Посланици питали о блокади радова, електронским медијима...

БЕОГРАД: На Петој седници редовног заседања у делу у којем посланици постављају питања говорило се о штети која настаје због блокаде радова на реконструкцији Трга Републике, осуђујућој пресуди српским држављанима у Црној Гори, децентрализацији државе, као и електронским медијима.
skupstina srbije dnevnik
Фото: Dnevnik.rs

Посланик Српске напредне странке Александар Марковић питао је представнике градске власти у Београду колика је финансијска штета начињена до сада грађанима због вишедневних блокада радова на реконструкцији Трга Републике и због, како је рекао, уништавања градске имовине.

Како је казао, сви смо сведоци да се последњих дана и недеља у Београду дешава нешто што је "шизофрено и до сада незабележено", а то су блокаде и уништавање градске имовине у виду саобраћајних знакова и табли.

"И то се дешава од стране председника једне општине и то општине Стари град Марка Бастаћа, који је однедавно постао главни Ðиласов јуришник", казао је Марковић и додао да Бастаћ озбиљно прети да засени и Бошка Обрадовића.

"Тај Бастаћ, борац за Ðиласове интересе, већ данима са групом својих присталица омета и блокира радове, малтретира људе, прети радницима, вређа грађане који ту пролазе и бије се са саобраћајним знаковима", навео је Марковић.

Додао је да се поставља и питања да ли су сви који су у пратњи Бастаћа запослени у општини Стари град и истакао да треба утврдити зашто Бастаћ ради све ово и да ли му је неко наредио да блокира функционисање града, као и да ли је Ðилас можда прави налогодавац тих блокада.

"Сви знају да Ðилас није неко ко мари за интересе Београда и Београђана, уосталом то је и доказао док је био градоначелник, када је учествовао у небројеним аферама, а резултат његове власти били су дугови који су премашили милијарду евра", навео је Марковић.

Предложио је да се рачун за штету достави Драгану Ðиласу као заједничком шефу, како каже, свим овим "штеточинама из Савеза за Србију".

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Војислав Шешељ питао је председника Вучића, премијерку и министра спољних послова зашто Србија није предузела контрамере према Црној Гори након што је, како је рекао, у лажираном кривичном процесу осуђено 11 држављана Србије због "измишљеног кривичног дела".

"Сви су могли да виде да доказа нема, а Србија би требало да почне да отказује међународне билатералне уговоре са Црном Гором и то оне које су више у корист ЦГ, да повуче амбасадора, откаже гостопримство црногорском амбасадору у Београду и ако то не помогне да ухапси 11 црногорских држављана и да им суди за покушај пуча", казао је Шешељ и додао да све то можемо и без доказа, "као што су и они урадили".

Додао је и да у Црној Гори у којој има 30 одсто декларисаних Срба, српска национална мањина је најугроженија, што су разлози да заоштримо наше односе.

Посланик Партије за демократско деловање Ардита Синани Фатмир Хасани питао је Владу Србије да ли има намеру да децентрализује државу и навео да тенденције ка централизацији нарушавају углед државе и оштећује државну имовину у општинама.       

Како је рекао, имовина Србија вода и Србија шума експлоатише наочиглед општинског руководства и то чине челници општина који живе далеко од средина у којима се то дешава.

"Није у реду да општинска власт нема ингеренције на својој територији", казао је Хасани.

Предраг Јеленковић питао је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре да ли су добијени резултати мерења и да ли су утврђена прекорачења у односу на граничне вредности индикатора буке за деоницу ауто-пута Коридора 10 који пролази кроз Ниш, односно у којој је фази изградња заштитног зида поред дела ауто-пута ка Софији.

Посланик Марјан Ристичевић питао је шта мисли држава Србија, односно Влада Србије да предузме против Небојше Медојевића, који је, тврди, учествовао у демонстрацијама на којима се позивало на насилну смену власти, што је кривично дело.

Шешељ: Доживотна за тврдње да је у Сребреници био геноцид

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ предлаже да се они, који тврде да се у Сребреници догодио геноцид, казне доживотном казном затвора.

Можемо се сложити и са 20 година затвора за оне који јавно изнесу тврдњу да се у Сребреници догодио геноцид, рекао је Шешељ у Скупштини Србије, где је у току расправа о изменама и допунама Кривичног законика.

Према његовим речима, геноцид не може да изврши појединац, макар се он звао и Адолф Хитлер, као ни група људи, већ држава или нека парадржава.

Кад се каже да је у Сребреници био геноцид, оптужују се и српска држава и српски народ. Не оптужује се само Република Српска него и Србија. Имамо појаву да се за новац од стране обавештајних служби и невладиних организација сасвим слободно проносе гласине да је тамо био геноцид. То раде и неке новине, неки електронски медији и појединци несметано, рекао је Шешељ.

Он сматра да такве тврдње треба да се нађу под ударом закона и да имају најтежу кривичну санкцију.

Знате шта значи кад некоме остане оптужба за геноцид? Видите колико је било покушаја да се негира геноцид над Јеврејима...Видите колико Хрвати негирају геноцид и над Јеврејима и над Србима и над Ромима, рекао је Шешељ.

Лидер радикала је објаснио да предложио увођење новог кривичног дела у форми амандмана.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести