Скупштина Града: Сајмиште добија спортско-пословни центар

Одборници Скупштине града су на експресној седници освојили низ одлука које ће у урбанистичком смислу имати утицај на развој града у наредним годинама.
SkupstinaGradaZasedanje_004
Фото: Дневник/ Б. Лучић

Седница, која је трајала нешто више од два сата, ипак није прошла без међусобних оптужби и прозивки представника власти и опозиције о томе ко је крив за урбанистички хаос у граду.

Пред одборницима се нашло осам тачака дневног реда које се тичу регулационих планова: планови детаљне регулације простора за пословање на улазним правцима између Темеринске улице, Пута Шајкашког одреда и Канала Дунав-Тиса-Дунав, дела Спортског центра „Сајмиште”,измене и допуне планова генералне регулације простора за мешовиту намену између Булевара Европе, Булевара цара Лазара, улица Стражиловске и Жарка Зрењанина, Булевара Михајла Пупина, улица Јеврејске и Футошке, затим западно од Суботичког булевара и северно од Булевара Војводе Степе, између улица Футошке, Хајдук Вељкове, Руменачке и Суботичког булевара, измена и допуна планова генералне регулације насељеног места Каћ. Малог Лимана у Новом Саду – локалитет у Радничкој улици 25, и блокова око Железничке улице у Новом Саду, односно локалитет у Улици Васе Стајића 7.

У предложеном материјалу, између осталих је и план градње шеснаестоспратнице за пословну намену у Улици браће Поповић код Новосадског сајма, као и нови план Спортског центра „Сајмиште” којим се предвиђа да се испод постојећег паркинга на углу улица Мичуринове и Хајдук Вељкове сагради подземна гаража, да се фудбалски терен обнови и добије трибине, да се на месту садашњег балона сагради двоспратна хала за мале спортове с пословним делом, да се реконструишу тениски терени и сагради један терен с трибинама, да се куглана надзида још једним спратом или сагради нови објекат на том месту и на крају – на углу сагради хала за борилачке спортове с комерцијалним садржајима.

Пред одборницима се нашао и план о изградњи седмоспратница на углу улица Браће Рибникара, Футошке и Антона Чехова, али и план простора касарне „Југовићево”, чиме се обезбеђују услови за градњу 1.800 јефтиних станова за припаднике Војске и полиције.

За тих осам тачака дневног реда, на предлог председника Скупштине града Здравка Јелушића, расправа је обједињена, а опозициони одборници критиковали су владајућу коалицију да се тим плановима повећава првобитно планирана спратност објеката излазећи у сусрет приватним инвеститорима, као и да се новом градњом смањује број зелених површина, који је већ далеко од европског просека.

Фото: Дневник/ Б. Лучић

„Дозвољава се повећање спратности и на тај начин се не чини грађанима већ се у повлашћени положај доводи приватни инвеститор“, рекао је шеф одборничке групе Демократске странке у градском паралемнту Вељко Крстоношић.

„Одборници ДС-а никада неће подржати излажење у сусрет приватним инвеститорима на рачун интереса грађана Новог Сада. То ова градска власт ради свих шест година колико је на власти, и то није добро.“

Његов страначки колега Божидар Протић рекао да се таквим односом према урбанистичком развоју града „иде према урбициду” и да је Нови Сад са 40 одсто зелених површин, сада сведен на пет до 15 одсто зеленила у рубним деловима града, док је европски стандард од 20 до 25 процената.

Сличног су мишљења и радикали, који истичу да је последње три деценије приметно одсуство стратегије у урбанистичком планирању те да у у старим деловима града, попут старе Грбавице, градња вишеспратница нарушава квалитет живота станара. Шеф одборника СРС-а Ђурађ Јакшић рекао је да су претходне градске власти, укљућујући и ону коју су водили радикали, чинили грешке у урбанистичком развоју града, али да садашња власт не чини ништа да те грешке не понавља и излази у сусрет инвеститорима.

И одборник „Доста је било” Александар Попадић напоменуо је да повећање спратности не доноси само више зграде, већ и проблеме с паркинг-местима, приступачношћу, пре свега кад је реч о Хитној помоћи и комуналним службама.

Фото: Дневник/ Б. Лучић

Чланица Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић изјавила је за скупштинском говорницом да је значајан број парцела у власништву Новог Сада којима се мења намена из јавне у општу за породично становање, па се самим тим повећава и вредност парцеле и могућност да градски буџет приходује више новца од њихове продаје.

„Инициајтиве за измену и допуну планова дозвољене су и у складу са законском регулативом“, нагласила је Мира Раденовић.

„Пре свега их прати озбиљна процедура у којој се сагледава захтев приватног инвеститора или власника земљишта, да ли је реалан или није. Тако да дефинитивно не стоји да смо уважили све приватне иницијативе.“


Назив Нови СадКоњичком и Џудо-савезу

Одборници Скупштине града дали су сагласност да се именом Новог Сада користе новоформирани Џудо и Коњички савез града. По оснивачком акту, оснивачи Градског џудо-савеза Новог Сада су: Универзитетски џудо и самбо клуб „Славија”, Џудо-клуб „Борац” и Новосадски џудо-клуб, сви са седиштем у Новом Саду. Оснивачи Коњичког савеза Новог Сада су: Коњички клуб „Импулс”, са седиштем у Ветернику, Коњички клуб „Граничар” и Коњички клуб „Коњички центар Новосадски сајам” са седиштем у Новом Саду и Коњички клуб „Петрас”, са седиштем у Петроварадину.


На критике о недостатку зеленила, подсетила је на то да на Новој Детелинари и Грбавици, која је грађена у време власти из којих долазе критизери, зеленила готово и нема.

Заменик градоначелника Срђан Кружевић рекао је да су сви планови који су били на јучерашњој седници махом из 2006. године, с тим да је сада дошло време да се релазују.

Фото: Дневник/ Б. Лучић

„Ни једну нову улицу не правимо која није у плану, нити имамо право да правимо улице које нису унапред планиране“, истакао је Кружевић.

„Треба да будемо срећни што се град развија јер, кад имате титулу Европске престонице културе и Омладинске престонице Европе, када имате велики број туриста и новог становништа које се досељава у Нови Сад, сасвим је нормално да се град шири и развија. Чуди ме да нико није поменуо станове који се граде за Војску, станове који се граде у новим насељима да не представљају урбану џунглу и да у тим насељима предвиђамо и вртиће и школе. То није био пример до сада.“

Одговарајући на примедбу о недовољном броју паркинг-места, Кружевић је нагласио да постоји проблем, али и да је тек 2015. године донет закон о томе да свака стамбена јединица има по једно паркинг-место, као и пословни простор до 70 квадратних метара.

„Није било реткост да је до 2012. године за једну зграду и улаз било опредељено једно до два паркинг-места. Дакле, морамо да се вратимо мало и у прошлост, да видимо шта су проблеми. Не можемо ми за годину-две или три да решимо урбанистичке проблеме, али идемо у смеру да их решавамо и да не правимо нове урбанистичке проблеме“, закључио је Кружевић.

Након расправе, уследило је гласање па су нови регулациони планови усвојини с 53 гласа за и 20 против. Усвојен је и извештај о реализацији Програма инвестиционих активности Јавног комуналног предузећа „Паркинг-сервис” за 2017. годину, те одлука о постављању бисте Момчила Тапавице на углу Булевара цара Лазара и Стражиловске.

А. Савановић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести