scattered clouds
24°C
02.05.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић: Да прихватимо тржишта гаса која се отварају према Балкану

01.10.2022. 11:17 11:28
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

СОФИЈА: Председник Србије Александар Вучић изразио је задовољство што му се пружила прилика да се сусретне са званичницима који данас у Софији присуствују церемонији пуштања у рад гасног интерконектора Бугарска - Грчка.

"Велико задовољство што ми се пружила прилика да се сусретнем са драгим пријатељима Руменом Радевом, Урсулом фон дер Лајен, Кирјакосом Мицотакисом, Николае Чуком, Стевом Пендаровским и председником Азербејџана", написао је Вучић на Инстаграму будуцностсрбијеав.



"Тржишта гаса која се отварају према Балкану и Европи треба одговорно да прихватимо и да наставимо да негујемо наше односе са свим поузданим партнерима које имамо", истакао је Вучић.



Отварају гасовода осим Вучића присуствују председник Бугарске Румен Радев, премијер Грчке Кријакос Мицотакис, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Азербејџана Илхам Алијев, премијер Румуније Николае Чука и председник Северне Македоније Стево Пендаровски.

Гасна интерконекција СРБ-БУГ за годину дана

Вучић је изјавио да је Србија започела на својој територији градњу гасног интерконектора са Бугарском и да ће две земље тај пројекат завршити за годину дана.



"Честитам на изградњи гасног интерконектора бугарским и грчким пријатељима. Нико није веровао раније у значај тог пројекта када смо се састајали и говорили да је то нешто луксузно и да нам није неопходно. Али, сада видимо да су ти људи то другачије видели и веровали у тај пројекат. И они ће имати бројне предности и користи од овог пројекта", рекао је Вучић и нагласио да ће тај гасовод бити важан и за Србију.



Казао је да ће са обе стране, српске и бугарске, интерконектор бити завршен за годину дана и изразио очекивање да ће оне тада имати сличну церемонију као данашњу у Софији.



Вучић је казао да ће бити тешка предстојећа зима када је реч о ценама и обезбеђивању довољних количина.



Председник је замолио председницу Европске комисије Урусулу фон дер Лајен у свом обраћању да стави земље Западног Балкана на заједнички листу земаља ЕУ када је реч о ценама енергената.



"Драга Урсула, не слушајте 100 одсто мог пријатеља Киријакоса Мицотакиса и немојте 100 одсто да поновите мере из доба борбе са ковидом - захвални смо на вашој подршци, али када говоримо о новцу, ми не можемо да апсорбујемо ове цене енергената и молимо вас да земље ЗБ ставите на ту листу заједно са другим из ЕУ и знам да ће се мој пријатељ Мицотакцис сложити са тим да ставите наше земље ЗБ на исти списак са земљама ЕУ када је реч о ценама и бићемо вам бескрајно захвални", поручио је Вучић.

Пуштен гасни интерконектор Бугарска-Грчка

Гасни интерконектор између Бугарске и Грчке дужине 182 километра пуштен је данас у рад, а свечаној церемонији присуствује и председник Србије Александар Вучић.



На отварају гасовода су и председник Бугарске Румен Радев, премијер Грчке Кријакос Мицотакис, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Азербејџана Илхам Алијев, премијер Румуније Николае Чука и председник Северне Македоније Стево Пендаровски.



Гасовод ће преносити гас из Азербејџана преко Транс-јадранског гасовода (ТАП) и из других извора преко планираног терминала за течни природни гас у Александруполису на северу Грчке.



Председник Вучић ће после отварања гасовода, како је најављено, имати и билатерални састанак са премијером Грчке Кирјакосом Мицотакисом.



Радови на изградњи новог гасовода између Бугарске и Грчке завршени су половином јула, који ће до Бугарске допремати гас из Азербејџана, а данас почињу прве комерцијалне испоруке. Гасовод дужине 182 километара, од чега 151 километар у Бугарској и 31 километар у Грчкој, протеже се од североистоцног грцког града Комотинија до Старе Загоре у средишњој Бугарској. Гасовод, како је раније најављено, почиње да ради са капацитетом од три милијарде кубика гаса годишње и изгледима за повећање на пет милијарди.



Србија је почетком ове године, уз подршку ЕУ, започела градњу гасног интерконектора са Бугарском Ниш - Димитровград у дужини од 109 км на територији Србије и радови би требало да буду завршени до септембра 2023. године.



Тим гасоводом Србија ће се повезати на гасовод између Бугарске и Грчке односно добиће могућност снабдевања гасом из Азербејџана или са ЛНГ терминала (за течни природни гас) у Грчкој.



Министарство енергетике Србије је раније најавило да ће наша земља договорити закуп капацитета са Азербејџаном како би могли кроз гасну интерконекције у 2023. да имамо на располагању најмање 1,4 милијарде кубних метара гаса.



Иначе, Грчка планира да постане енергетски хаб у региону уз коришћење фосилних горива из Каспијског мора и југоисточног Средоземља и обновљиву енергију из Египта, а гради и терминал за течни природни гас (ЛНГ) у североисточној луци Александрополис. Русија је крајем априла обуставила испоруку гаса Бугарској, пошто није хтела да га плаћа у рубљама.



Меморандум о разумевању за пројекат гасног интерконектора између Бугарске и Грчке потписан је 2009, а заједничка компанија ИЦГБ регистрована 2011. године. На почетку реализације пројекта било је најављено да ће гасовод бити пуштен у рад крајем 2014. године. Јужни гасни коридор је један од највећи гасних пројеката, чији је део ТАП, којим би гас са налазишта у Каспијском језеру пред обалом Азербајџана преко Грузије, Турске, Грчке и Албаније, требало преко Јадранског мора да стиже до југа Италије. 

Пише:
Пошаљите коментар