Стручњаци од недеље „снимају“ фасаде у Карловцима

Израду пројектно-техничке документције за ревитализацију фасада у улицама Митрополита Стратимировића и Патријарха Рајачића, те на Тргу Бранка Радичевића у Сремским Карловцима општина је поверила „Студију Д'АРТ“ из Новог Сада и Покрајинском заводу за заштиту споменика културе, који за завршетак тог посла имају на располагању 120 дана.
1
Фото: Радиће се и фасада куће у којој је живео Врангел

Вредност посла је 3,7 милиона динара, а финансира се од новца издвојеног за обнову  културно-историјског наслеђа и подстицање развоја Сремских Карловаца у 2018. години у Буyетском фонду који је Покрајинска влада прошле године формирала у намери да потпомогне ревитализацију карловчаке историјске и културне баштине. Из истог фонда требало би да се финансирају и сами радови.

Покрајински завод за заштиту споменка културе и пројектантска кућа „Студио Д’АРТ“ треба да сачине идејне и пројекте за извођење за обнову 20 фасада, које се налазе у оквиру границе просторно културно - историјске целине од изузетног значаја

Покрајински завод за заштиту споменка културе и поменута пројектантска кућа треба да сачине идејне пројекте и пројекте за извођење за обнову 20 фасада, које се налазе у оквиру границе просторно-културно-историјске целине од изузетног значаја. У питању су објекти на Тргу Бранка Радичевића  3, 4, 11 и 15, од којих су први и трећи у приватном власништву, петнаестица у државном, а четворка припада Римокатоличкој цркви. Највише фасада, десет, у плану је да се санира у Улици патријарха Рајачића. У питању су објекти 2, 8, 10, 12, и 3, 5, 7, 9, 11 и 17  и сви су у приватној својини. У Улици митрополита Стратимировића радиће се фасаде зграда 3 и 18, затим кућа позната као Маринковицина или по томе што је у њој становао руски генерал Петар Николајевич Врангел, под бројем 19–21, те 22 и 26. И овде је реч о кућама у приватном власништву.

Како се наводи у конкурсној документацији, наведени објекти су у претходном периоду претрпели одређене измене у односу на првобитно стање, тако да не постоји ажурирана пројектно-техничка документација изведеног стања. За реализацију планираних активности биће потребно снимање постојећег стања фасада с мапирањем оштећења, израда пројекта постојећег стања фасада и детаља столарије и браварије, те кровне конструкције. Тамо где је то могуће, планира се и анализа подрумских просторија и давање предлога мера за санацију од влаге.     

По речима директора Покрајинског завода за заштиту споменика културе Зорана Вапе, од следеће седмице стручњаци те установе почеће да снимају стање фасада.

фото: С. Шушњевић

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести