Спортом до здравља: Савате добар за самопоуздање и самоодбрану

НОВИ САД: Данашње модерно доба са собом носи бројне недостатке, нарочито по здравље деце и одраслих.
savate
Фото: Privatna arhiva

Већина скоро читав дан проведе седећи, у школи, на радном месту, испред ТВ апарата или рачунара. Спорт је, још у некој мери, остао заступљен међу младима. Савате бокс је један од најстаријих спортова, настао у 16. веку, и представља национални спорт Француске, а како каже двоструки светски и европски шампион у савате боксу, првак Медитерана и Светског универзитетског првенства Горан Бајшански, одличан је избор за правилан раст и развој свих генерација.

Првенствено бих рекао да свако дете треба да се бави спортом јер је то велика ствар, а савате бокс је нешто што је мени привукло посебну пажњу, каже Бајшански.

Како додаје, једна од битних ставки је да савате сваком детету даје самопоуздање, на основу којег сваки појединац гради своју личност, има свој став и развијен поглед ка здравом животу.

Код нас у Савате клубу „Војводина” имамо децу која су кренула да тренирају с пет-шест година, мада је моја препорука да почну да тренирају борилачке спортове са седам, поручује наш саговорник.

Како каже, здрав начин живота је у сваком борилачком спорту увек исти јер деца граде како физичку снагу, тако и менталну. Али је за правилан раст и развој детета најбоље пливање и томе ниједан спорт не може парирати. 

Савате боксу предност у односу на све борилачке спортове, по мом мишљењу, даје то што се ударци морају технички правилно изводити, рекао је Горан.

Зато се, додаје, у Легији странаца користи као базичан спорт у обуци њихових припадника.


Три дисциплине

Како нам је појаснио савате шампион Горан Бајшански, савате бокс се дели у три дисциплине: асо, комбат и кан. Асо савате је полуконтактни спорт и битна је техничка вештина. Ту се искључиво ради на техници и извођењу правилног ударца, у суштини подразумева све елементе осим нокаута. Комбат савате је идентичан првобитном, само што је ту дозвољен нокаут. Кан је дисциплина у којој се противници боре помоћу штапова.


Фото: Privatna arhiva

По некој дефиницији, у саватеу кажу да су ноге главни адут, међутим, то је индивидуална ствар. Ми у клубу форсирамо да идемо по дефиницији, тако да практикујемо око 70 одсто покривености ногу. Рукама се играмо око противника и намештамо, не бисмо ли га збунили и задали му ударац ногом, објашњава наш саговорник.

По Горановим речима, у саватеу веома долази до изражаја перфекција, али и надмудривање противника. Осим што је одличан спорт у функцији топљења масних наслага и добијања мишића, за жене је одличан избор за самоодбрану.

Уз све то, нужно је водити рачуна о правилној исхрани, а уколико су тренинзи у вечерњим сатима, након тренинга би тело требало окрепити малом количином угљених хидрата или протеина, да би се организам припремио за сутрашњи дан, каже наш саговорник. – Кроз савате јачају и кости, нарочито оне које се директно користе у борби, попут стопала и шака.

У Савате клубу „Војводина” тренери у великој мери раде на подизању свести деце и родитеља о важности спорта уопште. Чињеница је, како каже шампион, да је сваки спорт одличан за здравље, а човек се у сваком спорту развија у здравом смеру, само на другачији начин. Суштина је бавити се било којим спортом јер је то то рецепт за здрав, срећан и испуњен живот.

И. Бакмаз

Пројекат „Нови Сад – Спортом до здравља” реализовао је ДВП Дигитал уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести