ТОНС-ове ПРИЧЕ О НОВОМ САДУ: Танурџићева палата

И након ванредног стања, грађани, као и љубитељи Новог Сада, имају могућност да упознају Српску Атину из својих домова кроз приче које редовно на свом сајту и друштвеним мрежама објављује Туристичка организација Новог Сада (ТОНС).
1
Фото: ТОНС

У сарадњи с ТОНС-ом, лист „Дневник” објављиваће њихове приче о архитектури града, подграђу Петроварадинске тврђаве, као и приче о знаменитим женама. Овог пута, реч је о Танурyићевој палати.

„Када је трговац Никола Танурyић, пошто је претходно постигао изузетне пословне успехе, решио да у самом центру града изгради палату по којој ће га град памтити, у томе је и успео, јер је та палата постала доминантан архитектонски мотив средишта старог Новог Сада”, наглашено је на сајту ТОНС-а.

Како даље наводе, за откуп земљишта на којем је била кућа с пивницом „Минхен”, владала је велика конкуренција пословних људи.

„Никола Танурyић је својом понудом од тадашња четири милиона динара обесхрабрио све конкуренте, купио земљиште, поручио објекте и почео градњу нове палате, коју је, као неко чудо, пратио читав град. Одлучено је да се зидање спроведе по пројекту Ђорђа Табаковића, с ким је Танурџић у тим данима, реално свестан величине пројекта, обишао неколико европских престоница да би се упознали с најсавременијим градитељским достигнућима”, дочарано је на ТОНС-овом блогу.

У ту палату је, како истичу, после добијене употребне дозволе, усељено 14 локала, 36 комфорних станова, као и у то време најсавременије опремљен биоскоп „Рекс”, док је најатрактивнији био стан на углу првог спрата, површине 300 квадратних метара, посебно пројектован за породицу Танурyић. У највећи угаони локал у приземљу, премештена је из Пашићеве улице и трговина „Силесија” у којој је власник Никола Танурyић и стекао основу за свој велики капитал.

„Пред сам Други светски рат, 1939. године, Никола Танурyић је одлучио да своје градитељске амбиције заокружи и изградњом савременог хотела ’Рекс’, такође по Табаковићевом пројекту. Доградња је трајала до 1941. године, а спроведена је уз страну палате која је окренута ка Улици Илије Огњановића. Услед нараслих потреба града за додатним туристичким смештајима, дошло је 1981. године до још једне доградње уз некадашњу палату Николе Танурyића (национализовану 1949. године). Наиме, те године је простор хотела ’Путник’ проширен по веома успелом пројекту новосадског архитекте Милана Марића”, описано је на сајтуТОНС-а (њњњ.новисад.травел) где заинтересовани могу прочитати више оваквих прича.

К. И. И.

Фото: Ф. Бакић

Извор: Станчић, Д., Нови Сад од куће до куће 2, Студио „Бечкерек”, Нови Сад, 2017

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести