Удружење „Змијање“ у Каћу чува старе традиције

На старом Каћком путу налази се дрвена етно кућа, ушушкана међу природом и дрвећем, несебично пружајући уточиште члановима Удружења “Змијање”, који су је са посебном љубављу саградили.
е
Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Пре три године дигнути су темељи, а данас она представља симбол крајолика Змијања, који се простире на платоу и обронцима Мањаче, од Врбаса до реке Сане, па доле до Козаре.

- Удружење има више од 400 чланова, али нису сви активни, неки живе у Аустралији, Америци или на Новом Зеланду, док нас четрдесетак вредно ради и заступа све наше чланове - истиче председник Удружења „Змијање” Томислав Николић, додајући да их највише има у околини Новог Сада.

Како каже, ништа није тешко, ако људи имају добру организацију, програм, али и углед и честитост у свом раду, што су удружени и доказали, саградивши кров над главом. Када су оформили званично удружење, чланови су се организовали и почели обнављати рушевине које су остале после рата у њиховом топлом завичају.

- Када је звоно поново одјекнуло после дуго година, био је то посебан доживљај, срца су нам порасла као оближњи планински врх Мулеш, док је суза низ образ клизила - рекао је Николић. - Све време активно сарађујемо са најстаријим Удружењем “Змијање” које постоји још од 1926. године. По угледу на њих организујемо годишње ликовно саборовање у оквиру „Дана змијањске културе”, који обележавамо у Војводини.

Према његовим речима, поред тога организује се и Змијањско вече средином фебруара, затим “Змијањско прело” које окупља тамбуре, трожице, гусле и друго, а ову годину ће завршити Скупштином.

- Излази и наш годишњи часопис “Змијање”, кроз који се присећамо догађаја и стваралаштва људи ранијег времена - рекао је Николић и додаје да су током 15 година постојања угостили бројне песнике, сликаре, уметнике, глумце, али и прваке Народног позоришта из Бања Луке.

Од експоната који се могу видети у етно кући у Каћу су макета огњишта које је некада стајало насред куће, машице, сач и слично. Осим тога, могу се видети и гусле, тамбура, трожица са подручја Мањаче, Грмеча и Козаре. Такође су интересантне и торбе шаренице, буре “каца” и буренце “ардов” у ком се држала искључиво ракија, затим водир који су носили косци када су косили ливаде. Тренутно су у фази прикупљања и откупљивања етно предмета, те Томислав апелује на све Змијањце који поседују нешто од старина да донесу.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Подршка и од Града

Према речима председника Удружења “Змијање” Томислава Николића, наишли су на велику подршку и разумевање градске власти. Донаторство Града им је од велике важности, јер би без те помоћи тешко опстали.

- План и циљ нам је да са градским властима учинимо да Каћ, Будисава и Ковиљ добију Културни центар који би преузео сва културно-уметничка друштва и унео разноврсност садржаја у та три места током целе године - рекао је Николић.

И. Миклоши

 

Пројекат „Приградска насеља Новог Сада” суфинансиран је од Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести