насиља исти, али да је разлика у томе што се сада више прича о томе, постоје много боље кампање и много је отворенији приступ да се говори о тој теми, што ранијих деценија није био случај.

Фото: Ивана Перић

Координаторка центра и психолошкиња Ивана Перић истиче да се број СОС позива у односу на прошлу годину повећао па се тако данас могу очекивати два позива дневно. Како наводе из Центра, велики проценат тих позива се односи на информације везане за нови закон, као и питања шта жене даље треба да раде, коме да се обрате када хитне мере истичу. Други тип позива су они за неког другог ко трпи насиље, док се трећи тип питања односи на жене које нису сигурне у то да ли нешто спада у насиље. Како сазнајемо, најчешћа питања су везана за старатељство над децом, а Ивана Перић каже да су жене храбре да зову и причају о томе.

– Свака друга жена у Новом Саду трпи неку врсту психичког или физичког насиља – рекла је она. – Било која жртва насиља није крива за нането насиље. Насиље је високостресна реалност с многим последицама, због чега је важно да, када га препознамо, не кривимо себе, него потражимо помоћ и да схватимо да за насиље није одговорна жртва него је одговоран систем који може да пружи подршку.

Новосађанке могу позвати бесплатни број СОС телефона                        
0800/10-10-10 сваког радног дана од 17 до 21 час, а све услуге центра су бесплатне 

Уколико постоји разлог, Новосађанке могу позвати бесплатни број СОС телефона 0800/10-10-10 сваког радног дана од 17 до 21 час. Све поменуте услуге СОС центра, попут психолошког саветовања, разговора и консултација, бесплатне су.

Фото: приватна архива

– Жене треба слободно да нас позову, да не ћуте, да се обрате за подршку и помоћ – рекла је Ивана Перић. – Ми радимо на принципу анонимности и поверљивости, разумемо и не осуђујемо ништа. Можемо да се повежемо с институцијама, да сви заједно учествујемо у томе да сви добију одговарајућу подршку и заштиту јер нико не треба да живи у насиљу.

Текст: К. Ивковић Ивандекић

Фото: Приватна архива

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести