Човић, Џаја, Дуле Савић, Раћа Петровић и Немања Матић у Музеју фудбала
ВАЉЕВО: Овог лета у Убу ће бити отворен Музеј фудбала посвећен петорици репрезентативаца Србије који су рођени у овој општини.
Овај музеј ће бити јединствен у Србији по томе што се у његовим витринама налазе експонати које у својим просторијама немају Црвена звезда и Партизан, а посетиоци ће бити у прилици да на једном месту виде и део историје вечитих ривала, али и предмете и фотографије које немају слични фудбалски клупски музеји у свету.
Прва убска звезда која је добила своје место у новом објекту је Ратко Чолић, репрезентативац Југославије, учесник Светског првенства у Бразилу 1950. године и освајач сребрне медаље на Олимпијским играма у Хелсинкију 1952. године, иначе члан прве генерације ФК Партизан у којој су поред осталих били Бобек и Чајковски.
За њим следи тандем Убљана који је славу стекао у црвено-белом дресу - трећа Звездина звезда и легендарно лево крило репрезентација Југославије, Европе и света Драган Џајић, као и један од најбољих стрелаца са простора Југославије Душан Дуле Савић.
Тамнавски квинтет репрезентативаца допуњују Радосав Раћа Петровић, који је са Партизаном освојио три титуле првака државе и два национална купа, као и Немања Матић, који је сениорску каријеру градио у фудбалским гигантима као што су Челси, Бенфика и Манчестер јунајтед.
На идеју да створе Музеј фудбала дошли су руководиоци ове тамнавске општине, и за само три године никао је комплетан спортско - рекреативни комплекс „Школарац“, у оквиру којег се налази 15 најмодернијих спортских терена за различите спортове.
Изградња Музеја фудбала коштала је 39 милиона динара, а у реализацији пројекта Општини Уб помогли су Министарство омладине и спорта и Министарство трговине, туризма и телекомуникација.
Идеју смо уобличили пре три године и одмах смо кренули у њену реализацију. Поносни смо за урађен посао, а поред петорице величанствених Уб је изнедрио још много играча који нису постигли такве каријере, па ћемо настојати да поставку допунимо и њховим биографијама и успоменама. Ово би требало да буде незаобилазна локација за све који дођу до Уба, рекао је заменик председника општине Уб Александар Јовановић Џајић.
Међу посебно вредним експонатима, које су Убљани добили од својих фудбалских бисера и њихових породица налазе се предмети које је немогуће видети на неком другом месту у Србији.
Поносни смо на златне копачке Драгана Џајића, које је „Адидас“ урадио специјално за њега и његову златну каријеру; трофеј намењен шампиону Енглеске, који је Немања Матић освојио са Челсијем, једини који се може видети ван британског острва; Посетиоци ће моћи да виде и дрес Душана Савића, који је носио на чувеној утакмици против Реал Мадрида, као и дрес и копачке Раће Петровића, које је носио на дербију на којем је постигао ефектан гол са „Ауто - команде“. Свакако највреднија фотографија је из 1945. године на којој се налазе сви играчи прве екипе ФК Партизан, рекао је кустос будућег музеја Дејан Максимовић.
Планирано је да званично Музеј фудбала буде отворен током предстојећег лета, када би у срце Тамнаве требало да дођу четворица величанствених, као и чланови породице преминулог Ратка Чолића, а посебан гост требало би да буде Жозе Мурињо, чије име носи један од терена са вештачком травом у спортско-рекреативном центру „Школарац“, који би требало и да отвори новоизграђени објекат.