У Каћу почеле обуке за монтере соларних панела

БЕОГРАД: У Школском центру Енерџи Нет Академије у Каћу данас је почео други циклус тродневних обука за монтере соларних фотонапонских система, саопштила је данас Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ).
solarni panel, pixabay
Фото: Pixabay

Истовремено отворен је и позив за трећи циклус обука, који се одржава од 6. до 8. априла. Обуке обухватају по 20 полазника, а одржавају се уз подршку пројекта "Промоција обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности у Србији", који у оквиру Немачке развојне сарадње у партнерству са Министарством рударства и енергетике Србије спроводи ГИЗ.

Милош Милићевић из ГИЗ-а, рекао је да упоредо са растом интересовања за прозводњу електричне из соларне енергије за сопствене потребе и уступање, у Србији постаје све траженије занимање монтер соларних система и да је потребно обучити и оспособити довољан број људи који ће моћи да одговоре на потребе тржишта рада.

"Зато нас није изненадило велико интересовање које изазивају обуке које смо организовали", рекао је Милићевић. Обуке које се организују у оквиру пројекта "Промоција обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности у Србији" су бесплатне, а свим учесницима су обезбеђени едукативни и радни материјал, храна и освежење, као и смештај и превоз током трајања обуке за оне учеснике који нису из Новог Сада и ближе околине.

Рок за пријаву за следећи циклус обуке за инсталатере соларних фотонапонских система је 31. март, а предност при пријављивању имају кандидати са релевантним радним искуством и образовањем у области електротехнике.

У циљу развоја стручних кадрова у области одрживих енергетских технологија у Србији, са фокусом на примену соларне енергије, у оквиру пројекта "Промоција обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности у Србији" до сада су спроведене две обуке.

Прва тродневна обука за 18 особа у области стручног знања монтера соларних фотонапонских система одржана је такође у Школском центру Енерџи Нет Академије у Каћу крајем 2022. године. Дводневну обуку за 20 професора стручних предмета образовног профила електротехничар обновљивих изора енергије из 10 средњих техничких школа широм Србије, организовало је Друштво за обновљиве изворе енергије Средње техничке школе "Михајло Пупин" у Кули, такође крајем прошле године.

У сарадњи са Министарством рударства и енергетике, пројекат спроводи низ активности на побољшању законодавног, институционалног и техничког оквира за већу употребу одрживих енергетски технологија у Србији са фокусом на соларну енергију и приступ купац-произвођач.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести