Новак Кострешевић, председник ФСГНС: Свакодневно на услузи клубовима

Крајем фебруара, некадашњи познати фудбалски судија и касније делегат на утакмицама Прве и Суперлиге Србије, Новак Кострешевић  изабран је за председника Фудбалског савеза Града Новог Сада (ФСГНС).
Novak Kostresevic
Фото: Дневник/ Ф. Бакић

Иако је рок за изборни процес био доста кратак, занимљиво је да је ФК Војводина, који се годинама није активно укључивао у рад градског Савеза, изашао с предлогом за Кострешевићеву кандидатуру, а томе се прикључио и други суперлигаш Пролетер. На Изборној Скупштини, од 41 члана, појавило се њих 38 и једногласно су стали уз тај предлог.

„Због величине и значаја та два клуба, као и њиховог заједничког става о кандидатури, сматрао сам да треба у госте да позовем њихове највише представнике“, рекао је на почетку интервјуа за наш лист Новак Кострешевић.

„До састанка је дошло и имали смо веома конструктиван разговор, договорили се о даљој сарадњи и отворили нека питања од опште користи за развој фудбала у Новом Саду. Верујем да ће ово бити нека нова, другачија прича и убеђен сам да ћемо моји најближи сарадници и ја успети да ствари доведемо у ред, поготово када је реч о побољшању материјално-техничких услова.“

Почели сте да обилазите клубова под јурисдикцијом ФСГНСкакви су ваши први утисци?

„Обишли смо до сада укупно 22 клуба и лако сам уочио, ако се у обзир узме чињеница да сам практично током читавог живота у фудбалу, да већина од њих муку муче како да споје крај с крајем када је у питању плаћање рачуна за воду, струју, организовање путовања, надокнаде за службена лица... То би морали да решавају на квалитетан начин и то је нешто што би морало да се подразумева и што је нормлано у 21. веку. Та врста проблематике није била део мог програма, већ су то унапређење сарадње и нивоа организованости клубова, односно како да се побошљају, краткорочно и дугорочно, њихови материјално-технички услови. Градски савез, којем припадају и клубови с територија општина Беочин, Сремски Карловци, Темерин, Тител и Жабаљ, конципиран је као сервис клубова који су се у њега удружили, а наш задатак је да им свакодневно будемо на услузи у оквиру сопствених могућности. А можемо - пуно! Када то кажем, мислим на орагнизацију такмичења, односно на делегирања и праћење регуларности и убеђен сам да ћемо по тим питањима пуно урадити.“

А када је реч о, како сами кажете, метријално-техничким условима?

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

„Имамо клубова који немају задовољавајуће услове, при чему мислим на свлачионице за играче и службена лица, јер је непримерено да се у новом миленијуму спортисти и судије пресвлаче у руинираним објектима. Што се самих терена тиче, клубови који гравитирају нашем савезу са сремске стране су отишли корак унапред у односу на ове с бачке обале Дунава. Годинама и деценијама мало се или никако радило на заливним системима и решавању питања бунара. Уз то, уверили смо се да се клубови муче како да дођу до квалитетног семена траве, ђубрива, како да чепирају и ваљају терене. Срећа је што у тим срединама постоје људи који се разумеју у ту проблематику и верујем да ћемо направити искорак унапред. Наравно, има и оних клубова који имају веома добре терене, при чему бих, као прави пример издвојио објекте ТСК-а и Слоге из Темерина, Кабела и Младости из Новог Сада.“


Живковић: Преко 5.000 регистрованих играча

Секретар ФСГНС Саша Живковић упознао нас је с величином Савеза и неким занимљивим бројкама које томе говоре у прилог.

Фото: Саша Живковић, фото: Дневник (Ф. Бакић)

„Наш Савез је највећи у оквиру ФС Војводине“, истакао је Живковић.

„Имамо преко 5.000 регистрованих играча у 64 клуба, али је једнако важно и то да у оквиру ФСГНС ради 250 судија, од најниже, па све до Суперлиге Србије, исти број тренера који поседују све врсте лиценци, као и 80 инструктора суђена, распоређених у три категорије. Организујемо Лигу млађих категорија по којој смо препознатљиви у Покрајини, као и 15 лига за млађи узраст, у којима учествује 162 екипе. Уз то, домаћини смо, заједно са Спенсом и Градом Новим Садом, трдиционалне Зимске лиге.“


Сведоци смо да су се неки клубови унутар ФСГНС угасили?

„Имамо план, а већ смо имали и задовољство да нас је примио градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и био сам пријатно изненађен колико он воли и разуме фудбал. Схватио је потребу да, баш у години кад је Нови Сад преузео титлу европске престонице младих, треба улагати у спорт и у фудбал и верујем да ћемо у наредним годинама наставити да улажемо у ту област. Тражићемо да нас приме и и остали председници општина, како бисмо их саслушали и покушали да решимо проблеме клубова у њиховим срединама. Исти ти људи остану понекад без енергије и желимо да их подстакнемо да ураде више. Ту ће бити велика и улога медија, а управо је “Дневник” први лист у којем, као председник ФСГНС, дајем интервју. Желимо да остваримо сарадњу с осталим електронским и штампаним медијима, као и на друштвеним мрежама, да се сви заједно укључимо у решавање проблема и да се помогне фудбалу.“

Однедавно у Новом Саду функционише терен с вештачком травом у Спортском центру Сајмиште. Какве су ту прве импересије?

„Дародавац тог терена је ФСС, који је имао услов да га поклони локалној самоуправи Новог Сада. Терен има велику материјалну вредност, али ништа мања није била ни вредност радова на припреми земљишта на којем је он постављен. Тим земљиштем управљало је ЈП СПЦ “Војводина” и дошло је до уступања којим је ово предузеће то препустило ФСГНС, до средине следеће године. Сам терен је фантастична ствар за све наше клубове, од најмлађих до сениорских екипа. Многи од њих немају два терена, па, посебно када су лошије временске прилике, уз помоћ вештачке траве успевају да сачувају властите објекте. Идеја је сјајна, све је урађено на прави начин од стране ФСГНС и градоначелника Милоша Вучевића, али сада морамо да радимо даље. Треба да видимо ко ће дугорочније управљати тереном и да решавамо отворена питања, попут свлачионица, трибине, ноћног осветљења, безбедности и клупе за резервне играче.  Послаћемо писмо о намерама Новом Саду и Спенсу, јер смо решени да посао урадимо како треба. Због тога смо одредили и популарне, минималне цене, довољне да се покрију трошкови одржавања, како бисмо помогли клубовима и већ сада знамо да би нам још два или три оваква терена донела велики бенефит“, нагласио је Новак Кострешевић, председник Фудбалског савеза Града Новог Сада.

Александар Предојевић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести