За монтажни базен у дворишту до 218.000 динара

Као и лане, и овог лета тропске температуре нагнале су Новосађане који имају дворишта да потраже базене. Иако се куповина базена у летњем периоду не препоручује, они се и даље могу пронаћи у појединим продавницама, али много лакше се пазаре путем Интернета.
1
Фото: Д. Андулајевић/Istockphotos

Ипак, куповина базена не своди се само на одлазак у продавницу или преузимање пакета, нарочито ако је у питању инвестирање у квалитетнији базен већих димензија. Потребно је припремити и изравнати подлогу, а део процеса често су и адаптације водоводне и канализационе мрежи. Базен не треба постављати на места која су у близини дрвећа како би се смањила вероватноћа упадања нечистоћа у базен – лишћа и инсеката, а треба да је у осунчаном делу дворишта. 

Већи издатак, нарочито код већих базена, јесте филтрација воде, а филтери за пумпе могу се купити за нешто мање од 1.000 динара, док су саме пумпе знатно скупље и цене им варирају у зависности од врсте. За оне са папирним филтерима потребно је издвојити до 5.000 динара, док су пешчане скупље и коштају и до 32.000 динара, а црева за пумпу коштају од 400 до 600 динара. За чистоћу базена важни су и прекривачи, који се могу купити по цени од 870 до 11.400 динара за базене, а отприлике толико стају и подлоге за базен. 

Веће базене теже је пронаћи током лета, а цене оних који су преостали зависе од тога да ли имају метални или пластични рам, односно, они са пластичним су јефтинији. Тако се базени марке “Интекс” могу купити по цени од 3.150 до 218.000 динара, док “Бествеј” базени коштају од 7.000 до 147.000 динара, у зависности од величине. За веће базене потребне су и мердевине за улазак и излазак из њега, које могу коштати до 7.000 динара. “Интексови” базени за децу доступнији су у ово доба године и лако се могу пронаћи, а са њима углавном долазе и додаци: тобогани, кровићи, тенде, прскалице и разне занимације за малишане, а коштају до 14.600 динара. 

Гумени базени на надувавање мањих димензија су нешто јефтинији, те коштају од 2.500 до 9.000 динара. Ручне пумпе за надувавање коштају од 300 до 2.490 динара, а у понуди има и ножних и механичких и цене су им сличне ручним. Гумени и дечји базени лакше се буше, али се мање рупе могу поправити флекицама и лепком који обично долазе у сету који може да потраје, а кошта од 850 до 1.100 динара. 

Хигијена базена једна је од важнијих ставки о којој треба одговорно бринути, а коју треба урачунати у куповину базена, те за течна средства за бистрење воде и уклањање алги треба издвојити од 400 до 1.100 динара по литри, килограм хлора у таблетама стаје нешто више од 1.000 динара, а исто толико кошта и килограм хлора у гранулама. Плутајући дозатор стаје 900 динара, а сетови за проверу ПХ вредности између 2.100 и 5.000 динара. Мрежице и прибори за сакупљање нечистоћа у понуди су углавном у сетовима који коштају до 3.000 динара, док сам усисивач, у зависности од произвођача и начина рада, може да кошта до 18.000 динара. 

Појединци су успешни у одржавању чистоће исте воде у базену током целе летње сезоне, а то постижу управо употребом адекватне хемије, редовним укључивањем пумпе за воду, филтрацијом, усисавањем и уклањањем нечистоћа које се накупљају на површини воде. 

За потпун летњи угођај, одмор и забаву, на Интернету се налази богата понуда плутајућих звучника за базене, плутајућих фотеља и столова, сетова за одбојку, баскет и ватерполо, што може да кошта и неколико десетина хиљада динара.

Д. Андулајевић 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести