Ваздух у граду поново веома загађен

Квалитет ваздуха у граду поново је, посматрајући сатне вредности, био оцењен као веома загађен током уторка, што се могло уочити на сајту Агенције за заштиту животне средине.
w
Фото: pixabay.com

Ваздух у Новом Саду ни претходни месец није био задовољавајући, тачније, током новембра он није одговарао постојећим дневним националним нормативима у погледу концентрације сумпор-диоксида, азот-диоксида, приземног озона, суспендованих честица ПМ10, олова у суспендованим честицама ПМ10 и угљен-моноксида на свим мерним местима, сем на углу Руменачке улице и Булевара Јаше Томића. На тој мерној станици је током три дана утврђено прекорачење граничне и толерантне вредности за честице грубе прашине. То су показали резултати мерења квалитета ваздуха које спроводи Институт за јавно здравље Војводине.

Лекар специјалиста хигијене проф. др Сања Бијеловић рекла је на јучерашњој конференцији за медије да је повећана количина честица прашине доминантно узрокована саобраћајем, али да је настала и климатским променама, тј. због повећане влажности ваздуха и недостатка ветра. Ипак, она је нагласила да је норматив праћења квалитета ваздуха у Новом Саду базиран на 24-часовним вредностима, које су релевантне, за разлику од оних које се могу наћи на другим базама података, које се односе на сатне вредности.

– Ако је ваздух у категорији „јако загађен” то значи да је више прашине у ваздуху и због тога ћете више кијати, кашљати и имати већи ризик од неких алергена које ћете с тим удахнути – рекла је др Бијеловић, и додала да они који имају неку болест плућа и срца треба да избегавају излагање загађеном ваздуху.

Осим тога, на конференцији је представљена и епидемиолошка ситуација заразних болести, те је речено да је у претходном месецу у АП Војводини регистрован приближно исти број оболелих од заразних болести. Међу њима су респираторне заразе биле најчешћа обољења. Полно преносивим болестима је у претходном месецу заражено два и по пута више грађана него у претходној години у истом периоду. 

– Доминантна на територији целе земље, па и Покрајине, јесте генитална хламидијаза, од које је оболело 45 особа – рекла је лекар специјалиста епидемиологије прим. др Светлана Илић. – Хепатитиси Б и Ц, који су због тешког клиничког тока, често неповољног исхода и доживотног носилаштва вируса, у посматраном периоду регистровани су код две особе. Од ХИВ-а је оболело три особе, сифилис је пријављен код две, а гонореја код једне. 

Вода из бунара није за пиће

Проф. др Сања Бијеловић је додала и да је у претходном периоду анализиран квалитет пијаће воде у граду, те да је она у више од 96 одсто узорака била здравствено исправна, па не представља опасност по здравље. Ипак, вода јавних бунара се не препоручује за употребу. То се посебно односи на воду из бунара „Снежна Марија”, док су остали углавном били микробиолошки исправни, изузев оних са сремске стране.

– Поједини бунари у Сремској Каменици и Лединцима, нажалост, показују присуство микроорганизама – показатеља свежег фекалног загађења – казала је докторка, и додала да је лепо време узроковало и размножавање микроорганизама у води јавних бунара, због чега се њена употреба не препоручује.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести