Вучевић: Ништа нам није важније од здравља људи

Увођење ванредне ситуације у Новом Саду био је најгласнији аларм који сам могао да упалим. Огроман је притисак на здравствени систем, каже у разговору за Б92 Локал градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
Gradonačelnik Miloš Vučević Foto: Dnevnik.rs
Фото: Градоначелник Милош Вучевић Фото: Дневник.рс

Било је проблема са возачима у јавном превозу, односно велики број је био ван строја?

То је проблем где год се окренете. Много људи је инфицирано, или је у изолацији. Нови Сад је и у првом таласу показао да има јак систем, и да комунална предузећа добро раде и прилагођавају се тешкој ситуацији. И сада је тако. Не причамо пуно о проблемима. Одмах их решавамо.

"Наше ковид амбуланте већ недељама раде нон стоп. Набавили смо још један рендген апарат, обезбедили смо најсавременије технологије за анализу крви, чинимо све да помогнемо да се убрзају прегледи и дијагностика, да олакшамо нашим лекарима и медицинском особљу који раде изван граница људских могућности. Ситуација је изузетно тешка, и сваки дан је нова борба", објашњава он и наглашава да "ништа није важније од здравља људи".

Каква је тренутна ситуација у Новом Саду? Има ли град довољно потребних капацитета?

Притисак је огроман. Дневно имамо и преко 1.000 прегледа. Ми смо цео Дом здравља на Новом насељу претворили у ковид центар. Јасно ми је да су људи нервозни, да им је тешко посебно када морају да чекају на преглед, али треба да знају да лекари чине све како би и та чекања свели на минимум, и не постоји пацијент који није прегледан и одређена му терапија. Мислим да Новосађани разумеју да је сад све на нама, и да не сме да попусти ни једна карика у ланцу одбране од коронавируса.

Подсетили сте да Србија улаже велика средства, потписан је уговор за Клинички центар Војводине, праве се опште болнице... Да ли је то довољно?

Могу само да честитам и републичкој и покрајинској влади. Изградњом блокова Б и Ц биће комплетиран Клинички центар Војводине, као најзначајнија здравствена установа у Покрајини. Нама то отвара пут да коначно Нови Сад добије своју Градску болницу, и решимо питање секундарне здравствене заштите. Ми смо као локална самоуправа огромна средства улагали у опремање амбуланти и домова здравља, а изградили смо и најсавременији објекат Хитне помоћи у региону.

У току је потпуно реновирање Дома здравља на Лиману, а до краја марта би требало да буде завршена изградња новог, савременог Дома здравља у насељу Адице. Не могу ни да замислим како би нам данас било да нисмо толико подигли наш здравствени систем.

"Нови Сад на води биће нови центар града"

Потписан је уговор о првој фази реконструкције центра града, шта она подразумева?

Коначно смо на корак до реконструкције и потпуног уређења самог центра града. Осим партерног уређења, за које ће бити коришћени најсавременији и најквалитетнији материјали и технике рада, биће нових зелених површина, мобилијара, клупа, расвете...

Да ли ће бити дочека Нове године на Тргу? Какви су планови Града?

Планови су да се изборимо да епидемијом, да што мање живота буде изгубљено, и да наша привреда остане на ногама. Град је украшен, како и доликује празничној атмосфери, а било какви видови окупљања, забаве, славље... сада нису тема.

На платоу испред Српског народног позоришта на плочнику ће бити меморијска трака дуж које ће на српском и енглеском језику бити исписани најважнији датуми у историји Новог Сада. Није лако све то визуелизовати, јер неке ствари до сада код нас нису виђене, али решење је заиста феноменално. Деценијама Нови Сад чека на уређење самог срца града, око Позоришног трга, Успенске цркве и коначно Трга слободе, и успели смо да покренемо тај велики пројекат.

Шта се дешава са пројектом Нови Сад на води?

Очекујем да ће наредних месеци бити завршен План генералне регулације Приобаља на левој обали Дунава, који обухвата један од најлепших делова града, али до сада урбанистички неуређен. У питању је врло комплексан пројекат и на њему су ангажовани наши најбољи стручњаци за урбанизам, водопривреду, заштиту животне средине, из ЈП "Урбанизам", са Факултета техничких наука, Института "Јарослав Черни", Пољопривредног факултета.

Изградња брзе пруге је у последњој фази, како ћемо до престонице у будућности?

Радови на изградњи међународне брзе пруге Београд – Будимпешта стигли су до самог града, и ја се надам да ћемо следеће године у ово време за пола сата моћи да стигнемо од Новог Сада до Београда.

То ће бити туристичко – спортско – рекреативни центар, али изградња тих садржаја и стамбени део заузимаће тек 10% укупне површине. Остало ће бити паркови и зелене површине. Деценијама Новосађани чекају да град коначно изађе на реку. То ће бити нови центар града, у зеленој оази, уз најдужу европску реку.

Амерички магазин "Форбс" сврстао је Србију на листу пет европских земаља које треба посетити након пандемије, а Нови Сад је означен као српска Атина. Ипак, највећи губици јесу у туризму, како то надокнадити?

Већ сама та вест је свима улила мало оптимизма док чекамо да се пандемија заврши. Међутим, и свих ових месеци, путем разних онлајн кампања, трудимо се да Нови Сад остане у фокусу интересовања туриста. Према подацима Републичког завода за статистику, овог октобра домаћи туристи су остварили за 4,1 одсто више ноћења него у истом периоду прошле године.

Далеко је то од феноменалних резултата које смо бележили последњих година, али хоћу да кажем да живот не стоји. Сада смо се прилагођавали потребама највише домаћих туриста, а верујем да ћемо ускоро и све друге дочекати спремни, са "Егзитом", Европском престоницом културе и многим другим програмима и манифестацијама, и свом оном културном и историјском благу наше Српске Атине, и због чега су сви путеви водили у Нови Сад.

"Није заустављена ни једна инвестиција"

Каква је ситуација по питању инвестиција? Да ли су стале због пандемије?

Нити су инвестиције стале, нити смо ми одустали од њих. Нови Сад је у претходних осам година постао једна од најпожељнијих дестинација за инвестирање и улагање капитала. Отворене су фабрике мултинацоналних компанија "Лир" и Аптив", "Континентал" је отворио свој Центар за Истраживање и развој.

Незапосленост је на историјском минимуму, око шест одсто. Од почетка године није заустављена ни једна инвестиција, и даље влада велико интересовање за долазак на новосадско тржиште.

Фабрика чоколаде "Бери Калебо" је једна од већих привредних инвестиција, када можемо очекивати да се њихови производи почну производити у Новом Саду?

То је слика која сведочи колико је Србија економски јака, и како је живот текао без обзира на све проблеме које нам је донела пандемија. Као да је јуче био тај 5. март када је председник Србије Александар Вучић положио чоколадну коцку у темеље будуће фабрике. За мање од 10. месеци она је скоро завршена. Неће то бити само производња. У сарадњи са Технолошким факултетом у Новом Саду, инеститор ће овде отворити и Академију чоколаде, и развијати најсавременије технологије у производњи какаоа и чоколаде.

Да ли "Најдек" долази у Нови Сад?

Прошле недеље смо имали још један састанак у Новом Саду. Мислим да је јасан сигнал то што представници компаније долазе, упркос пандемији. Коначна одлука још увек није донета, али Нови Сад је дефинитивно у најужем избору за дестинацију њихиве будуће фабрике у Европи. О томе је недавно писао њихов угредни бизнис часопис, наводећи да се планира улагање око две милијарде долара у отварање фабрике у Новом Саду. То би била права индистријска револуција, с обзиром на то да они раде моторе за електричне аутомобиле и да сарађују са свим водећим светским компанијама у аутоиндистрији.

"Егзит не иде нигде"

Да ли Егзит остаје у Новом Саду? И шта се дешава са културним манифестацијама, да ли се налази начин да се одрже?

Егзит не иде нигде, остаје у Новом Саду. Свестан сам са каквим проблемима, и у како тешкој ситуацији се налази музичка и манифестациона привреда у целом свету.

Егзит је један од наших највећих брендова. Нашли су начина да раде и у овој тешкој години, да се и даље чује за њих, да се наша Петроварадинска тврђава види широм света и ове године, али у другачијем медијском формату. Егзит је део Новом Сада, увек ће имати нашу подршку. Али очекујем да ће нам баш Егзит помоћи да се туристички опоравимо, када се за то стекну епидемиолошки услови.

Сада се све културне манифестације организују и одржавају искључиво у складу са мерама епидемиолошке заштите. Што се тиче програма Европска престоница културе, ми смо спремни да све реализујемо годину дана касније. Очекујемо одлуку Европске комисије да Нови Сад буде престоница културе Старог континента за 2022. годину.

"Новосађани су нам дали поверење у најтежој години"

Први сте градоначелник Новог Сада са три мандата. То је велика одговорност, како ћете оправдати поверење грађана Новог Сада у овом мандату?

Новосађани су нам дали поверење у најтежој години, да тако кажем, на полувремену борбе против коронавируса. Са тим нема коцкања. Све своје снаге и ресурсе смо усмерили на очување живота и здравља људи. Ово је ужасно тешка година. Очекивањима можемо да се бавимо кад све ово прође.

Да ли очекујете обједињене изборе?

Нико у овом моменту не размишља о изборима. Председник Србије је био врло јасан – кад прође пандемија изаћемо пред грађане да оцене наш рад. Сада смо потпуно посвећени борби за животе и здравље, и налажењу најбољих економских мера неопходних за дане када прође пандемија.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести