ОДР­ЖА­НА СЕД­НИ­ЦА СКУП­ШТИ­НЕ ГРА­ДА НО­ВОГ СА­ДА Ђу­рић: Пла­но­ви за раз­вој гра­да и бо­љи жи­вот Но­во­са­ђа­на

Одборници Скупштине Града Новог Сада већином гласова су усвојили бројне урбанистичке планове међу којима је измена и допуна плана детаљне регулације Кинеске четврти са Чешким магацином, где је предвиђено да буде изграђен Меморијални центар посвећен жртвама погрома у Бачкој 1941-1944 године, као и одлука о изради плана генералне регулације рекреативног подручја „Штранд - Кабел” који се односи на изградњу верског објекта и уређење те зелене површине.
Дневник/Ф. Бакић  
Фото: Дневник/Ф. Бакић  

Одлучено је и да се изради план генералне регулације Зелене стазе на траси бивше пруге Нови Сад - Беочин на сремској страни града, а усвојен је и план генералне регулације Мишелука са Рибњаком, којим је обухваћена површина од приближно 471 хектара.

Пред седницу новинарима се обратио градоначелник Новог Сада Милан Ђурић који је истакао да су на дневном реду углавном плански акти, њих 24, који ће значајно утицати на даљи развој града. Говорећи о изградњи Меморијалног центра и верског објекта код „Штранда” Ђурић је појаснио да ће се на тај начин одати почаст страдалима у погрому у Бачкој. Одговарајући на новинарска питања Ђурић је објаснио да површина на којој је планиран верски објекат деценијама није био уређен и да су је грађани користили као пречицу до Кеја.

- План је да се на том месту уреди зеленило, а постоји и идеја да се терен за мини голф претвори у дечје игралиште. Сви ће моћи да користе ту зелену површину. Што се тиче сакупљања потписа то је спровела одређена организација користећи их у политичке сврхе - нагласио је Ђурић.

Одборници су усвојили и програм спровођења пољопривредне и политике руралног развоја, а према Ђурићевим речима, Град из године у годину издваја значајне суме новца када је у питању подршка пољопривредницима, па је тако у 2024. години обезбеђено у буџету 70 милиона динара у те сврхе.

Фото: Дневник/Ф. Бакић  

Српска радикална странка (СРС) дала је подршку за изградњу Меморијалног центра и верског објекта у близини „Штранда” јер, како је казао председник одборничке групе те странке у Скупштини града Ђурађ Јакшић, „било је крајње време да се на прави начин ода почаст страдалима у погрому за време Другог светског рата, као и да Лиманци заслужују да имају своју парохијску цркву ” и додао да ће та странка инсистрирати да порта цркве буде велика и габаритна, с обзиром на то да је и сама зелена површина велика, како би се у склопу ње могао подићи парохијски дом.  Избор Стеване Субић за новог омбудсмана нису подржали.

- Након 60 или 70 година од изградње првих зграда на Лиману 1 и 2, коначно је дошло време да се и Лиман крсти и да добије своју парохијску цркву и храм - истакао је Јакшић додавши да су ове две одлуке градске власти најбоље у последњих десет година. - На Лиману живи више од 30.000 људи, на Грбавици још најмање 25.000, и чињеница је да новоизграђени храм на Грбавици, као парохијска црква за Грбавицу и све Лимане, не може својим капацитетом да задовољи верске и духовне потребе грађана та два кварта. СРС сматра да од те ливаде на Лиману не постоји боље место за подизање храма, јер је споменик „Породица” подигнут на месту где није било губилиште, односно жртве су страдале на „Штранду”.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Према Јакшићевим речима „последњих десетак дана дигла се и ала и врана, и кусо и репато, против изградње храма и Меморијалног центра жртвама крвавог пира из јануара 1942. године”.

- Све ми српски радикали можемо да разумемо, и да је неко против режима, и да је против градске власти, и да се против реализацији одређених пројеката, али да се неко противи изградњи храма, без обзира на то којој конфесији та богомоља припада, то је нешто што је по нашем мишљењу лудило првог реда - рекао је Јакшић напоменувши да „неко у име Лиманаца говори да цркви није ту место”. - Осим оних дежурних противника свега што је српско,националано и православно, од Драгана Ђиласа и Маринике Тепић, до покрета „Браво” ,„Доста је било” и ЛСВ-а, ту су и Миран Погачар, Брајан Брковић, Биљана Стојковић, док је и странка „Истина”, коју је владајућа странка држала као мало воде на далну,  такође ударила на цркву.

Лига социјалдемократа Војводине - Војвођани (ЛСВ) гласала је против свих одлука и планова. Шеф те одборничке групе Роберт Колар рекао је да ЛСВ није против религије, цркве, ни против верујућих или против неверујућих, него да је против градње објекта где то није предвиђено.

Чланови „Грађанског покрета Браво” дошли су испред Скупштине града, непоредно пред јучерашњу седницу градског парламента и донели резултате анкете коју су спровели.  Како су рекли,  анкета у којој је учествовало више од 2.200 Новосађана  показала је да већина не подржава изградњу верског објекта на Лиману. Резултате анкете  предали су  у писарницу у Градској кући.

Телеп добија парк на 1,1 хектар

Градоначелник Милан Ђурић се осврнуо и на одлуку о изради измена и допуна плана генералне регулације простора у западном делу града на подручју Телепа, односно, изградњу парка између Сомборске улице, Футошког пута и Булевара патријарха Павла.

- У питању је поступак како бисмо започели израду планских докумената да Телеп добије парк на површини од 1,1 хектара, односно по величини сличан оном код Спенса- казао је Ђурић. - Изградњом Зелене стазе на траси бивше пруге Нови Сад- Беочин на сремској страни града трансформисаћемо железничку пругу коју ће моћи да користе не само бициклисти већ и пешаци, а изградњом пешачко - бициклистичког моста створиће се могућност да се Подграђе претвори у пешачку зону, да буде простор са кафићима, ресторанима и хостелима. Што се тиче бициклистичких стаза у граду у току је изградња трасе Нови Сад- Руменка - Ирмово- Кисач - Ченеј што ће бити најдужа рута у граду, предстоји нам и поправка оштећених стаза, и видећемо и шта ће бити предлог струке по питању изградње бициклистичке стазе на Мосту слободе. 

Драшко: Вучевићева идеја

Шеф одборничке групе СНС у Новом Саду Сања Драшко на седници казала је да је иницијастива за изградњу верског објекта потекла још од бившег градоначелника Новог Сада, садашњег министра одбране Милоша Вучевића, те да је циљ израде повећање броја верских објеката на основу анализе размештаја цркава на територији Града и озелењавања у сврху стварања што већег броја зелених оаза чему се тежи.

- Планираће се верски објекат, саобраћајна површина, паркинг простор, уређена зелена површина и биће задржан постојећи  угоститљски објекат. Биће постављен урбани мобилијар, засаћено додатно зеленило. Та целина ће представљати јединствен простор који ће на репрезентативан начин истаћи значај малих урбаних уређених зелених површина - рекала је Сања Драшко. - Реч је о жељи грађана Лимана, којих има око 30 хиљада,  да имају православни храм у свом кварту, посвећен Светим мученицима бачким који су страдали током Другог светског рата.

Она је истакла да су представници бивше властиу против изградње цркве, те да на тај начин опозиција промовише политику раздора и насиља, којом ће и изаћи на избора. Због тога ће, како је казала, СНС још здушније бранити идеју изградње Меморијалног центра и цркве.

Фото: Дневник/Ф. Бакић  


Протић иступио из одборничке групе

Одборник Социјалистичке партије Србије (СПС) Божидар Протић иступио је из одборничке групе, након што се успротивио идеји да се усвајају урбанистички планови који су били на дневном реду. Он је рекао да „Скупштина више нема легитимитет да доноси урбанистичке планове” и потом је напустио одборничку групу , па ће до краја мандата неће приступити ниједној другој групи у скупиштини, већ ће наступати као самостални одборник. Како је рекао, не жели својим излагањем наноси штети одборничкој групи, јер њу чине његови пријатељи, нити жели да угрожава нечији коалициони потенцијал.

Фото: Дневник/Ф. Бакић  

Два нова директора јавних предузећа

За вршиоца дужности директора ЈП „Спортски и пословни центар Војводина”(Спенс) изабран је дипломирани правник Мирослав Новаковић, из Социјалдемократске партије Србије (СДПС), након што је његов страначки колега Драган Милић поднео оставку због преласка на другу функцију. За директора ЈКП „Стан” именован је Саша Игић.

 

С. Ковач

С. Аничић Илић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести