Задужбина Николе Васиљковића: Кућа у којој је становала елита

Кућа на лакат на главном градском тргу у Сремским Карловцима, под бројем 15,  у којој је не тако давно било седиште угоститељског локала „Мињон“, књижарнице „Гутемберг“, а данас Концепт бара „НН“, сва је прилика, биће ускоро, колико ове године, обновљена.
Чувена кућа чека реновирање
Фото: Чувена кућа чека реновирање

Доносиоци одлука ставили су је на списак међу првим грађевинама које из покрајинског фонда за обнову архитектонског и културног наслеђа у Карловцима треба обновити због стања у ком се налази. Ова времешна једноспратница свакако заслужује то због оронулости, коју је још седамдесетих година када је писао Уметничку топографију Сремских  Карловаца констатовао Павле Васић, али исто тако и због улоге коју је у прошлости ове вароши одиграла.

Кућа је саграђена 1772, судећи по години угравираној на гвозденим вратима рађеним у рококо стилу, и једна је од најстаријих у Сремским Карловцима. Њу је од трговца и карловачког градоначелника Јефтимије Матића откупио такође трговац, Никола Васиљковић и тестаментом оставио Карловачкој гимназији.

Фото: Из архиве, кућа под бројем 15

- Са благодарним чувством сећаће се захвално потомство свагда радо ових добрих и племенитих људи, који по лепом свом и хришћанском расположењу учинише добра браћи својој лепим делима за живота на овоме свету, која дела и по смрти њиховој дижу им споменика, што ни време, а ни људи нигда оборити неће... -  Овим оптимистичким речима у програму Српске православне велике гимназије карловачке за 1880/81. годину почиње текст о великом гимназијском добротвору Николи Васиљковићу.

Као рођени Карловчанин с Белила, Васиљковић је у Пешти усавршио трговину захваљујући којој је стекао завидан иметак. Имао је радњу у својој кући под бројем 778, а која није била само место трговине, него и кутак у који се свраћало по савет и помоћ. Ожењен је био најпре Јулом, која му је родила четворо деце – Ану, Милу, Љубу и Васу. Међутим, син му је умро у Бечу, што је оставило дубоку рану на његовом срцу. У другом браку, са Јелисаветом Ракић из Ирига, добио је сина Лазара, али његова срећа није дуго потрајала, јер се дечак удавио у Дунаву.

Још као млад постао је тутор Саборне цркве, саветник у Општинском већу, а потом и члан Старатељства гимназијских фондова. Цео његов живот састојао се из низа добрих дела. Умро је у 58. години, 13. јуна 1836. Кћерке су му биле ситуиране, а да би супругу осигурао, оставио је тестамент који је уједно и израз бриге за свој народ. У тестаменту се каже да оставља дом под бројем 778 и виноград у Карашу под бројем 2281 за фондацију по моделу Максима Грујића, из које ће се финансирати даље школовање одличних гимназијалаца.

Фото: Архитекта Владимир Николић

Дуги низ година кућа је испуњавала улогу коју јој је доделио дарујући је гимназији. Сачувани уговори о закупу са Старатељством гимназијских фондова говоре у прилог томе. У тој кући су становале личности које су оставиле значајног трага у карловачкој прошлости и у њој су стварана најразнорснија дела.   Најпознатији међу њима био је чувени архитекта, креатор данашњег изгледа центра Карловаца, Владимир Николић. Настанио се у тој кући 1892. када је започео градњу Патријаршијског двора. У њој је Николић, осим што је становао, имао и атеље у ком су настајали пројекти велелепних здања која и данас красе Карловце, и не само ово место. У Николићево време у дворишту је била  коњушница у којој је он неговао коње арабере и просторија за парадне кочије, којима се често возио. У тој кући је и умро, а врло брзо по његовој смрти,  априла 1922. године Старатељство гимназијских фондова и заклада по налогу патријарха Димитрија жели да је изда генералу и главном команданту руске војске, барону Петру Врангелу. У допису Старатељства гиманзијског се наводи између осталог да ”доделом стана генералу Врангелу удовољиће се жељи не само Његове светости већ и господина министра вера и министра за социјалну политику, а материјално ће се помоћи и заклада Васиљковића, која је намењена штипендијама карловачке деце.”.

Као што је познато, генерал Врангел није живео у тој кући, али јесте други Рус емигрант, прота и професор Карловачке богословије Борис Селивановски са супругом Надеждом.

Становао је у кући и гиманзијски професор Душан Котур, први школовани професор музике у Карловачкој гимназији. На Конзерваторијум у Праг га је послао патријарх Георгије Бранковић, онај исти који је ангажовао Владимира Николића да пројектује зграде за центар Карловаца. Котур је у Гимназији предавао 35 година теорију музике, црквено појање и водио гимназијски и богословски хор...

Осим за Котура, ова кућа била је дом за још двоје професора Карловачке гимназије - чувене  ауторке мемоарског дела „Сећања” Теодоре Мајице Петровић и њеног супруга такође професора, оснивача и првог управника Музеја и Архива САНУ у Сремским Карловцима Косте Коче Петровића. Иако природњак, Коста се бавио историографијом и оставио доста дела иза себе.

Био је то крем карловачког друштва. Ако се у обзир узме само податак да су круг пријатеља архитекте Николића чинили епископ будимски и потоњи патријарх Лукијан Богдановић и његов брат др Милош Богдановић, старешине фрушкогорских манастира, бројни учесници Црквено-народних сабора који су одржавани у Карловцима, као и сликар Урош Предић, онда се може претпоставити ко је све бивао у тој кући.

Кућа је национализована 1959. године и од тада не обавља функцију коју јој је доделио дародавац. Почетком новог миленијума отишла је у приватне руке, али се сада налази у државном власништву. На Карловчанима је да учине нешто да се, као што је доскора стајала плоча која је сведочила да је у кући становао архитекта Николић, остави трајно сведочансто о томе ко је још живео и стварао у њој.

Зорица Милосављевић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести