Техничка школа постаје енергетски ефикаснија

Радови на енергетској реконструкцији зграде Техничке школе „Милева Марић Ајнштајн” у Гарариновој 1, који обухватају топлотну изолацију и замену свих прозора, увелико су у току.
U toku je zamena stolarije i postavljanje termoizolacije Foto: Dnevnik.rs/ S. Kovač
Фото: У току је замена столарије и постављање термоизолације Фото: Дневник.рс/ С. Ковач

Та новосадска школа учествује у прекограничном пројекту Србије и Хрватске „Образовање у служби одрживости – Зелене и енергетски ефикасне школе”. Циљ је повећање енергетске ефикасности школа и значајно смањење трошкова за грејање.

– Можемо се похвалити да смо, по мојим сазнањима, добили финансијски највреднији пројекат тог типа у Војводини – казао је директор ТШ „Милева Марић Ајнштајн” Станко Матић. – Пројекат је вредан око 1.395.200 евра, од чега је нама припало близу 600.000, док је остатак отишао школи у Осијеку.

У току је замена столарије, односно свих 400 прозора на школи у Гарариновој 1,те постављање термоизолације и демит фасаде

У плану је замена столарије, односно свих 400 прозора на школи, те термоизолација целе зграде и постављање демит фасаде, којом ће се изоловати спољашњост објекта.

– Школа је опасана скелама, мајстори раде убрзаним темпом, па је једна страна зграде већ готова и већи део прозора је замењен – казао је Матић. – До сада су радови одлично напредовали, али, нажалост, од почетка седмице временске прилике нам не иду наруку. Упркос томе, надамо се да ће бити завршени до краја године. Важно је да смо реконструкцију објекта добро организовали, те се настава одржава редовно.

Фото: У току је замена столарије и постављање термоизолације Фото: Дневник.рс/ С. Ковач

По његовим речима, школа ће на тај начин уштедети новац и енергију, док ће Нови Сад моћи да се похвали да води рачуна о животној средини. Ипак, колико ће ТШ „Милева Марић Ајнштајн” том реконструкцијом уштедети тренутно није познато. Како објашњава директор Матић, након завршетка радова нове и старе вредности потрошње ће се упоредити и тек тада ће се добити тачни подаци.

Пројекат је финансиран у склопу Интеррег ИПА програма прекограничне сарадње Хрватске и Србије који реализује град Осијек, „Обновљи извори енергије Осијек” д. о. о., Жупанијска развојна агенција Осјечко-барањске жупаније из Осијека, Техничка школа „Милева Марић Ајнштајн” и Регионална развојна агенција „Бачка” из Новог Сада.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести