Време је за куповину и сервисирање расхладних уређаја: Потражња никад већа

Како су врућине ово лета све веће, а места за расхлађивање је све мање, клима-уређаји представљају спас већини суграђана и прилику да се након топлог и сунчаног дана под њом одрема и расхлади.
cose klime 2
Фото: Dnevnik.rs

Мајстор Рајко Петрић из сервиса за клима уређаје “Chilly Willy” за “Дневник” је казао да се све чешће траже половни клима уређаји, док је ове године потражња за климом постала већа него иначе.

– Не знам да ли због тога што људи сада више остају код куће, или се плаше прљавштине, али све чешће нас зову да монтирамо или сервисирамо климе – казао је Рајко Петрић. – Када радимо сервис, климу дезинфикујемо средствима која уништавају све бактерије, а препоручујемо да се сервисира једном годишње, како би се животни век климе продужио.

Мастор Рајко Петрић рекао је да на почетку сезоне хлађења, из сервиса својим сталним муштеријама пошаљу поруку, како би их подсетили на чишћење, а корисници се на то одазову, те се тако избегне гужва.

– Раније смо монтирали климе које су биле изузетно скупе, али су дуго трајале и ретко су се квариле – казао је Рајко Петрић. – Сада су то у 90 одсто случајева климе кинеске марке, које после пар година не вреди поправљати.

Према речима Рајка Петрића, увек има појединаца који тек на сваких пар годину позову мајсторе за одржавање и сервис, па када их после пет или више година отворе, буду изузетне прљаве и опасне за здравље. У сервису “Chilly Willy”, откупљени клима уређаји, након поправке и сређивање, продају се за мање новца од нових клима.

– Све више се сусрећемо за заинтересованима за половне климе – казао је Рајко Петрић. – Не прође дан да нас не позове барем неко, а ту потребу приписујемо све тежој материјалној ситуацији суграђана, али опет, климе за које знамо да неће радити исправно, не продајемо, а на оне које су у реду, дајемо гаранцију од шест месеци.

Животни век стандарне климе је од 10 до 15 година, мада неке квалитетније могу издржати и дуже. Сервис кошта од 2.500 до 3.000 динара, а цена монтажа се креће од 7.000 до 10.000 динара, док се додатно наплаћује и цев за повезивање са спољном јединицом која углавном кошта око 1.500 динара по дужном метру. Поправка електронике или допуна фреона кошта између четири и шест хиљада динара, а мајстори наводе да се најчешће квари кондензатор.

Цена нове стандардне климе је од 23.000 до 290.000 динара, док је за нову унутрашњу јединицу потребно издвојити најмање 14.000 динара.

За инвертер клима уређаје, који и греју и хладе, продавци и сервисери наглашавају да смањују потрошњу електричне енергије, имају дужи век трајања, а трошкови одржавања и сервисирања се такође умањују. Цене инвертер клима се крећу од 30.000 до 189.000 динара, док је за покретне климе потребно издвојити између 27.000 и 77.500 динара. Прозорске климе се нешто ређе купују, а коштају од 28.000 до 69.500 динара. Даљински управљачи, који се често ломе, кваре или загубе, могуће је купити по цени од 900 до 6.300 динара.

Текст и фото: Д. Андулајевић

Фото: Dnevnik.rs

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести