Тестови на дрогу биће подељени на родитељским састанцима

Око 20.000 тестова на наркотике, који су купљени из буџета Града, подељено је новосадским основним и средњим школама, које ових дана треба да их расподеле родитељима.
testovi za drogu
Фото: Dnevnik.rs

Реч је о акцији коју је покренуло Координационо тело за борбу против насиља у школама, на иницијативу појединих родитеља, као једну од мера превентиве коришћења дроге међу школарцима. Идеја је да родитељи, уколико то желе, узму тест који се користи у кућним условима, а резултате могу да задрже за себе. За набавку тестова, који су намењени ученицима средњих и седмих и осмих разреда основних школа, из градског буyета издвојено је десет милиона динара. 

„Тестови су стигли, али их још ниједан родитељ није покупио. Након што смо у августу добили и званичан допис о акцији, о томе смо обавестили Савет родитеља, а о тестовима се причало и на родитељским састанцима. Ускоро ће се поново састати Савет родитеља, где ће опет бити речи о томе“, каже директор ОШ „Коста Трифковић” Милан Спасојевић.

Он додаје да је дискреционо право у том случају предност за родитеље, али да они већ имају друге начине да сазнају да ли њихово дете користи неку опојну супстанцу па се можда и због тога још увек не опредељују за тестове. Ипак, Спасојевић подсећа на то да је циљ акције превентива и сузбијање наркоманије у новосадским школама, што оправдава ту иницијативу.

За набавку тестова, који су намењени ученицима средњих и седмих и осмих разреда основних школа, из градског буџета издвојено је десет милиона динара

У ОШ „Вук Караџић” на Салајци подела тестова предстоји следеће недеље, када ће педагог организовати заједничке родитељске састанке, посебно за седми, а посебно за осми разред. Тада ће за родитеље бити организовано предавање о опојним супстанцама и биће подељени едукативни материјали.

„Прошле недеље смо ургирали преко Савета родитеља да алармирају остале родитеље и информишу их о тестовима. Они су нам и саветовали да састанке организујемо следеће недеље да би успели да их информишу на време, као и да ће, по њиховој процени, на састанке доћи око 85 одсто родитеља. Иначе, Савет броји 18 чланова и већина их је за то да узму тестове, сложивши се да је то корисна пракса“, каже директорка те осмолетке Зорица Зељковић.

На сличан начин ће о тестовима информисати родитеље и у Средњој школи „Светозар Милетић”.


 

Нови Сад први покренуо акцију

Пошто је Нови Сад први град у Србији који је покренуо такву иицијативу и сличних акција није било раније директор Средње школе „Светозар Милетић” Небојша Булатовић каже да не може да оцени какав ће бити одзив родитеља. Он додаје да очекује да неће сви хтети да узму тестове, али да се нада да ће акција успети.


„Битно је да објасне родитељима да је то на добровољној основи и да нису дужни да откривају резултате, да се ради искључиво код куће и да родитељи, тек ако желе, могу да обавесте школу и друге надлежне институције о еветуалним позитивним резутатима“, објашњава диретор те средње школе Небојша Булатовић.

„Школа нема право да се меша у одлуку родитеља о коришћењу тестова“, напомиње директор новосадске осмолетке „Коста Трифковић” Милан Спасојевић.

Уколико се деси случај да школа има оправдано право да се умеша, онда се то ради по постојећим законским прописима, у сарадњи с родитељима, Центром за социјални рад, а по потреби и с другим институцијама.

Д. Ристић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести