ТЕМА ДНЕВНИКА: Kаменичка ада у ишчекивању примене одредаба ГУП-a

Каменичка ада, некада острво, а сада полуострво у небрањеном делу Дунава код Новог Сада, које оивичава дунавац Шодрош, последњих месеци изашла је из вишедеценијске сенке кроз бурну расправу о Генералном урбанистичком плану Новог Сада до 2030. године.
2
Фото: Дневник/ Филип Бакић

Некада позната као добар риболовни терен од чарде „Мачак” до шпица код Рибарског острва, а уједно и по нудистичкој плажи, Каменичка ада ових дана изгледа као викенд насеље, у којем се интензивно гради, насипа шут и земља и сече околна шума.

Овај сценарио „развоја” шума у форланду или сувом кориту Дунава, које овај плави, а сада би се то могло рећи и у прошлом времену, у редовним интервалима од пет-шест година, на новосадском делу обале није нека новост. Рибарско насеље Камењар, које се налази тик узводно од Каменичке аде, замишљено као скуп сојеница у шуми, сада је већ досегло висок ниво урбанизације и изграђености, а то се десило и са Дунавцем у Петроварадину.

Фото: JP Urbanizam

Додуше, та насеља настала су много раније, Камењар пре педесетак гoдина, али им је свима заједничко да су уместо дрвећа на тим местима ницале куће и ограде. Тако је и на Каменичкој ади - обала Дунава, скоро целом дужином, иако у кориту ове реке, иако јавно добро, практично  недоступна за било кога ко није омеђио свој плац, који излази на реку. Једино што још није препречено, јесте пут који води целом дужином аде.


Шуме презреле, стабла опасност

Маринковић  додаје да су и на Каменичкој ади и на Рибарском острву шуме презереле и да стабла представљају опасност, не само по нелегалне викендице, већ и по људе, па они интервенишу по потреби како би спречили повреде или смртне случајеве.

- Овај проблем траје неколико десетина година. Компликовани су имовинско-правни односи, ништа од тога не може да се легализује, а нама људи долазе са купопродајним уговорима за те парцеле. Ми им кажемо да су купили маглу - истиче Маринковић.


Они који прате ситуацију на Дунаву, знају да је у једном тренутку, пре десетак и више година, ако не и више, предузеће „Војводинашуме”, које је било корисник овог подручја у власништву државе, испрацелисало одређен борј плацевва и расписало конкурс за њихов закуп који се плаћао годишње. Било је ту још неких услова, као што су одсуство ограда, монтажни објекти од природних материјала и слично, али судећи по данашњем изгледу, ти услови су остали само на папиру.

Трагом атуелних дешавања, одговоре смо потражили у ЈП „Војводина шуме”, односно код извршног директора за шумарство, екологију и развој Марка Маринковића, који каже да је ситуација на терену комплексна.

- Плановима вишег реда Каменичка ада постала је градско грађевинско земљиште и до њеног привођења намени, ми, као претходни корисник, газдујемо тим подручјем под шумом. Очекујемо ускоро да нам „Коридори Србије” дају прецизну трасу будућег моста до Сремске Каменице и да дефинишу простор на Ади који морамо да очистимо - каже Маринковић.

Наиме, преко самог краја Аде, односно шпица, прелазиће део конструкције новог моста у продужетку Булевара Европе.

- Што се тиче плацева и објеката изграђених на Каменичкоја ди, већин, заправо више од 90 одсто, није легално изграђено. Неки су подигнурни на основу захтева од пре много година, а сада људи долазе, заузимају плацеве. Наши чувари су у опасности, а ми смо у комуникацији с надлежним органима како бисмо нашли решење - наводи Маринковић.

По његовим речима „Војводинашуме” су алармирале надлежне инспекције, покренуте су и неке кривичне пријаве, а за решење ове ситуације неопходна је сарадња са Градом Новим Садом.

- Нико од власника тих викендица већ више од 10 година не плаћа закуп, нити смо издали било какву сагласност. Ми смо заузели став да су они тамо нелегално, те наши правници сматрају да бисмо било каквом наплатом заузећа или закупа пружили вид легалности, што не желимо - поручује Маринковић.

Како каже, „Војводинашуме” су спремне да помогну да се Каменичка ада приведе намени коју јој је наменио ГУП, односно да буде рекретаивна зона, са парк-шумом и заштићеним подручјем.

- Није реално да ми газдујемо шумама у рејону града. Ми ћемо бити партнери Новом Саду у оперативном спровођењу ГУП-а - закључује извршни директор „Војводинашума” Марко Маринковић.

А ГУП предвиђа, између осталог да се на Каменичкој ади формира парк од 55 хектара. Такође, она више неће бити у форланду Дунава, већ ће се наћи иза прве линије одбране од поплава, то јест, биће изграђен насип који би требало да је брани од хиљадугодишњих вода ове реке. Својевремено је директор новосадског „Урбанизма” Душан Миладиновић изјавио за наш лист да ће град финансирати тај насип. - То упоште не мора да буде нека директна финансијска добит. На јавним површинама се не зарађује, али могу да их користе сви, а не само неки који мисле да су заслужили да узрупирају јавну површину, па су велики противници измена ГУП-а, јер знају да нелегалних објеката на Каменичкој ади више неће бити - појаснио је Миладиновић.

Фото: JP Urbanizam

О ситуацији на самој Ади, он је тада рекао да се то земљшите води као градско грађевинско подручје, осим у једном делу где је шума. Овим подручјем газдују и „Војводинашуме” и „Воде Војводине”, а Миладиновић је напоменуо да не зна ко је и како издавао дозволе за објекте који су подигнути на Каменичкој ади.

- Знам шта су плански документи. Ви за привремени објекат морате да добијете дозволу, а сви преко те привремености хоће да добију озакоњење. Ми као „Урбанизам” се не слажемо с тим. Наша идеја је да тих нелегалних објеката нема, да ту буде заиста једна велика парковска површина, са бициклистичким и пешачким стазама. Да се уреди та веслачка стаза на Шодрошу. Стално се потеже питање како ће град и грађани да уложе своја средства само због неког веслачког и кајакашког клуба. Моје питање је било колико грађани годишње користе фудбалски стадион?  За разлику од стадиона, ова веслачка стаза ће се користити већи део године и то не само веслачи, већ сви грађани. Ту ће бити и нова плажа, далеко сигурнија од Штранда, који је већ сада мали за Нови Сад - указао је том приликом Душан Миладиновић.


Заштићено станиште

Нови ГУП на овој ади утврђује још једну новину - станиште заштићених и строго заштићених дивљих врста од националног значаја са ознаком НСА22а „Камењарска ада”, у чијем саставу се налазе хигрофилне шуме и жбуње, мочваре и ритови. У овој вртси заштићеног станишта, забрањено је, мада се на Каменичкој ади то већ дешава, мењање морфолошке и хидролошке особине станишта, одлагање отпада и опасних материја, уношење инвазивних врста биљака и животиња. Промена састава и структуре вегетације могућа је на рубним деловима станишта, које се, по ГУП-у, протеже средином Каменичка аде и њеним деловима уз сам Дунав. Такође, дуж рубова могућа је изградња и пешачких и реекреативних стаза. Између осталог, није дозвољена промена намене површина под вегетацијом у природном стању и чиста сеча шуме и вегетације.  


Он је поновио да ће вода у овако уређеном језеру бити чистија, с малим осцилацијама водостаја, биће порибљена и биће омогућено пецање, а регулисаће и подземне воде у залеђу.

- Не постоји процена колико би то могло да кошта град. Две хидролошке студије које смо наручили, дале су скоро исте резултате. Показале су да ова идеја нема штетног утицаја, а позитивно делује на стање подземних вода. Све даље што се буде  радило плановима нижег реда, захтеваће додатне студије и анализе. Тако да, кад се буде свело на само пројектовања ту ће сигурно бити  додатних услова и од „Вода Војводине” и од покрајинског Завода за заштиту природе. Онда ће се радити и економска анализа, она у овом случају није за ГУП - закључио је Душан Миладиновић.

        С. Крстић

        Фото: Ф. Бакић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести