Стратегија пољопривредног и руралног развоја града

Стратегијом развоја пољопривреде и руралног развоја од 2018. до 2022. године дефинисан је правац развитка пољопривреде на територији Града Новог Сада, а према речима члана Градског већа за привреду Милорада Радојевића, након три године примене, она није остала мртво слово на папиру, те су мере у већини спроведене до сада.
Архива Дневника
Фото: Архива Дневника

– Кроз акције из Стратегије развоја пољопривреде Град Нови Сад жели да омогући пољопривредним газдинствима и осталим релевантним актерима све расположиве подстицајне мере – казао је Милорад Радојевић. – Посебне мере су ту да покрију специфичности које се јављају на територији Града, а циљ нам је да до 2022. године реализујемо све испланирано.

Програм подршке за спровеђење пољопривредне и политике руралног развоја, који се доноси почетком сваке године, тренутно припрема Градска управа за привреду, док сагласност даје Министарство пољопривреде.  – Средства предвиђена буyетом за реализацију овог Програма за 2021. годину увећана су са 48 на 60 милиона динара – рекао је Милорад Радојевић. – Мерама се планира развој, али и унапређење пољопривредне производње.


Нове мере за подстицај

Међу плановима за 2021. годину, Радојевић је истакао нову меру – подршку пољопривредним газдинствима за прераду примарних пољопривредних производа, за шта је новац обезбеђен у буyету Града за 2021. годину, а њом се планира и повећање вредности примарних производа кроз прераду и паковање.

– Кроз пољопривредну производњу, газдинства често не могу да зараде довољно, па за последицу имамо миграцију сеоског становништва, нарочито млађе популације као урбаним срединама – објаснио је Радојевић. – Тамо су могућности за запошљавање веће, као и просечна примања, те би овом мером била створена могућност самозапошљавања.


Радојевић је овом приликом истакао да је буyет за 2016. годину који је износио 10 милиона динара, повећан на 60 милиона динара ове године, у којој су планиране мере које подразумевају подршку младим предузетницима, пољопривредним удружењима, субвенције за органску производњу, као и за производе са заштићеним географским пореклом, али и подршку за прераду на газдинствима, осигурање и едукације.

Град Нови Сад субвенционише младе пољопривреднике од 2019. године, како би се унапредио процес производње, повећала продуктивност и конкурентност, али и како би се газдинства технолошки оспособила по прописаним стандардима.

– Очекивани резултати мере су постизање веће енергетске ефикасности и оријентисаности ка тржишту, као и дугорочне одрживости бизниса младих у руралним срединама – нагласио је Радојевић. – Желимо да развијамо и промовишемо млади и иновативни пољопривредни сектор, са идејом да млади људи остану мотивисани да живе и раде на селу и стварају нова радна места за себе и своје породице.

Током претходне две године, подршку је добило 45 младих пољопривредника, за шта је издвојено 42 милиона динара, док се за ову годину планира издвајање 23 милиона динара из буyета, како би се подржало још 25 младих пољопривредника.

Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести